Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Pierwsza zeroemisyjna fabryka Danfoss powstała w Polsce

. . mat. pr.
Budownictwo ekologiczne przestało być niszowym trendem, stało się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży. W kraju mamy ponad 30 mln m kw. powierzchni z ukończoną certyfikacją środowiskową, obejmującą kompleksową ocenę budynków – począwszy od projektu, przez proces budowy, aż po sposób funkcjonowania nieruchomości w przyszłości.

Pozytywne zmiany widać także w sektorze przemysłowym, w którym ponad 70 proc. certyfikacji zostało wykonanych w ostatnich trzech latach. Sztandarowym przykładem zielonej rewolucji w przemyśle jest fabryka firmy Danfoss, zrealizowana przez Panattoni BTS w Grodzisku Mazowieckim. To pierwszy zeroemisyjny zakład produkcyjny w portfolio przedsiębiorstwa.

Firma Danfoss Poland to oddział globalnego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych, m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej. Przedsiębiorstwo nie tylko wspiera zrównoważony rozwój wielu branż, ale samo deklaruje przejście na zeroemisyjność już w 2030 r. Milowym krokiem na tej drodze jest ukończenie przez Panattoni – lidera rynku nieruchomości przemysłowych w Europie – pierwszego zeroemisyjnego zakładu produkcyjnego firmy, który powstał w ramach kampusu w Grodzisku Mazowieckim.

.mat. pr..

Bez zeromisyjnych budynków nie osiągniemy neutralności emisyjnej – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni. – Ponadto ekologiczne inwestycje zapewniają wymierne oszczędności w kosztach i eksploatacji budynku, a także zapewniają zysk w postaci ochrony środowiska. Obiekty BTS (build to suit – szyte na miarę), na czele z fabryką firmy Danfoss, są tego doskonałym przykładem.

Nowa fabryka wybudowana została w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. zyski ciepła pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną.

.mat. pr..

Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, co dodatkowo wspiera poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył również izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej. Panattoni wdrożyło również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.

.mat. pr..

Zielona realizacja i sprawne przeniesienie produkcji

Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie grodziskiego kampusu firmy, bez wpływu na proces całego łańcucha dostaw. Co więcej, umożliwiła sprawne przeniesienie 45 linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Na terenie inwestycji powstał także dział rozwoju produktów (R&D), który ma kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej Danfoss w Polsce i na świecie. Zrealizowany przez Panattoni BTS obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które gwarantują najwyższą jakość produktów.

Panattoni ukończyło obiekt w błyskawicznym tempie, mimo konieczności realizacji pierwszego etapu zimą, a napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Niezbędne okazały się lata praktyki działu BTS firmy. „Jesteśmy najbardziej doświadczonym zespołem build to suit w Polsce. Wspieramy naszych klientów w najbardziej skomplikowanych realizacjach” – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director – „W Panattoni BTS nie myślimy o inwestycjach jedynie jako o budowie nowoczesnych, zeroemisyjnych obiektów. Tak naprawdę budujemy potężną przewagę konkurencyjną naszych klientów”.

.mat. pr..

Jak dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni: – Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych.

Danfoss to świetny przykład wyjątkowo udanej współpracy – podsumowuje Marek Foryński, BTS Managing Director, PanattoniPołączyły nas wspólne wartości: jakość, niezawodność i innowacyjność.

W tej chwili biznes musi odegrać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ESG jest jednym z narzędzi, które to umożliwia. Firmy, które działają w tym zakresie, będą w przyszłości liderami zmiany. Pierwszy, ale bardzo duży krok Danfoss w Polsce w kierunku neutralności emisyjnej, to nowa hala produkcyjna w Grodzisku zbudowana wspólnie z Panattoni – powiedział Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland.

Materiał przygotowany przez firmę Panattoni.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Transport, spedycja, logistyka; s. 47
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama