Ludzie i style

Walka o czas w wersji lux

Rolex Day-Date Rolex Day-Date materiały prasowe
Sport i zegarki to temat-rzeka. Wiadomo, każde duże wydarzenie sportowe musi mieć chronometrażystę. I to nie byle jakiego. Wtajemniczeni wiedzą, że o prestiżu, niezależnie od dyscypliny, świadczy partner, który oficjalnie zmierzy czas rozgrywek. A tych najbardziej zacnych jest na świecie zaledwie kilku.

Najbardziej pożądanym chronometrażystą, który łączy się tylko z najlepszymi z najlepszych, jest Rolex – mówi Aneta Budzyńska-Czajka, ekspert zegarkowy i kierownik nowo otwartego flagowego butiku W.KRUK w Europejski Boutiques w Warszawie – marka ta obecna jest podczas najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych na świecie.

Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie najważniejsze turnieje golfa bez charakterystycznej korony z logo tej legendarnej marki. Rolex od ponad 50 lat wspiera najlepszych graczy i sponsoruje topowe turnieje, w tym US Masters, jedyny turniej z serii Masters rozgrywany co roku w tym samym miejscu. Identycznie sytuacja wygląda na światowych kortach: mierzy czas na wszystkich turniejach wielkoszlemowych. Firma związana jest z tenisem od 40 lat i zawsze mogła pochwalić się wspaniałymi ambasadorami, kiedyś: Björnem Borgiem czy Johnem McEnroe, dzisiaj Rogerem Federerem. Kolejną, równie elitarną domeną Rolex’a, już od lat 50. XX w., są regaty. Obecnie marka jest chronometrażystą kilku prestiżowych wyścigów, w tym jednego z najtrudniejszych Sydney-Hobart Yacht Race i regat Rolex Fastnet Race.

W żeglarstwie czas mierzy również Panerai, marka, która upodobała sobie wyścigi jachtów zabytkowych. W rozgrywanych co roku Panerai Classic Yachts Challenge biorą udział odrestaurowane łodzie zbudowane przed 1949 r. Wśród nich bermudzki kecz Eilean z 1936 r., należący do Panerai (w 1982 r. Eilean wystąpił w wideoklipie do piosenki „Rio” zespołu Duran Duran, i później zniknął z pola widzenia; w 2007 r. jego wrak kupił Panerai i 2 lata później, po generalnym remoncie, jacht wrócił na morze). Firma jest też obecna na Pucharze Ameryki (w nadchodzącej edycji, która odbędzie się w 2021 r. wesprze włoski team Luna Rossa).

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Duofacemateriały prasoweJaeger-LeCoultre Reverso Tribute Duoface

Najlepsi jeźdźcy na świecie noszą zegarki Rolex: m.in. Steve Guerdat, Scott Brash, Kevin Staut, Rodrigo Pessoa i amazonka Meredith Michaels-Beerbaum (pierwsza kobieta, która była nr 1 na światowej liście zawodników startujących w skokach). Ta marka jest obecna jest na najważniejszych zawodach hipicznych od ponad 60 lat, ostatnio jako główny partner Wielkiego Szlema Jeździeckiego w Skokach Przez Przeszkody i konkursów w skokach z serii „Major” oraz partner Royal Windsor Horse Show, konkursu odbywającego się na terenach należących do zamku Windsor od 1943 r. A najdłuższy dorobek w tym elitarnym sporcie ma marka Longines, której hipiczne tradycje sięgają 1878 r. Dziś pojawia się na wielu renomowanych imprezach organizowanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką.

Oczywiście, tradycja w roli chronometrażysty idzie w parze z produkcją zegarków inspirowanych daną dyscypliną. Przykładem słynny model zegarka Reverso marki Jaeger-LeCoultre, który powstał w 1931 r., dla graczy w polo. Mimo, że od tamtej pory minęło wiele lat, Reverso wciąż jest produkowany, zaś Jaeger-LeCoultre pozostaje wierny tej dyscyplinie, sponsorując prestiżowy turniej Jaeger-LeCoultre Polo Masters i współpracując ze znakomitymi zawodnikami, na przykład brytyjską arystokratką Clare Mountbatten, markizą Milford Haven.

Tak w skrócie wygląda crème de la crème sportu. A w większości dyscyplin (nie tylko tych wymienionych powyżej) obowiązujący czas, to ten najlepszy, zmierzony i oficjalnie ogłoszony przez najlepszego chronometrażystę.

Autor: Magdalena Piekarska

***

Zegarki Rolex, Panerai, Jaeger-LeCoultre oraz Longines dostępne są w W.KRUK. Więcej informacji na wkruk.pl

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Prezentacja; s. ${issuePage}
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama