Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Pierwsza zeroemisyjna fabryka Danfoss powstała w Polsce

. . mat. pr.
Budownictwo ekologiczne przestało być niszowym trendem, stało się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży. W kraju mamy ponad 30 mln m kw. powierzchni z ukończoną certyfikacją środowiskową, obejmującą kompleksową ocenę budynków – począwszy od projektu, przez proces budowy, aż po sposób funkcjonowania nieruchomości w przyszłości.

Pozytywne zmiany widać także w sektorze przemysłowym, w którym ponad 70 proc. certyfikacji zostało wykonanych w ostatnich trzech latach. Sztandarowym przykładem zielonej rewolucji w przemyśle jest fabryka firmy Danfoss, zrealizowana przez Panattoni BTS w Grodzisku Mazowieckim. To pierwszy zeroemisyjny zakład produkcyjny w portfolio przedsiębiorstwa.

Firma Danfoss Poland to oddział globalnego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych, m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej. Przedsiębiorstwo nie tylko wspiera zrównoważony rozwój wielu branż, ale samo deklaruje przejście na zeroemisyjność już w 2030 r. Milowym krokiem na tej drodze jest ukończenie przez Panattoni – lidera rynku nieruchomości przemysłowych w Europie – pierwszego zeroemisyjnego zakładu produkcyjnego firmy, który powstał w ramach kampusu w Grodzisku Mazowieckim.

.mat. pr..

Bez zeromisyjnych budynków nie osiągniemy neutralności emisyjnej – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni. – Ponadto ekologiczne inwestycje zapewniają wymierne oszczędności w kosztach i eksploatacji budynku, a także zapewniają zysk w postaci ochrony środowiska. Obiekty BTS (build to suit – szyte na miarę), na czele z fabryką firmy Danfoss, są tego doskonałym przykładem.

Nowa fabryka wybudowana została w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. zyski ciepła pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną.

.mat. pr..

Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, co dodatkowo wspiera poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył również izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej. Panattoni wdrożyło również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.

.mat. pr..

Zielona realizacja i sprawne przeniesienie produkcji

Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie grodziskiego kampusu firmy, bez wpływu na proces całego łańcucha dostaw. Co więcej, umożliwiła sprawne przeniesienie 45 linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Na terenie inwestycji powstał także dział rozwoju produktów (R&D), który ma kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej Danfoss w Polsce i na świecie. Zrealizowany przez Panattoni BTS obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które gwarantują najwyższą jakość produktów.

Panattoni ukończyło obiekt w błyskawicznym tempie, mimo konieczności realizacji pierwszego etapu zimą, a napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Niezbędne okazały się lata praktyki działu BTS firmy. „Jesteśmy najbardziej doświadczonym zespołem build to suit w Polsce. Wspieramy naszych klientów w najbardziej skomplikowanych realizacjach” – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director – „W Panattoni BTS nie myślimy o inwestycjach jedynie jako o budowie nowoczesnych, zeroemisyjnych obiektów. Tak naprawdę budujemy potężną przewagę konkurencyjną naszych klientów”.

.mat. pr..

Jak dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni: – Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych.

Danfoss to świetny przykład wyjątkowo udanej współpracy – podsumowuje Marek Foryński, BTS Managing Director, PanattoniPołączyły nas wspólne wartości: jakość, niezawodność i innowacyjność.

W tej chwili biznes musi odegrać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ESG jest jednym z narzędzi, które to umożliwia. Firmy, które działają w tym zakresie, będą w przyszłości liderami zmiany. Pierwszy, ale bardzo duży krok Danfoss w Polsce w kierunku neutralności emisyjnej, to nowa hala produkcyjna w Grodzisku zbudowana wspólnie z Panattoni – powiedział Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland.

Materiał przygotowany przez firmę Panattoni.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Transport, spedycja, logistyka; s. 47
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama