Ludzie i style

Oto Anja Ringgren Lovén – najbardziej inspirujący człowiek świata

Ten zaszczytny tytuł przyznaje redakcja austriackiego magazynu „Ooom”.
Anja Ringgren Lovén i uśmiechnięty HopeAnja Ringgren Lovén/FacebookAnja Ringgren Lovén i uśmiechnięty Hope

„Gdyby odwaga miała imię i nazwisko, nazywałaby się Anja Ringgren Lovén” – pisze w uzasadnieniu redakcja austriackiego magazynu „Ooom”, przyznająca zaszczytny tytuł „najbardziej inspirującego człowieka na świecie”.

Anja Ringgren Lovén pokonała tym samym m.in. ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę (drugie miejsce), aktorkę Charlize Theron (nominowaną za włączenie się w działania w przeciwdziałanie HIV/AIDS w Afryce), papieża Franciszka za „odważne reformy w Kościele katolickim” i aktora Leonardo DiCaprio za walkę ze zmianą klimatu.

Kim jest Anja Ringgren Lovén

Lovén to 38-letnia Dunka, która od pięciu lat mieszka i pracuje w Uyo w Nigerii. Jest założycielką fundacji African Children’s Aid Education and Development Foundation, którą prowadzi razem z mężem, Davidem. Fundacja zajmuje się dziećmi, które zostały opuszczone przez swoje wspólnoty.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej w lutym, kiedy uratowała przed śmiercią 2-letniego chłopca, porzuconego przez rodzinę, która podejrzewała, że jest „czarownikiem”. W wielu afrykańskich krajach wciąż wierzy się w czarną magię, która sprawia, że niewinne dzieci są porzucane, poddawane przerażającym egzorcyzmom lub zabijane.

Lovén podała wtedy chłopcu czystą wodę do picia, a ten moment został utrwalony na zdjęciu, którego popularność przyczyniła się do uzbierania ponad 100 tys. funtów na fundację Dunki. „Gdy pierwszy raz wzięłam tego chłopca w ramiona, nie sądziłam, że uda mu się przeżyć” – wyznała.

Chłopiec otrzymał imię Hope (pol. Nadzieja). W szpitalu otrzymał pomoc medyczną. Został odrobaczony, zrobiono mu m.in. transfuzję krwi. Dziś mieszka w domu dziecka prowadzonym przez Dunkę.

Kropla w morzu potrzeb

Jak przekonuje redakcja magazynu „Ooom”, Dunka zasługuje na uznanie, bo dzięki swojej działalności charytatywnej w Nigerii jest przykładem dla milionów ludzi na świecie.

Pomoc zapewniona Hope to jednak kropla w morzu potrzeb.

Co roku w Nigerii oskarża się o uprawianie czarów tysiące dzieci – wyjaśnia Gary Foxcroft, założyciel organizacji Witchcraft and Human Rights Information Network i Stepping Stones Nigeria. W 2008 roku takie praktyki zostały oficjalnie uznane za nielegalne, ale nie zmniejszyło to skali problemu.

Anja Ringgren LovénAnja Ringgren Lovén/FacebookAnja Ringgren Lovén
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną