Ludzie i style

Czy studiowanie za granicą się opłaca? 5 kluczowych powodów, by już pakować walizki!

. . Materiały klienta
Studiowanie za granicą to nie tylko fantastyczny sposób na rozwój osobisty, zdobycie przyjaciół z całego świata czy możliwość podróżowania.
.Materiały klienta .
.Materiały klienta .

Jest to również stworzenie sobie okazji do rozpoczęcia wyjątkowej kariery zawodowej oraz zdobycia doświadczenia, którym wyróżnisz się przed przyszłym pracodawcą.

Wykształcenie zdobyte za granicą jest powszechnie postrzegane przez pracodawców jako bardzo wartościowe. Dlaczego? Umiejętność bycia elastycznym, chętnym do podejmowania wyzwań, doświadczania odmiennej kultury a nawet mówienie w obcym języku czyni cię bardziej atrakcyjnym na rynku pracy.

Wciąż nie jesteś przekonany? Poznaj 5 czynników, które zadecydują o twoim wyjeździe!

1. Szybciej znajdziesz pracę

Według badań przeprowadzonych przez NACE około 49% absolwentów szkół wyższych znajduje pracę w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów, przy czym w tym samym czasie z posiadania pracy cieszą się prawie wszyscy (bo 97%) absolwentów studiów zagranicznych, a 90% z nich znajduje zatrudnienie w ciągu 6 miesięcy od ukończenia studiów (1). Inne badania ujawniają, że osoby, które mieszkały za granicą mają większą szansę na zdobycie prestiżowych ofert pracy w najlepszych firmach międzynarodowych (2).

2. Zarobisz więcej

Wynagrodzenie za przyszłą pracę jest często jednym z głównych czynników, które są brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze studiów. Badania wykazują, że studenci, którzy uczyli się za granicą zarabiają na początku swojej kariery zawodowej o 25% więcej niż ich rówieśnicy, którzy zostali na studia w kraju (3). Co więcej, posługiwanie się językiem angielskim przez kilka lat na co dzień skutkuje zdobyciem umiejętności komunikacji w tym języku w stopniu zaawansowanym. Osoby znające język angielski na poziomie zaawansowanym w 2015 roku zarabiały od 1 200 zł do 4 500 zł brutto miesięcznie więcej niż osoby ze znajomością tego języka na poziomie podstawowym (4).

3. Zyskasz nowe umiejętności niezbędne na rynku pracy

Czwarta rewolucja przemysłowa przyniesie nam zaawansowaną robotykę i autonomiczny transport, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, biotechnologię i genomikę. Wydarzenia te odmienią nasz sposób życia i sposób, w jaki działamy. Niektóre zawody znikną (uważa się, że do 2020 roku ponad jedna trzecia umiejętności, które są istotne w dzisiejszym świecie zawodowym, przestaną mieć znaczenie), a miejsca pracy, które dziś nawet nie istnieją, staną się powszechne. Pewne jest, że przyszli pracownicy będą musieli dostosować swoje umiejętności, tak aby sprostać nadchodzącym wymaganiom (5). Naprzeciw tym potrzebom wychodzi edukacja zagraniczna. Dzięki studiowaniu za granicą zwiększa się zrozumienie kulturowe, kreatywność oraz wyostrza krytyczne myślenie i umiejętność złożonego rozwiązywania problemów – dokładnie te kompetencje, które są uznawane za najbardziej pożądane do roku 2020!

4. Zdobędziesz praktyczne kompetencje

Na studiach w Anglii, Danii czy Holandii nacisk kładzie się na praktykę. Przykładowo na pierwszych zajęciach studenci uczą się odnajdować samodzielnie informacje w Internecie w celu odróżniania treści wartościowych od tych bezużytecznych. Bardzo dużo uwagi poświęca się pracy w grupie, dzięki czemu studenci uczą się m.in. współpracować w środowisku międzynarodowym czy skutecznie planować zadania. Takie umiejętności są niezwykle przydatne w późniejszej pracy zawodowej – zaznacza Konrad Walczyk, absolwent jednej z duńskich uczelni oraz współzałożyciel Kastu International, organizacji pomagającej w wyborze oraz aplikacji na studia za granicą.

5. Staniesz się częścią globalnego biznesu

Globalizacja i handel światowy powodują zanikanie rynków narodowych. Wytycza to nową drogę szczególnie w zakresie wymiany towarowej, rynków finansowych, technologii, handlu usługami oraz wiedzy. Zależne od siebie gospodarki ekonomiczne nigdy bardziej niż teraz nie potrzebowały wykwalifikowanych i doświadczonych kulturowo osób do poruszania się w tym złożonym biznesowym środowisku. Ci, którzy mają doświadczenia międzykulturowe mają przewagę nad konkurentami, którzy nigdy nie odważyli się pracować czy studiować za granicą.

Wyobraźmy sobie, że firma chce wejść na rynek chiński, aby sprzedać swój nowy produkt –powiedzmy materace piankowe do spania. Jak myślicie, kogo taka firma będzie poszukiwała, żeby wcielić ten pomysł w życie? Ktoś, kto mieszkał w Chinach będzie miał świadomość, że bardzo prawdopodobnie taki biznes nie przyniesie producentowi pożądanych zysków. Chińczycy śpią tylko na twardych materacach, co wywodzi się z przekonań sięgających swoich początków w starożytnej chińskiej medycynie. W takim wypadku wiedza oraz świadomość kulturowa mogą stać się cenniejsze niż długoletni staż pracy. I wcale nie trzeba mówić biegle po chińsku czy opanować 50.000 znaków hanzi, by odnieść sukces na rynku – podkreśla Natalia Pabirowska, która w Chinach studiowała trzy lata i aktualnie jest konsultantem ds. studiów w Chinach organizacji Kastu International.

Dobrze i świadomie wybrane studia za granicą mogą być początkiem niesamowitej przygody i międzynarodowej kariery zawodowej. Życie zaczyna się w momencie wyjścia ze swojej strefy komfortu, a nie ma lepszego sposobu na przesuwanie granic własnych możliwości i nieustanny rozwój jak nauka w obcym kraju.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama