Gdzie w Europie medyczna marihuana jest legalna?
Kolejny kraj w Europie, Portugalia, właśnie zalegalizowała stosowanie marihuany w celach leczniczych.
Europejskie regulacje dotyczące stosowania medycznej marihuany są różne.
Thought Catalog/Unsplash

Europejskie regulacje dotyczące stosowania medycznej marihuany są różne.

Parlament Portugalii uchwalił 15 czerwca ustawę legalizującą marihuanę jako składnik preparatów medycznych. Skorzystają z nich chorzy na nowotwory, schorzenia neurologiczne i mięśniowe, a także cierpiący na ciężkie napady padaczki. Będą dostępne tylko na receptę i sprzedawane w aptekach. Samodzielne hodowanie konopi indyjskich pozostanie zakazane.

Legalizacja marihuany, nawet do wyłącznie medycznych celów, wzbudza od lat wielkie emocje, również w liberalnych państwach Europy Zachodniej. Portugalia jest 17. krajem na kontynencie, który uznał, że konopie indyjskie to ważne i skuteczne narzędzie walki z bólem. Ale żaden kraj nie zezwala na palenie marihuany w celach medycznych.

Europejskie regulacje są różne – od pozwalających nawet na rekreacyjne zażywanie narkotyku po przepisy zezwalające na stosowanie medycznej marihuany, które w praktyce trudno wyegzekwować. Tak jest w Polsce. W naszym kraju obowiązuje tzw. import docelowy. Konopie sprowadzane są dla pacjenta z kraju, w którym zarejestrowane są jako lek. Ale poza tym karze się za handel, uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek (bez względu na to, czy do celów medycznych, czy rekreacyjnych).

Czytaj także: Prawdy i mity o medycznej marihuanie

Procedura przyznawania zgody teoretycznie nie powinna trwać dłużej niż 210 dni. W praktyce będzie to 210 dni tylko wtedy, gdy zostanie złożony komplet dokumentów. Każdy błąd, brak zaświadczenia czy choćby jednego podpisu – będzie skutkował wydłużeniem czasu pracy nad badaniem specyfiku. Do tego polskie środowisko lekarskie wciąż ma wątpliwości, czy powinno się przepisywać tego rodzaju preparaty.

17 krajów Europy zezwala na medyczną marihuanę

Austria. W 2008 r. austriacki parlament zatwierdził uprawę konopi indyjskich do celów naukowych i medycznych. Od dwóch lat w Austrii można posiadać także niewielkie jej ilości na własny użytek.

Czechy. Liberalną politykę nasi sąsiedzi wprowadzili już w 2010 r. Od tego czasu można na własny użytek hodować do pięciu roślin oraz posiadać do 15 gramów suszu. Od 2013 r. leczniczą marihuanę refunduje państwo.

Finlandia. Od 2006 r. chorzy na podstawie specjalnej licencji mogą kupować leki na bazie marihuany w jednej z 27 aptek w kraju.

Niemcy. W marcu 2017 r. weszła w życie ustawa dopuszczająca stosowanie marihuany medycznej u ciężko chorych, u których zawiodły inne terapie. Leczenie tym środkiem jest refundowane z budżetu niemieckich kas chorych i pacjent nie musi uzyskiwać żadnych specjalnych zezwoleń.

Włochy. Medyczna marihuana została zalegalizowana w 2013 r.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj