Prezydenci o receptach na dobre miasto

Tu się dobrze żyje
Miesiąc temu ogłosiliśmy wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą ranking polskich miast pod względem jakości życia. Rozmowa o wynikach z ekspertami i lokalnymi politykami ujawnia, że nie ma uniwersalnej recepty na „miasto szczęśliwe”. Dziś takim może być zarówno stołeczna Warszawa, jak i niewielkie, podkarpackie Krosno.
Dziś mieszkańcy miast nie zadowolą się łatwo kolejnymi kilometrami obwodnic czy salami koncertowymi.
materiały prasowe

Dziś mieszkańcy miast nie zadowolą się łatwo kolejnymi kilometrami obwodnic czy salami koncertowymi.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski
Beata Zawrzel/Reporter

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Krystian Dobuszyński/Reporter

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
Beata Zawrzel/Reporter

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak
Jakub Kamiński/PAP

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak

Prezydent Krosna Piotr Przytocki
Damian Klamka/EAST NEWS

Prezydent Krosna Piotr Przytocki

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek
Stanisław Kowalczuk/EAST NEWS

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek

polityka/Polityka

Mimo że każde z uwzględnionych w rankingu 66 miast na prawach powiatu jest wyjątkowe i ma swój odrębny charakter, widać pewne wzory, które decydują o pozycji w naszym zestawieniu. Po akcesji do Unii Europejskiej w 2004 r. zastrzyk unijnych środków umożliwił miastom skok cywilizacyjny.

Jednak, jak mówił Jan Olbrycht, europoseł i ekspert w dziedzinie polityki miejskiej, podczas konferencji w AGH, to dzięki samorządom polskie miasta i gminy były w większości gotowe, by wykorzystać szansę, jaką stworzyła Unia.

Ten okres mamy już jednak za sobą, dziś mieszkańcy miast nie zadowolą się łatwo kolejnymi kilometrami obwodnic czy salami koncertowymi. Oczekują większego wpływu na sprawy lokalnej wspólnoty, co oznacza konieczność zmiany stylu rządzenia z technokratycznego na coraz bardziej uspołeczniony.

Poprosiliśmy panią prezydent i prezydentów sześciu miast z czołówki rankingu, by opowiedzieli, jak radzą sobie ze zmieniającymi się oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców.

***

SOPOT

Sopot zajął 1. miejsce w rankingu jakości życia. Jednak „zdrowie” i „mieszkania” to dwie kategorie, w których Sopot nie uzyskał dobrego wyniku. Co samorząd może zrobić, żeby to zmienić?
PREZYDENT JACEK KARNOWSKI: – Kameralność Sopotu sprawia, że nie powstają na terenie miasta duże osiedla z wieżowcami, oferujące tańsze mieszkania. Z drugiej strony popularność powoduje wzrost cen nieruchomości. To utrudnia, szczególnie ludziom młodym, możliwość zakupu mieszkania w Sopocie. Aby te młode rodziny zatrzymać, miasto od kilku lat realizuje program budownictwa komunalnego. Powstało już 240 mieszkań, rozpoczyna się budowa kolejnych 48. Równolegle od trzech lat mamy program mieszkań do samoremontu. Już kilkadziesiąt lokali komunalnych, zazwyczaj zniszczonych i o dużej powierzchni, trafiło do sopockich rodzin, które remontują je własnym sumptem.

Za służbę zdrowia i finansowanie świadczeń dla mieszkańców odpowiada przede wszystkim państwo, a nie samorząd. Od lat jednak przeznaczamy co roku prawie milion złotych na programy zdrowotne dla mieszkańców. Przez brak finansowania z NFZ jesteśmy także zmuszeni jako samorząd opłacać dyżury lekarzy w ambulatorium chirurgicznym czy poradni urologicznej. W Sopocie mieszka wiele osób starszych, dlatego wspólnie z samorządem wojewódzkim budujemy pierwszy na Pomorzu szpital geriatryczny. W sąsiednim Gdańsku i Gdyni w odległości do kilku kilometrów funkcjonują wielospecjalistyczne szpitale, które świadczą pomoc także mieszkańcom Sopotu.

A co w pana mieście jest szczególne?
Mieszkańcy Sopotu to ludzie mocno zaangażowani w lokalne sprawy. Świadczy o tym m.in. rekordowa liczba organizacji pozarządowych czy jedna z najwyższych frekwencji wyborczych w kraju. Od ośmiu lat sopocianie aktywnie biorą udział w Sopockim Budżecie Obywatelskim, zgłaszając liczne projekty i potem na nie głosując. W tym roku padł rekord frekwencji – niemal 20 proc. mieszkańców wskazało najważniejsze ich zdaniem projekty dla miasta.

A Sopot to miasto niezwykłe. Zielone, przyjazne, z bardzo bogatą ofertą kultury i rekreacji. Miasto kameralne, jak mówiła Agnieszka Osiecka, „skrojone na ludzką miarę”, a jednocześnie położone w centrum metropolii. Z jednej strony daje to mieszkańcom łatwy dostęp do miejsc pracy, uczelni, wszelkich usług, a z drugiej – idąc pieszo z dowolnego miejsca w Sopocie, w maksymalnie kwadrans dojdziemy na plażę lub do lasu. Tutaj naprawdę się dobrze żyje!

***

WARSZAWA

Jak stolica (2. miejsce w rankingu), która łączy funkcje metropolitalne z funkcjami miejskimi, może podnosić jakość życia mieszkańców?
PREZYDENT HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ: – Warszawa i sąsiadujące gminy działają wspólnie: dotychczas w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej samorządy podpisały umowy na dofinansowanie unijne na ponad 550 mln zł. Za te pieniądze powstają m.in. drogi rowerowe i parkingi P+R, miejsca w żłobkach. Działa Wspólny bilet, czyli oferta taryfowa, w ramach której posiadacze wybranych biletów ZTM mogą podróżować pociągami podmiejskimi na terenie Warszawy i 33 okolicznych gmin. Od 1 września 2018 r. mieszkańcy płacący podatki w gminach korzystają z tańszych biletów na stołeczną komunikację, a posiadacze Karty warszawiaka nie płacą za podróże do 2 strefy. Powietrze nie ma granic, dlatego też działamy razem, aby je chronić. Dofinansowujemy mieszkańcom wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła oraz montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Inwestujemy w nowoczesne parkingi Parkuj i Jedź, umożliwiające mieszkańcom pozostawienie samochodów i skorzystanie z nowoczesnej komunikacji miejskiej.

A jak największe polskie miasto wykorzystuje nowe technologie informacyjne i komunikacyjne?
Warszawiacy na co dzień mają do dyspozycji szereg nowoczesnych udogodnień. Są to m.in.: system rowerów miejskich Veturilo, Miejskie Centrum Kontaktu 19115, serwisy mapowe, kalkulator energetyczny, maszyny revendingowe na Bulwarach Wiślanych, Centrum Bezpieczeństwa, aplikacja Milion Drzew czy Selfie with Chopin. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, firmami prywatnymi i Politechniką Warszawską udostępniamy gromadzone przez miasto dane. Dzięki temu powstało już kilkadziesiąt aplikacji, które służą mieszkańcom np. do planowania podróży czy sprawdzenia nowych miejsc kultury. A korzystanie z internetu na ulicach miasta jest łatwe dzięki 400 rozmieszczonym na terenie Warszawy darmowym hotspotom.

***

KRAKÓW

Jak pana zdaniem jako prezydenta Krakowa (3. miejsce w rankingu) zmieniało się myślenie o jakości życia i czym jest ono teraz?
PREZYDENT JACEK MAJCHROWSKI: – Mam ten przywilej, że uczestniczę w rozwoju mojego miasta w bardzo osobisty sposób od 16 lat. Gdy objąłem stanowisko prezydenta Krakowa w 2002 r., pierwszym zadaniem, które sobie postawiłem, było likwidowanie zapóźnień cywilizacyjnych – budowaliśmy kanalizację, doprowadzaliśmy wodę, budowaliśmy oczyszczalnie ścieków. To rzeczy całkowicie podstawowe w dużym mieście. Kolejna kadencja to zmierzenie się z rolą, jaka w przypadku Krakowa jest oczywista – rolą metropolii. To postawienie na turystykę i przedsiębiorczość, rozpoczęcie takich inwestycji, jak Centrum Kongresowe ICE czy TAURON Arena Kraków. Ostatnie dwie kadencje to z kolei właśnie jakość życia – rozbudowa i unowocześnienie sieci komunikacji miejskiej, ale też dbałość o tereny zielone i miejsca rekreacji, Obserwuję, że z roku na rok zmieniają się potrzeby mieszkańców. Oprócz tej podstawowej – by miasto było sprawnie działającym organizmem – kładzie się coraz większy nacisk na wspólne wartościowe spędzanie wolnego czasu.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj