Ludzie i style

Jakie cztery pytania powinniśmy zadawać sobie każdego dnia?

Cele trudne i ambitne mogą być powodem zniechęcenia. Cele trudne i ambitne mogą być powodem zniechęcenia. Jiří Wagner / Unsplash
Te cztery proste pytania powinny stać się naszą codzienną rutyną.

„Ponad dwie trzecie Polaków odkłada realizację ważnych dla nich rzeczy na później” – uważa Jacek Walkiewicz, psycholog, trener motywacji. A to największa przeszkoda na drodze do realizacji naszych potrzeb. Często niesprecyzowanych, nienazwanych.

Jedną z najważniejszych rzeczy są pytania, jakie sobie codziennie zadajemy (albo odwrotnie: na które nie znajdujemy czasu). Pytania skierowane do samych siebie mogą radykalnie zmieniać nasze skłonności i sposób myślenia.

Oto najważniejsze pytania, które możemy zadać sobie samym:

1. Co znaczy dla mnie – i tylko dla mnie – powodzenie w życiu?

Selekcjonowanie celów życiowych i dążeń to nieodłączny aspekt dojrzałości. W jednym życiu nie uda się, nawet przy wzmożonym wysiłku, wszystkiego pomieścić. Ostatecznie angażujemy się w te rzeczy, które mają szanse pozytywnie ważyć w bilansie, jaki kiedyś przyjdzie nam wykonywać.

Pamiętajmy jednak, że czasem efektów naszego zaangażowania nie da się przewidzieć. Możemy mieć nadzieję, że będą dobre, nie wiedząc jednak, jak będziemy oceniali naszą pracę po kilku latach, jakie owoce przyniesie nasz związek, w jakim zdrowiu dotrwamy, prowadząc określony styl życia.

2. Co mogę dziś zrobić, żeby przybliżyć się do obranych celów?

Cele trudne i ambitne mogą być powodem zniechęcenia. Skutecznym sposobem, aby się go pozbyć, jest metoda salami, czyli „pokrojenia” wielkich planów na cele mniejsze i prostsze do zrealizowania.

Salami trudno zjeść w całości, ale konsumowane po plasterku sprawia dużą przyjemność. Dużo łatwiej jest też realizować cele, kiedy niczego nie udajemy przed sobą i przed innymi. Nie wyzwolimy w sobie takiej determinacji, jeśli nasze cele są ważniejsze dla innych (na przykład rodziców lub partnerów) niż dla nas samych.

3. Jak zachowałaby się najlepsza wersja mnie?

Wszystkim zdarzają się sytuacje kryzysowe, kiedy od naszego następnego kroku zależy wiele. Jaka reakcja pojawia się najpierw? Chcemy się wtedy schować, uciec, wykrzyczeć w łazience. To czas, żeby pojawiła się „nasza najlepsza wersja”.

„Najlepsza wersja mnie”, czyli ktoś patrzący z dystansu na to, co się dzieje, potrafiący ocenić skutki swoich decyzji. I wybierający to, co mu nie zaszkodzi, co jest emocji pozbawione (które czasem źle nam podpowiadają), wykalkulowane.

Zadajmy sobie to pytanie w kryzysowych sytuacjach. I postąpmy tak, żeby sobie w jak najmniejszym stopniu zaszkodzić.

4. Co dobrego się dziś wydarzyło?

Za docenieniem tego, co się dziś wydarzyło, stoi co najmniej kilkadziesiąt udowodnionych naukowo powodów. Przeznaczenie zaledwie pięciu minut dziennie na podsumowanie i dostrzeżenie pozytywnych rzeczy polepsza nasze samopoczucie o 10 proc. Osoby, dla których te 5 minut dziennie to już codzienna rutyna, lepiej śpią, są bardziej zadowolone z życia, żyją dłużej i w lepszym zdrowiu.

Zmniejszają się też nasze materialistyczne potrzeby: doceniając swoją codzienną pracę, redukujemy konsumpcyjne potrzeby, którymi próbujemy sobie wynagrodzić niedobór pozytywnych wrażeń, zredukować napięcie i stres.

Na podstawie: „The Muse”

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019
Reklama