Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Pompy ciepła i oszczędności

Pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR Pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR mat. pr.
Co zapewni jeszcze większą ekologiczną oszczędność niż wytwarzanie zielonej energii? Odzyskiwanie energii, która już jest, gotowa do wykorzystania. Służą do tego pompy ciepła – wynalazek z długą historią.

W trosce o ekosystem, własne przetrwanie jako gatunku oraz – cóż, to też jest ważne - stan portfela coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii. Do fotowoltaiki nie trzeba już przekonywać chyba nikogo, kto chce zmniejszyć swój udział w emisji gazów cieplarnianych, produktu spalania paliw kopalnych, ale świadomość, że znakomite efekty można osiągnąć także dzięki pompom ciepła, nie jest jeszcze, niestety, równie powszechna.

A przecież bez sięgnięcia po tę technologię znacznie trudniej będzie nam osiągnąć upragniony ideał: dom zeroemisyjny, zużywający nie więcej energii niż sam wytwarza. Zarówno tani w eksploatacji, jak i przyjazny naturalnemu środowisku.

Technologia pozyskiwania ciepła nawet z tych jego źródeł, które mają stosunkowo niską temperaturę, otwiera niezwykłe możliwościmat. pr.Technologia pozyskiwania ciepła nawet z tych jego źródeł, które mają stosunkowo niską temperaturę, otwiera niezwykłe możliwości

Ciepło z różnych źródeł

Technologia pozyskiwania ciepła nawet z tych jego źródeł, które mają stosunkowo niską temperaturę, otwiera niezwykłe możliwości. Już nie jesteśmy jak starożytni Grecy zdani na szukanie gorących jezior, by pompować z nich ciepło do swoich domów. Możemy pozyskiwać energię z gruntów pod domem, z wody w rzece lub po prostu z powietrza. Możemy używać uzyskane w ten sposób ciepło do podgrzewania wody w łazience lub zapewnienia komfortowej temperatury w domu w chłodne dni.

Dzięki postępowi technologicznemu, doświadczeni producenci urządzeń i instalacji grzewczych, jak Buderus, potrafią konstruować dziś pompy ciepła wyjątkowo wydajne i niezawodne w działaniu. A warto podkreślić, że nie są to technologiczne nowalijki o wciąż niepewnych perspektywach, ale urządzenia sprawdzone - doskonalone od długich dekad. I naprawdę można na nich polegać. Dość wspomnieć, że jedna z pierwszych na świecie funkcjonalnych pomp ciepła o praktycznym zastosowaniu – i zarazem pierwsza na świecie przeznaczona do ogrzewania całego budynku – działała nieprzerwanie od 1936 roku do jeszcze niedawna. Ogrzewała ratusz w Genewie, czerpiąc ciepło z Jeziora Genewskiego. Wyłączono ją dopiero kilkanaście lat temu.

Korzystając z pomp ciepła nowej generacji – niezwykle wydajnych – można sporo zaoszczędzićmat. pr.Korzystając z pomp ciepła nowej generacji – niezwykle wydajnych – można sporo zaoszczędzić

Inwestycja, która zwraca się wielokrotnie

Argumenty proekologiczne są oczywiste – lepiej czerpać ciepło z naturalnych źródeł niż je dodatkowo generować, podgrzewając atmosferę nadmiarowymi stopniami Celsjusza i solidną porcją gazów cieplarnianych powstałych w wyniku spalania węgla lub oleju opałowego. Ale argumenty ekonomiczne też są ważne, a zaoszczędzić na ogrzewaniu można sporo, korzystając z pomp ciepła nowej generacji – niezwykle wydajnych.

* Z powietrza

Przykładem pompy wykorzystującej ciepło powietrza jest Buderus Logatherm WLW196i AR – wzorcowa pompa ciepła typu powietrze-woda. W przypadku tego rodzaju pomp wentylator wymusza przepływ powietrza (będącego źródłem ciepła) przez parownik, w którym część energii jest przejmowana i wykorzystywana do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody. Pompa Buderus Logatherm WLW196i AR została stworzona z myślą o chłodnym klimacie Skandynawii i jest w stanie pracować nawet przy temperaturze powietrza -20° Celsjusza. To oznacza, że w Polsce, gdzie równie niskie temperatury zdarzają się rzadko – a jeśli już, to taki mróz nie trwa długo – pompa ta może spełniać swe zadanie praktycznie przez cały sezon grzewczy.

Na uznanie zasługuje wyjątkowo wysoka efektywność pracy. Już przy temperaturze powietrza 2°C współczynnik wydajności COP pompy Buderus Logatherm WLW196i AR przekracza 4. Oznacza to, że z każdej kWh energii elektrycznej pobranej do napędu pompy ciepła, otrzymamy 4 kWh energii przeznaczonej na cele grzewcze budynku, co z kolei przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne. Nie bez znaczenia jest także wysoka kultura pracy – pompa pracuje bardzo cicho (nawet poniżej 40 dB), nie przeszkadza zatem nawet w nocy.

Warto też pamiętać, że pompa typu powietrze-woda może służyć nie tylko do ogrzewania, ale i do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Komfort termiczny gwarantuje zatem w każdej porze roku.

Powietrzna pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR – jednostka wewnętrzna i zewnętrznamat. pr.Powietrzna pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR – jednostka wewnętrzna i zewnętrzna

* Z gruntu

Czy wiesz, że od głębokości 15 m grunt ma stałą temperaturę 10°C i dzięki temu doskonale nadaje się jako źródło ciepła dla pompy ciepła? Najnowsze pompy ciepła typu glikol-woda oferowane przez Buderus: Logatherm WSW196i.2/WSW186 z serii Titanium osiągają temperaturę zasilania systemów ogrzewania aż do 71°C (bez użycia grzałki elektrycznej). Instalacje z pompą ciepła Logatherm WSW, przez zastosowanie dodatkowych akcesoriów, mogą pracować w funkcji chłodzenia pasywnego, czyli wykorzystania darmowego chłodu pobieranego z gruntu.

Warto podkreślić komfort i łatwość obsługi. Nie tylko na miejscu, co zapewnia system regulacji Logamatic BC400 oraz kolorowy wyświetlacz z ekranem dotykowym. Dzięki zintegrowanemu interfejsowi internetowemu możliwe jest wygodne sterowanie przez internet i aplikację MyBuderus instalowaną w telefonie. Bez względu na to, gdzie jesteś, możesz sprawdzić parametry pracy instalacji i zmieniać je w dowolnym momencie.

Gruntowa pompa ciepła Buderus Logatherm WSW186mat. pr.Gruntowa pompa ciepła Buderus Logatherm WSW186

Pompy ciepła Buderus, dzięki zastosowanym wyrafinowanym rozwiązaniom technologicznym, oferują wiele atutów i funkcji cenionych zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów zajmujących się montażem oraz dalszą konserwacją tego typu urządzeń. Użytkownik, ceniący oszczędności, doceni wysoką sprawność. Specjalista doceni chociażby niezależną regulację dwóch obiegów grzewczych z możliwością rozbudowy o dwa kolejne obiegi grzewcze. Wszystkich ucieszy funkcja autodiagnozowania awarii i automatyczny proces uruchamiania pompy po ustąpieniu usterki. Generalnie, urządzenia te są zaprojektowane i wykonane tak, by były możliwie jak najprostsze w obsłudze i jak najmniej angażujące w codziennym użytkowaniu.

Projektanci słynnej pompy ciepła z ratuszu w Genewie zapewne pokiwaliby z uznaniem głowami.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Rynek; s. 49
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama