Nauka

11 pacjentów z koronawirusem. Jedna osoba w ciężkim stanie

Tymczasowa izba przyjęć w Szpitalu Akademickim we Wrocławiu Tymczasowa izba przyjęć w Szpitalu Akademickim we Wrocławiu Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 uczestników odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.

W niedzielę potwierdzono pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najpierw u mężczyzny z woj. śląskiego i kobiety z woj. mazowieckiego – hospitalizowanych w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Kolejne trzy przypadki to 70-letni mężczyzna we Wrocławiu – jest w ciężkim stanie – oraz pacjenci z woj. śląskiego i mazowieckiego.

Pierwszy polski pacjent zakażony SARS-CoV-2 został zdiagnozowany w środę. Mężczyzna wrócił z Niemiec, źle się poczuł, zgłosił się do służb sanitarnych i został przewieziony do szpitala w Zielonej Górze. Tym samym autobusem podróżowała pacjentka numer dwa, która leczy się w Ostródzie. Dwie kolejne zakażone osoby są z rejonu Szczecina, wróciły samochodem z Włoch. Piąty pacjent jest z Wrocławia, według ministra kontakt z SARS-CoV-2 mógł mieć w Wielkiej Brytanii. Szósty również wrócił do Polski z Niemiec – obecnie przebywa w ostródzkim szpitalu.

Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołać wszystkie imprezy masowe powyżej 1000 uczestników, odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach.

Specustawa już obowiązuje

W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, którą w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. Specustawa od początku budzi kontrowersje i zarzuty o łamanie konstytucji. „Nie jest do niczego potrzebna. Oprócz, może, zagwarantowania zasiłku rodzicom, których dzieci nie pójdą do przedszkola, jeśli będzie zamknięte. Cała reszta uprawnień, łącznie z przymusowym leczeniem i izolacją w ramach kwarantanny, procedurami szpitalnymi i specjalnymi uprawnieniami inspektorów sanitarnych, wojewodów czy zaangażowaniem wojska – jest już w ustawach o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym i o zarządzaniu kryzysowym. Wystarczyło wpisać wirus z Wuhanu na listę tych chorób” – pisała o niej dziennikarka „Polityki” Ewa Siedlecka.

Teleporady pod specjalnym numerem

W Polsce ponad 6 tys. osób jest pod nadzorem służb, a kilkaset objęto kwarantanną. Minister zdrowia uspakaja, że nic nie wskazuje, aby Polska miała problemy z dostawą leków, produktów żywnościowych czy środków czystości.

Dla osób podejrzewających u siebie zakażenie NFZ uruchomił teleporady medyczne z możliwością zdalnego wystawienia L4. Kontakt do przychodni, która udzieli takiej porady, można uzyskać, dzwoniąc pod numer 800 190 590.

Instrukcja mycia rąkmat. pr.Instrukcja mycia rąk

Utknął wycieczkowiec z Polakami

Wycieczkowiec Costa Fortuna z ponad setką Polaków na pokładzie nie został wpuszczony do portów w Malezji i Tajlandii. Podróżują nim Włosi, którzy dwa tygodnie spędzili w swoim kraju i mają do Malezji zakaz wstępu. Statek skierowano do Singapuru, gdzie dotrze w niedzielę po południu. Według informacji RMF FM MSZ monitoruje sytuację na miejscu.

Gdzie nie wyjeżdżać?

W najnowszym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii. Szczególną ostrożność zaleca także osobom przebywającym w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Polacy, którzy już są w tych państwach, powinni:

  • unikać miejsc publicznych i zatłoczonych
  • bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego
  • unikać rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami
  • przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu
  • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponad 100 tys. przypadków zachorowań na świecie

Od grudnia 2019 r. na całym świecie odnotowano 107 tys. zakażeń. 3,6 tys. osób zmarło w wyniku choroby, ponad 60 tys. udało się już wyleczyć. Najwięcej osób zakaziło się w Chinach (80 tys.), Korei Południowej (7 tys.), Iranie (6,5 tys.), we Włoszech (5,8 tys.). W tym ostatnim kraju burzę medialną wywołało ogłoszenie projektu dekretów rządu z drastycznymi krokami w walce z koronawirusem – chodzi m.in. o odcięcie od świata Lombardii i 11 miast na północy, zamknięcie pubów i dyskotek.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama