Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Gdzie w Europie medyczna marihuana jest legalna?

Europejskie regulacje dotyczące stosowania medycznej marihuany są różne. Europejskie regulacje dotyczące stosowania medycznej marihuany są różne. Thought Catalog / Unsplash
Kolejny kraj w Europie, Portugalia, właśnie zalegalizowała stosowanie marihuany w celach leczniczych.

Parlament Portugalii uchwalił 15 czerwca ustawę legalizującą marihuanę jako składnik preparatów medycznych. Skorzystają z nich chorzy na nowotwory, schorzenia neurologiczne i mięśniowe, a także cierpiący na ciężkie napady padaczki. Będą dostępne tylko na receptę i sprzedawane w aptekach. Samodzielne hodowanie konopi indyjskich pozostanie zakazane.

Legalizacja marihuany, nawet do wyłącznie medycznych celów, wzbudza od lat wielkie emocje, również w liberalnych państwach Europy Zachodniej. Portugalia jest 17. krajem na kontynencie, który uznał, że konopie indyjskie to ważne i skuteczne narzędzie walki z bólem. Ale żaden kraj nie zezwala na palenie marihuany w celach medycznych.

Europejskie regulacje są różne – od pozwalających nawet na rekreacyjne zażywanie narkotyku po przepisy zezwalające na stosowanie medycznej marihuany, które w praktyce trudno wyegzekwować. Tak jest w Polsce. W naszym kraju obowiązuje tzw. import docelowy. Konopie sprowadzane są dla pacjenta z kraju, w którym zarejestrowane są jako lek. Ale poza tym karze się za handel, uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek (bez względu na to, czy do celów medycznych, czy rekreacyjnych).

Czytaj także: Prawdy i mity o medycznej marihuanie

Procedura przyznawania zgody teoretycznie nie powinna trwać dłużej niż 210 dni. W praktyce będzie to 210 dni tylko wtedy, gdy zostanie złożony komplet dokumentów. Każdy błąd, brak zaświadczenia czy choćby jednego podpisu – będzie skutkował wydłużeniem czasu pracy nad badaniem specyfiku. Do tego polskie środowisko lekarskie wciąż ma wątpliwości, czy powinno się przepisywać tego rodzaju preparaty.

17 krajów Europy zezwala na medyczną marihuanę

Austria. W 2008 r. austriacki parlament zatwierdził uprawę konopi indyjskich do celów naukowych i medycznych. Od dwóch lat w Austrii można posiadać także niewielkie jej ilości na własny użytek.

Czechy. Liberalną politykę nasi sąsiedzi wprowadzili już w 2010 r. Od tego czasu można na własny użytek hodować do pięciu roślin oraz posiadać do 15 gramów suszu. Od 2013 r. leczniczą marihuanę refunduje państwo.

Finlandia. Od 2006 r. chorzy na podstawie specjalnej licencji mogą kupować leki na bazie marihuany w jednej z 27 aptek w kraju.

Niemcy. W marcu 2017 r. weszła w życie ustawa dopuszczająca stosowanie marihuany medycznej u ciężko chorych, u których zawiodły inne terapie. Leczenie tym środkiem jest refundowane z budżetu niemieckich kas chorych i pacjent nie musi uzyskiwać żadnych specjalnych zezwoleń.

Włochy. Medyczna marihuana została zalegalizowana w 2013 r.

Portugalia. Medyczna marihuana została zalegalizowana w czerwcu 2018 r.

Holandia. Medyczna marihuana jest dostępna dla pacjentów już od 2003 r. W coffeshopach można kupić jednorazowo do pięciu gramów suszu oraz hodować do pięciu roślin na własny użytek. W przypadku samych coffeshopów jest określona ilość, którą w danym momencie może posiadać właściciel na terenie sklepu – i jest to 500 gramów.

Dania. Od 1 stycznia 2018 r. medyczna marihuana stanie się legalna na próbne cztery lata. Programem leczenia zostanie objętych około 1500 pacjentów. Jeśli program okaże się sukcesem, zostanie rozszerzony na innych pacjentów.

Czytaj także: Polacy za leczeniem marihuaną. I mają rację!

Francja. W czerwcu 2013 r. uchwalono ustawę zezwalającą na sprzedaż artykułów medycznych zawierających pochodne marihuany. Pochodne konopi są dostępne na receptę, ale tylko dla pacjentów, na których nie działają inne leki.

Grecja. W czerwcu 2017 r. grecki premier ogłosił legalizację marihuany medycznej. Jest ona dostępna na receptę.

Irlandia. Od 2014 r. medyczna marihuana jest legalna, ale każdy przypadek wymaga indywidualnej zgody ministra zdrowia. Pierwsza licencja na medyczne zastosowanie oleju z konopi została wydana w grudniu 2016 r., aby umożliwić dwuletniemu chłopcu kontynuację leczenia rozpoczętego w USA w stanie Kolorado.

Polska. Medyczna marihuana jest legalna od 2017 r.

Chorwacja. Legalna od 2015 r. dla pacjentów chorych na nowotwory, AIDS, stwardnienie rozsiane. Lekarze mogą przepisać swoim pacjentom leki, herbaty i maści zawierające THC – aktywny składnik konopi.

Malta. Leczenie medyczną marihuaną jest ograniczone jedynie do leku Sativex, który jest przepisywany dla pacjentów na receptę od 2015 r. przez onkologa, neurologa, psychologa lub anestezjologa.

Czytaj także: Marihuana leczy!

Rumunia. Od 2013 r. zawarte w marihuanie substancje – głównie THC i CBD – mogą być stosowane w leczeniu tak ciężkich przypadłości jak epilepsja, stwardnienie rozsiane i różne odmiany raka. Prawo pozwala na legalną sprzedaż preparatów na bazie konopi na rynku rumuńskim przez firmy, które otrzymały wcześniej licencję rządową.

Belgia. W czerwcu 2015 r. zalegalizowano niektóre zastosowania marihuany. Po skończeniu 18. roku życia każdy Belg może na własny użytek posiadać do trzy gramy suszu i hodować jedną roślinę.

Malta. W marcu 2018 r. Malta zalegalizowała medyczną marihuanę. Dostęp do niej będą mieć pacjenci z przewlekłym bólem, spastycznością w stwardnieniu rozsianym i skutkami ubocznymi chemioterapii.

źródło: euobserver.com, euroactiv.com, lovinmalta.com

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama