Zgłoszenia kandydatów do Kolegium Europejskiego w Natolinie na rok akademicki 2024-25 są przyjmowane do 16 stycznia 2024 roku, a więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj.
Najwięcej kandydatów do Kolegium Europejskiego w Natolinie na pomagisterskie studia interdyscyplinarne pochodzi wcale nie z Polski czy innych państw naszego regionu, ale z Francji, Włoch czy Hiszpanii. I tak jest od lat.
We wrześniu przyszłego roku grupa ponad 120 studentów pochodzących z ponad 30 państw świata rozpocznie dziesięciomiesięczne studia w natolińskim Kolegium. Zdecydowana większość z nich skończy je z perspektywą nie tylko atrakcyjnej pracy w różnych miejscach świata, ale także z unikatowym doświadczeniem życia i nauki w wielokulturowej społeczności, w której nawiążą przyjaźnie na lata. Studia w Natolinie są wymagające, ale też stymulujące do autentycznego poszerzenia własnych horyzontów i do codziennego dialogu z innymi poglądami, kulturami oraz systemami wartości. A to wszystko na wyjątkowym kampusie, pod wieloma względami przypominającym najsłynniejsze uczelnie na świecie, gdzie studenci wspólnie uczą się i mieszkają.
W Natolinie będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na miejscu przez ponad 120 wybitnych w swoich dziedzinach profesorów i ekspertów z 25 państw na całym świecie. Jak co roku studenci wyruszą też na dwa tygodniowe wyjazdy studyjne. Jesienią będą eksplorować pogranicza Polski, a wiosną zagłębią się w realia państw sąsiadujących z Unią Europejską. Podczas licznych spotkań z przywódcami odwiedzanych krajów i wybitnymi postaciami współczesnej światowej polityki, mediów i życia naukowego będą mogli praktycznie zweryfikować dotychczasową wiedzę i samodzielnie zdobyć informacje z pierwszej ręki. To właśnie Natolin jest jedyną jak dotąd uczelnią w Polsce, z której studentami spotkał się wirtualnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i odpowiadał na ich pytania.
Kluczem do sukcesu Kolegium jest interdyscyplinarność, a każdy student samodzielnie tworzy swoją unikatową ścieżkę edukacyjną. Nawet kiedy w drugim semestrze musi już wybrać jedną z czterech oferowanych specjalizacji (EU Public Affairs and Policies, The EU and the World, The EU and its Complex Neighbourhoods, European History and Civilisation), to nadal wymagają one interdyscyplinarnego podejścia.
Wychodzenie poza wąsko pojmowane dyscypliny naukowe otwiera też drzwi do Natolina absolwentom bardzo różnych kierunków, pod warunkiem, że posiadają oni dyplom magistra (lub inny warty 240 punktów ECTS). Kandydaci mogą aplikować już na ostatnim roku poprzednich studiów, by od razu po ich ukończeniu podjąć naukę w Kolegium. Obok studentów z dyplomami nauk społecznych i humanistycznych w Natolinie spotkać można nierzadko absolwentów kierunków ścisłych. Te bardzo różne historie i osobowości łączy jedno: zainteresowanie wyzwaniami stojącymi dziś przed Europą i jej bezpośrednim sąsiedztwem. Potrzebna jest także dobra znajomość języka angielskiego, w którym wykłada, pracuje i żyje Kolegium. Komunikatywna znajomość francuskiego również jest wymagana, ale natolińskie centrum językowe oferuje różne możliwości wsparcia w osiągnięciu wystarczającego poziomu przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zresztą studiując w Natolinie można uczyć się również intensywnie ośmiu języków, a także zdobyć certyfikaty potwierdzające ich znajomość.
Spośród kandydatów z całego świata do grona natolińskich studentów przyjmowani są co roku także polscy absolwenci krajowych i zagranicznych uczelni. Mogą oni liczyć na stypendium Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP lub samego Kolegium, pokrywające nie tylko koszty całej bogatej oferty edukacyjnej Natolina, ale także zakwaterowania we własnym pokoju i całotygodniowego, pełnego wyżywienia na kampusie.
Przed Polską i Europą stoją dziś inne wyzwania społeczne, gospodarcze, ekologiczne i polityczne niż te, którym stawialiśmy czoła dotychczas. A to oznacza, że przed nami trudne wybory dotyczące zarówno ścieżek dalszego rozwoju, jak i zagwarantowania nam wszystkim podstawowego bezpieczeństwa.
Kolegium Europejskie w Natolinie, wywodzące się z inicjatywy sformułowanej po II wojnie światowej w trakcie europejskiego Kongresu w Hadze, konsekwentnie od 30 lat dąży do zachowania wierności swojej misji. Polega ona na kształceniu ludzi świadomych aktualnych wyzwań dla narodów Europy, a także intelektualnie gotowych do współpracy zwiększającej nasz narodowy i wspólny potencjał. Ważne, aby było wśród nich jak najwięcej Polaków.
Materiał przygotowany przez Kolegium Europejskie w Natolinie.