Rynek

Mieszkanie nowe czy używane – pierwotny a wtórny rynek nieruchomości w 2020 roku

Przed dokonaniem właściwego wyboru należy zapoznać się z całym zarysem rynku nieruchomości ― wygodnie jest to zrobić na portalu inwestycji mieszkaniowych Korter. Przed dokonaniem właściwego wyboru należy zapoznać się z całym zarysem rynku nieruchomości ― wygodnie jest to zrobić na portalu inwestycji mieszkaniowych Korter. mat. pr.
Zmiany polityki cenowej na rynku nieruchomości spowodowane pandemią koronawirusa skłoniły potencjalnych inwestorów oraz osoby poszukujące własnego lokum do rzetelniejszego przemyślenia decyzji o zakupie nieruchomości.

Według prognoz głównych analityków rynku, ceny mieszkań ostatnio ulegają spadkowi, i niedługo może nastąpić najlepszy moment na zawarcie transakcji. Czy naprawdę tak wygląda sytuacja na rynku?

Spadek cenowy dotyczy jednak tylko rynku pierwotnego ― firmy deweloperskie zdecydowały się na zatrzymanie lub obniżenie cen mieszkań w trosce o własną stabilność finansową, z kolei na rynku wtórnym nie obserwujemy żadnego spadku, jedynie podwyższenie cen. Jak zmieniają się ceny na rynku pierwotnym i wtórnym nieruchomości w dużych miastach Polski?

Rynek pierwotny coraz bardziej dostępny?

Z raportów Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kwartale 2020 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym odczuwalnie poszły w dół.

 • Rekordowy pod względem spadku cenowego okazał się Rzeszów. W tej miejscowości ceny mieszkań uległy korekcie bliskiej -5%.
 • Nowe mieszkania w Warszawie po raz pierwszy od 2017 roku wyróżnia się spadkiem cenowym w wysokości blisko -4%.
 • Wrocław plasuje na tym samym poziomie, co Warszawa, i oferuje mieszkania w cenie o 4% niższej, niż w I kwartale 2020 roku.
 • Ceny mieszkań w atrakcyjnej pod względem inwestycyjnym Gdyni spadły o około 3,4%.
 • Rynek pierwotny Katowic, jak też Łodzi i Szczecina, wyróżnił się obniżeniem cen o około 2,5%.
 • Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Białymstoku, Gdańsku i Opolu spadły o około 0,5%.

Spadek cenowy nie jest jednak zjawiskiem powszechnym dla całego kraju:

 • Przykładowo, w Krakowie odnotowano wzrost cen mieszkań o około 4% w porównaniu do poziomu z I kwartału 2020 roku.
 • W szeregu większych miast Polski ― Bydgoszczy, Lublinie, Zielonej Górze, Poznaniu ― zaobserwowano nieznaczny wzrost cenowy w wysokości od 0,2 do 1%.

Mimo nierównomiernej tendencji krajowej, średni szacunek liczb wskazuje jednak na tendencję spadkową ― obniżenie cen nieruchomości na ogólnopolskim rynku w II kwartale 2020 roku sięgnęło blisko -1,2%.

Nie można co prawda stwierdzić, że ceny mieszkań spadły w skali roku ― porównanie liczb z II kwartału 2019 roku i II kwartału roku bieżącego świadczy o wzroście cenowym w wysokości blisko 6,5%. Należy jednak pamiętać, że w ostatnich latach polski rynek nieruchomości wyróżniał się bardzo intensywnym wzrostem cenowym, więc wskaźnik +6,5% w skali roku pozwala na stwierdzenie spowolnienia tendencji wzrostowej. Analitycy z kolei prognozują jeszcze większe spadki ― czyli dopiero pod koniec 2020 roku będziemy mogli stwierdzić, w jakim stopniu sytuacja kryzysowa wpłynęła na rynek nieruchomości i na ile skorygowała tendencje ostatnich lat.

Według prognoz głównych analityków rynku, ceny mieszkań ostatnio ulegają spadkowi, i niedługo może nastąpić najlepszy moment na zawarcie transakcji.mat. pr.Według prognoz głównych analityków rynku, ceny mieszkań ostatnio ulegają spadkowi, i niedługo może nastąpić najlepszy moment na zawarcie transakcji.

Co z rynkiem wtórnym

W odróżnieniu od rynku pierwotnego, rynek wtórny nieruchomości w ostatnim kwartale wcale nie cechował się spadkiem cenowym ― wręcz przeciwnie, właściciele podnieśli ceny mieszkań o średnio 10%.

Najbardziej zdrożały mieszkania na rynku pierwotnym miast wojewódzkich ― Katowic, Kielc, Łodzi i Rzeszowa. Tutaj wzrost cen wynosił od 4,3% do 4,7%.

Kraków też stał się droższy ― tu ceny używanych mieszkań wzrosły o około 3,8%. Podobny wzrost zaobserwowano też w Białymstoku, Szczecinie i Bydgoszczy.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Gdańska, Wrocławia i Warszawy uległy korekcie blisko +2,5%.

Średnia stawka za metr kwadratowy na rynku wtórnym Warszawy sięgnęła poziomu 10 000 złotych ― tak samo, jak dla małych, czyli najdroższych mieszkań w nowych inwestycjach deweloperskich.

Ogólny wzrost cenowy w skali roku dla mieszkań używanych w bieżącym kwartale 2020 roku wyniósł przeszło 14%.

Nowe nieruchomości ― gdzie znaleźć najlepsze oferty cenowe

Dane analityków rynku nieruchomości dotyczące zmian cenowych wskazują na to, że obecny okres nie jest najlepszym czasem na inwestowanie w mieszkania z rynku wtórnego. Podwyżki cen na mieszkania używane spowodowane są pogarszającą się sytuacją finansową sprzedających ― restrykcje związane z pandemią koronawirusa zatrzymały funkcjonowanie gospodarki i sprawiły, że część osób pracujących i posiadających małe firmy, poczuła się niepewnie. Osoby te chcąc wytworzyć “poduszkę finansową” stopniowo podwyższają ceny sprzedawanych mieszkań.

Rynek pierwotny zaś oferował ostatnio dość korzystne oferty ― pod względem cenowym, bądź też w postaci "bonusów” (darmowe miejsca parkingowe czy komórki lokatorskie, pakiety usług wykończeniowych w promocyjnych cenach).

Czy inwestować w mieszkanie już dziś, czy poczekać na bardziej korzystny moment ufając prognozom ekspertów, którzy zapowiadają dołek cenowy na koniec 2021 roku ― decyzja należy do kupującego. Jednak śledzenie cen na rynku pierwotnym jest czynnością konieczną w przypadku każdego trybu postępowania.

Przed dokonaniem właściwego wyboru należy zapoznać się z całym zarysem rynku nieruchomości ― wygodnie jest to zrobić na portalu inwestycji mieszkaniowych Korter. Narzędzie to pozwala na porównanie cen mieszkań w najróżniejszych lokalizacjach Polski oraz zapoznanie się z najważniejszą informacją dotyczącą wybranych przez nas inwestycji.

Mieszkanie nowe czy używane – pierwotny a wtórny rynek nieruchomości w 2020 rokumat. pr.Mieszkanie nowe czy używane – pierwotny a wtórny rynek nieruchomości w 2020 roku

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020
Reklama