Rynek

PSE w sercu transformacji energetycznej

PSE odpowiada zarówno za rozbudowę i eksploatację sieci najwyższych napięć, jak i bieżące bilansowanie systemu, czyli zarządzanie nim tak, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. PSE odpowiada zarówno za rozbudowę i eksploatację sieci najwyższych napięć, jak i bieżące bilansowanie systemu, czyli zarządzanie nim tak, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. materiały prasowe
Walka ze zmianami klimatu wpływa na wiele obszarów naszego życia, a energetyka jest jedną z branż, którą czekają najgłębsze zmiany. By je umożliwić, niezbędne są inwestycje w infrastrukturę przesyłową, za którą odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Spółka od lat doskonali zarówno sam proces inwestycyjny, jak i raportowanie o swoim wpływie na otoczenie.

PSE odpowiada zarówno za rozbudowę i eksploatację sieci najwyższych napięć, jak i bieżące bilansowanie systemu, czyli zarządzanie nim tak, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tak szeroki zakres działalności powoduje, że spółka oddziałuje na wiele grup i obszarów: środowisko, wytwórców i odbiorców energii, samorządy, przemysł czy mieszkańców terenów, na których istnieje lub powstaje infrastruktura przesyłowa.

Aby lepiej zrozumieć ten wpływ, PSE od lat przygotowują raport, w którym całościowo opisują, jak działalność firmy wpływa na otoczenie w poszczególnych obszarach. Proces przygotowania raportu jest bardzo złożony i wymaga zaangażowania całej organizacji. Ważną jego częścią są spotkania z przedstawicielami różnych grup interesariuszy, którzy oceniają działalność spółki i wskazują obszary wymagające poprawy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są pierwszą polską spółką w branży energetycznej, która tak całościowo podeszła do tematu raportowania pozafinansowego oraz obszaru środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG). – Jest to doceniane przez nasze otoczenie, czego wyrazem jest tegoroczny Złoty Listek CSR POLITYKI. To piąte takie wyróżnienie dla PSE – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji. – Cały proces raportowania jest istotnym elementem doskonalenia naszej spółki w obszarze ESG. Wyniki z kolejnych lat uświadamiają nam, jak wielki wpływ mamy na gospodarkę: odpowiadamy za niezawodne dostawy energii niezbędnej dla funkcjonowania praktycznie wszystkich gałęzi gospodarki, tworzenie miejsc pracy, w tym przy realizacji inwestycji, zaś płacone przez nas podatki są istotnym składnikiem budżetów np. gmin – dodaje.

Od dwóch lat PSE mierzą emisję dwutlenku węgla, co jest niezbędne, by ograniczyć wpływ działalności firmy na środowisko i na zmiany klimatu. Systematycznie udaje się to robić. Według metody location-based (obliczona na podstawie średniego wskaźnika emisji dla kraju) w 2020 r. emisje zmniejszyły się o 8 proc. rok do roku, a w porównaniu z 2017 r., gdy ślad węglowy PSE obliczono po raz pierwszy – aż o 19 proc.

.materiały prasowe.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama