Ludzie i style

Poruszająca akcja rodziców dzieci z zespołem Downa podbija sieć

„Chodzi nam o pokazanie, że jesteśmy zwykłymi mamami, kochamy nasze dzieci, a one kochają nas i są takie same jak inne czterolatki”. „Chodzi nam o pokazanie, że jesteśmy zwykłymi mamami, kochamy nasze dzieci, a one kochają nas i są takie same jak inne czterolatki”. Nathan Anderson / Unsplash
Film został opublikowany kilka dni temu. Ma już ponad 300 tys. wyświetleń na YouTube i ponad milion na Facebooku.

Światowy Dzień Zespołu Downa już 21 marca. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku tego dnia ONZ zachęca do założenia skarpetek – najlepiej trzech, bo przecież w zespole Downa są trzy chromosomy w 21. parze – w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.

W tym roku Rebbeca Carless, mama czteroletniego Archiego, który urodził się z syndromem Downa, postanowiła zrobić coś jeszcze. Wraz z kilkudziesięcioosobową grupą rodziców czteroletnich dzieci przygotowała filmy, które pokazują, jak wspólnie z dziećmi śpiewają w samochodzie. Wzorem był popularny show „Carpool Karaoke” Jamesa Cordena, do którego zaprasza on znane osobistości ze świata show-biznesu.

„Chodzi nam o pokazanie, że jesteśmy zwykłymi mamami, kochamy nasze dzieci, a one kochają nas i są takie same jak inne czterolatki. Nie zamienilibyśmy ich nigdy” – tłumaczy ten pomysł Rebbeca.

Carless ma troje dzieci, w tym czteroletniego Archiego, który ma zespół Downa. Jest jedną z kilkunastu członków internetowej grupy o nazwie „Designer Genes”, przeznaczonej dla rodziców z dziećmi z zespołem Downa urodzonymi w latach 2013–2014. Inspiracją dla Carless do nakręcenia filmu było nagranie grupy Singing Hands, która robi rymowanki w Makaton – to forma języka migowego, przeznaczona dla posługujących się mową w stopniu ograniczonym bądź też niemówiących wcale.

Film został opublikowany kilka dni temu. Ma już ponad 300 tys. wyświetleń na YouTube i ponad milion na Facebooku.

Przeczytaj także: Jak zapewnić godziwe życie dzieciom z zespołem Downa

źródło: BBC

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama