Ludzie i style

10 piosenek, które doprowadzają do… ekstazy

. . Yvette de Wit / StockSnap.io
Naukowcy potwierdzili to, co wielu melomanów intuicyjnie wyczuwa od dawna – muzyka uzależnia i wprowadza w miły stan oderwania od rzeczywistości.

Kiedy słuchamy tego, co lubimy i co daje nam przyjemność, w mózgu uwalnia się dopamina. Tak jak podczas zażywania narkotyków i… jedzenia czekolady. Nic więc dziwnego, że słuchamy muzyki w słabszych i lepszych życiowych momentach, poprawiając sobie nastrój albo wpędzając się w jeszcze bardziej melancholijny nastrój. To zdrowsza i bezpieczniejsza metoda niż ucieczka w zgubne nałogi.

Rzecz jasna, na każdego działa co innego. Ale do ekstazy – niemal narkotycznej – doprowadza zwłaszcza muzyka instrumentalna. Tak przynajmniej sugerują badania, których wyniki opublikowano niedawno na łamach czasopisma „Nature Neuroscience”. Oto 10 piosenek, które okazały się najbardziej uzależniające:

„L’Arena”, Ennio Morricone

„Storm”, Godspeed You! Black Emperor

„Moby Dick”, Led Zeppelin

„First Breath After a Coma”, Explosions in the Sky

„Clair de Lune”, Debussy

„Angelica”, Lamb

„Heavyweight”, Infected Mushroom

„Adagio for Strings”,Tiesto

„Le Moulin”, Yann Tiersen

„IX symfonia” Beethovena

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama