Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Prawie prezes na parkiecie

Adam Maciejewski nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych

Minister Mikołaj Budzanowski, mianując (to on ma decydujący głos na WZA) niespodziewanie Adama Maciejewskiego prezesem Giełdy Papierów Wartościowych, rozbroił dwie miny oraz udowodnił, że nominacja może się okazać lepsza od konkursu.

Pierwszą miną były spekulacje i plotki, który z kandydatów do fotela prezesa jest bardziej uwikłany w potencjalny konflikt interesów, co mogłoby mu dawać możliwość wpływania na kurs akcji niektórych przedsiębiorstw notowanych na giełdzie. Wobec niektórych kandydatów formułowano zarzuty, przy których bledną oskarżenia wobec Ludwika Sobolewskiego (że naciskał na małe spółki giełdowe, by zainwestowały w film, w którym grała jego partnerka). A zła atmosfera wokół parkietu byłaby groźna dla całej naszej gospodarki.

Druga mina też była gotowa do wybuchu. GPW jest w trakcie zmiany systemu operacyjnego, czyli serca firmy. Dla giełdy, którą niektórzy wręcz nazywają wielką serwerownią, to szalenie ważne i trudne przedsięwzięcie. Pamiętamy, jaki bałagan zapanował w ZUS, gdy wprowadzał nowy system informatyczny. Gdyby podobnie stało się na GPW, nie byłaby ona w stanie prawidłowo funkcjonować. Transakcje obrotu papierami wartościowymi trzeba by wstrzymać, czego konsekwencje aż strach sobie wyobrazić. Wtedy mówiono by już nie o gęstniejącej atmosferze, ale wręcz o panice. Adam Maciejewski, od lat członek zarządu GPW, a ostatnio p.o. prezesa, daje największe gwarancje, że upora się z tym sprawnie.

A jednak nowy prezes jest zaledwie prawie prezesem, a „prawie” robi wielką różnicę. Nie został mianowany na pełną, czteroletnią kadencję, tylko do czasu, w którym kończy się kadencja jego poprzednika, czyli do połowy 2014 r. Potem prawdopodobnie będzie musiał stanąć do konkursu. Jeśli przez ten rok pokaże, że sprawnie kieruje giełdą, będzie miał wygraną prawie w kieszeni. Minister skarbu zyskuje czas oraz pewność, że nowy prezes zrobi wszystko, by uniknąć konfliktu z dominującym właścicielem, którym cały czas pozostaje państwo, czyli – sam minister. Sprytne. I w dodatku wszyscy są zadowoleni. Prezes GPW ma nad rynkiem kapitałowym wielką władzę, ale „prawie” prezes z pewnością nie będzie jej nadużywał. Spokój zapanuje na giełdzie.

Polityka 04.2013 (2892) z dnia 22.01.2013; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawie prezes na parkiecie"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną