Ludzie i style

Oto Anja Ringgren Lovén – najbardziej inspirujący człowiek świata

Anja Ringgren Lovén i uśmiechnięty Hope Anja Ringgren Lovén i uśmiechnięty Hope Anja Ringgren Lovén / Facebook
Ten zaszczytny tytuł przyznaje redakcja austriackiego magazynu „Ooom”.
Anja Ringgren LovénAnja Ringgren Lovén/Facebook Anja Ringgren Lovén

„Gdyby odwaga miała imię i nazwisko, nazywałaby się Anja Ringgren Lovén” – pisze w uzasadnieniu redakcja austriackiego magazynu „Ooom”, przyznająca zaszczytny tytuł „najbardziej inspirującego człowieka na świecie”.

Anja Ringgren Lovén pokonała tym samym m.in. ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę (drugie miejsce), aktorkę Charlize Theron (nominowaną za włączenie się w działania w przeciwdziałanie HIV/AIDS w Afryce), papieża Franciszka za „odważne reformy w Kościele katolickim” i aktora Leonardo DiCaprio za walkę ze zmianą klimatu.

Kim jest Anja Ringgren Lovén

Lovén to 38-letnia Dunka, która od pięciu lat mieszka i pracuje w Uyo w Nigerii. Jest założycielką fundacji African Children’s Aid Education and Development Foundation, którą prowadzi razem z mężem, Davidem. Fundacja zajmuje się dziećmi, które zostały opuszczone przez swoje wspólnoty.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej w lutym, kiedy uratowała przed śmiercią 2-letniego chłopca, porzuconego przez rodzinę, która podejrzewała, że jest „czarownikiem”. W wielu afrykańskich krajach wciąż wierzy się w czarną magię, która sprawia, że niewinne dzieci są porzucane, poddawane przerażającym egzorcyzmom lub zabijane.

Lovén podała wtedy chłopcu czystą wodę do picia, a ten moment został utrwalony na zdjęciu, którego popularność przyczyniła się do uzbierania ponad 100 tys. funtów na fundację Dunki. „Gdy pierwszy raz wzięłam tego chłopca w ramiona, nie sądziłam, że uda mu się przeżyć” – wyznała.

Chłopiec otrzymał imię Hope (pol. Nadzieja). W szpitalu otrzymał pomoc medyczną. Został odrobaczony, zrobiono mu m.in. transfuzję krwi. Dziś mieszka w domu dziecka prowadzonym przez Dunkę.

Kropla w morzu potrzeb

Jak przekonuje redakcja magazynu „Ooom”, Dunka zasługuje na uznanie, bo dzięki swojej działalności charytatywnej w Nigerii jest przykładem dla milionów ludzi na świecie.

Pomoc zapewniona Hope to jednak kropla w morzu potrzeb.

Co roku w Nigerii oskarża się o uprawianie czarów tysiące dzieci – wyjaśnia Gary Foxcroft, założyciel organizacji Witchcraft and Human Rights Information Network i Stepping Stones Nigeria. W 2008 roku takie praktyki zostały oficjalnie uznane za nielegalne, ale nie zmniejszyło to skali problemu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną