Ludzie i style

Dlaczego koty są takie dziwne? Problemowi przyjrzeli się naukowcy

Dlaczego koty są takie dziwne? Dlaczego koty są takie dziwne? Octavio Fossatti / StockSnap.io
Guru weterynarii i wiedzy o kotach wyjaśnia sens pozornie absurdalnych zachowań czworonogów.

Są kochane i nielubiane. Wywyższane i wyszydzane. Koty są bohaterami ponad 2 milionów filmów na YouTube, które zebrały w sumie ponad 26 miliardów odsłon. Żadne inne czworonogi nie zaskarbiły sobie tak szerokiej rzeszy widzów. Ale właściwie dlaczego tak chętnie dzielimy się filmami o kotach i oglądamy przedziwne wyczyny tych zwierząt?

Zagadnieniu przyjrzał się prawdziwy guru wiedzy o kotach, profesor weterynarii Tony Buffington z Ohio State University. Buffington poświęcił ponad 30 lat swojej pracy badawczej studiowaniu zachowań kotów i szukaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego te udomowione drapieżniki zachowują się w tak przedziwny sposób. A trzeba przyznać, że ich zachowanie rzeczywiście może wprawić w konsternację. Po co domowy Mruczek wspina się na szafki, ostrzy pazury i atakuje małe przedmioty? Kim dla naszego kota jesteśmy my? Co kryje się za kocim mruczeniem? Na te i inne pytania Buffington odpowiedział w wideo platformy Ted.

Ku zaskoczeniu wszystkich oskarżających koty o nieprzeciętną głupotę, zdaniem znanego weterynarza, zachowanie „małych tygrysów” jest w pełni racjonalne i wynika ze sposobu, w jaki przebiegała ich ewolucja. Dowody na tę tezę znajdują się w poniższym wideo.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama