Dlaczego na nowych autostradach brakuje stacji paliw?

Na oparach
Kierowcy jadący nowymi autostradami i trasami szybkiego ruchu przeżywają radość, póki nie zapali się lampka rezerwy paliwa. Znalezienie stacji benzynowej często graniczy z cudem. Ciekawe dlaczego?
W całej Polsce działa ok. 6,7 tys. stacji paliw.
Albertus Engbers/PantherMedia

W całej Polsce działa ok. 6,7 tys. stacji paliw.

Niemal każdy kierowca doświadczył kiedyś stresu wywołanego długotrwałą jazdą „na oparach”. Mijały kolejne kilometry, kontrolka rezerwy paliła się od dłuższego czasu, a stacji paliw na horyzoncie nie widać. Co robić? Jechać dalej, póki się da? Stanąć i wzywać pomocy, a może skręcić z trasy i rozpytać mieszkańców, gdzie można zatankować? Nowoczesne silniki źle znoszą, kiedy pompa paliwa zasysa resztki z dna zbiornika. Łatwo wówczas o poważniejszą i kosztowną awarię.

Jechałem ostatnio nową autostradą A2 z Warszawy w stronę Łodzi, a potem A1 od Strykowa w stronę Kowala – wspomina pan Jerzy, kierowca z wieloletnim stażem. – Sporo jeżdżę po świecie i zgubiła mnie rutyna. Do głowy mi nie przyszło, że na całej trasie nie będzie ani jednej stacji benzynowej. Było ciemno, nie wiedziałem już, co robić. Zjechać z trasy? Ale gdzie i dokąd? Na szczęście autostrada skończyła się wcześniej niż paliwo i na zwykłej drodze udało się znaleźć stację benzynową.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną