Nauka

Boisz się demencji? Naukowcy radzą: weź ślub!

Wśród tzw. wiecznych singli demencja rozwijała się aż o 42 proc. częściej niż u osób będących w stałym związku. Wśród tzw. wiecznych singli demencja rozwijała się aż o 42 proc. częściej niż u osób będących w stałym związku. Anne Edgar / StockSnap.io
Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że małżeństwo obniża ryzyko zachorowania na demencję.

Około 50 milionów. Tyle osób choruje w tym momencie na demencję. Każdego roku przybywa 10 milionów chorych, co czyni otępienie jednym z najpoważniejszych wyzwań medycyny. Jak szacuje WHO w swoim najnowszym raporcie, w roku 2050 liczba chorych potroi się i przekroczy 152 miliony.

Mimo intensywnych badań naukowcom wciąż nie udało się opracować skutecznego leku na demencję. Nie oznacza to jednak, że nie zrobiono żadnych postępów. Naukowcy zajmują się testami klinicznymi licznych terapii. Powstała też całkiem długa lista zaleceń profilaktycznych, które skutecznie obniżają ryzyko zachorowania. Najnowszym punktem na tej liście jest… małżeństwo.

Zespół naukowców prowadzony przez psychiatrę Andrew Sommerlada z University College London przeanalizował dokumentację medyczną ponad 800 tys. pacjentów, sprawdzając zależność między ich stylem życia a zachorowaniem na demencję. Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek i płeć okazało się, że wśród tzw. wiecznych singli choroba rozwijała się aż o 42 proc. częściej niż u osób będących w stałym związku. Badania zostały opublikowane w „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.

Sytuacja wdowców jest równie przygnębiająca. Z analizy wynika, że chorowali oni na demencję 20 proc. częściej niż osoby w związkach. Co ciekawe, rozwodnicy wydają się nie mieć podobnego problemu. Naukowcy nie zaobserwowali w tej grupie większego ryzyka demencji, choć mogło to być spowodowane niewielką liczebnością tej grupy pośród badanych.

Życie towarzyskie sprzyja zdrowiu?

Naukowcy wiążą mniejszy współczynnik zachorowań osób zamężnych z ich bardziej rozbudowanym życiem towarzyskim. Wyniki te wspierają inne badania, pokazujące związek między posiadaniem dużej grupy przyjaciół a obniżonym ryzykiem demencji.

Zespół badawczy Sommerlada uważa, że osoby będące w związku mają więcej zobowiązań towarzyskich, co stymuluje ich aktywność. Poza tym niemal przez cały czas przebywają w swoim towarzystwie, więc zdrowie jednego z małżonków jest pod ciągłą kontrolą drugiego, a życie w związku może dodatkowo motywować do większej troski o własne zdrowie. Naukowcy zaznaczają ponadto, że małżeństwa mają statystycznie większe szanse na wypracowanie sobie pewnego zabezpieczenia finansowego, co często wiąże się z lepszą opieką zdrowotną.

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którym z małżeństwem nie po drodze. Sam fakt podpisania bądź nie dokumentu w urzędzie stanu cywilnego prawdopodobnie nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. To, co się liczy, to dzielenie życia z kimś, na kim nam zależy, bez względu na nasz oficjalny stan cywilny.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama