Rozmowa o problemie legalizacji marihuany

Ziele na kwaterze
Partia Palikota próbuje się dziś prezentować jako obrońca swobód i wolności, tymczasem nie ma wolności bez wiedzy. Nie jest żadną wolnością sytuacja, w której młody człowiek pali marihuanę, nie wiedząc, na co się naraża - mówi Andrzej Dominiczak, filozof i terapeuta.
„Nie wolno zaczynać od bezmyślnych żądań: legalizujmy. Odwoływanie się do przykładu Holandii i jej kultury politycznej powinno polegać na wezwaniu do rzetelnej i wnikliwej debaty”.
BEW

„Nie wolno zaczynać od bezmyślnych żądań: legalizujmy. Odwoływanie się do przykładu Holandii i jej kultury politycznej powinno polegać na wezwaniu do rzetelnej i wnikliwej debaty”.

Andrzej Dominiczak – psycholog, filozof, tłumacz, prezes Towarzystwa Humanistycznego i polskiej sekcji Center of Inquiry Transnational. Prowadził psychoterapię dla narkomanów i ofiar przemocy.
Leszek Zych/Polityka

Andrzej Dominiczak – psycholog, filozof, tłumacz, prezes Towarzystwa Humanistycznego i polskiej sekcji Center of Inquiry Transnational. Prowadził psychoterapię dla narkomanów i ofiar przemocy.

„W niektórych wypadkach marihuana zmniejsza ból lub obniża napięcie mięśniowe, łagodząc objawy niektórych chorób. Jeśli lekarz uzna, że marihuana może komuś pomóc, powinna być dostępna jak każde inne lekarstwo”.
Daniel Zitto/PantherMedia

„W niektórych wypadkach marihuana zmniejsza ból lub obniża napięcie mięśniowe, łagodząc objawy niektórych chorób. Jeśli lekarz uzna, że marihuana może komuś pomóc, powinna być dostępna jak każde inne lekarstwo”.

Joanna Podgórska: – W Polsce dyskusja o legalizacji marihuany toczy się od ściany do ściany. Jedni mówią „nie, bo nie”, drudzy „tak, bo tak”, a obie strony powołują się na przykład Holandii.
Andrzej Dominiczak: – I obie rozmijają się z prawdą. Ani nie jest tak, że marihuana jest w Holandii całkowicie legalna, ani tak, że Holandia się wycofuje z obowiązujących przepisów. Bardzo trudno jest powiedzieć cokolwiek o całej Holandii, bo to jest specyficzny kraj. Wioski były od siebie oddzielone kanałami, każdy budował swój mały kawałeczek kraju. Przez setki lat utrzymywały się tu bardzo silne podziały, nawet językowe. Różnice trwają do dzisiaj i dotyczą wszystkiego, także polityki narkotykowej.

Owszem, jest ogólnopaństwowa ustawa, tzw. opium act, ale jest na tyle ogólna, że w szczegółach o tym, jaką politykę stosować wobec marihuany, decydują gminy albo miasta. Jedne wprowadzają pewne ograniczenia, zwłaszcza dla cudzoziemców, w innych nie zmienia się nic, a jeszcze inne wręcz ułatwiają życie miłośnikom trawy. Na przykład władze Utrechtu popierają tworzenie spółdzielni producentów i konsumentów marihuany. Niektóre obostrzenia związane są ze sztucznym zwiększaniem zawartości w zielu czynnika psychoaktywnego THC. Ze szczególnie liberalnej polityki słynie Amsterdam, ale liczba coffee shopów w mieście się zmniejsza. Głównie dlatego, że naruszają bardzo szczegółowe przepisy, a są pod tym względem ściśle kontrolowane. No i od dłuższego czasu trwa tam debata, czy nie zwiększyć dopuszczalnej odległości coffee shopów od szkoły. Pojawiają się także pomysły, by zmienić je w kluby członkowskie, z legitymacjami, tak by ograniczyć narkotykową turystykę.

A czy są gminy, które całkowicie zakazują sprzedaży marihuany?
Tak całkowicie to nie. Ale technicznie rzecz biorąc, marihuana w Holandii nie jest legalna, lecz tolerowana pod pewnymi warunkami. Społeczeństwo holenderskie różni się od polskiego wcale nie szczególnym liberalizmem. W życiu prywatnym osoby naruszające mieszczańskie obyczaje bywają ofiarą ostracyzmu towarzyskiego. Ale Holendrzy są legalistami. Gdy nie mogą sobie poradzić z nielegalnym zjawiskiem, próbują je cywilizować właśnie przez depenalizację i kontrolę. Są pragmatyczni i naprawdę szukają rozwiązania problemu, a nie zwycięstwa w jakiejś potyczce politycznej. To jest słynny holenderski konsensualizm. Oni cały czas rozmawiają.

W Holandii toczy się nieustanna, zażarta, ale merytoryczna debata: o legalizacji pigułki samobójstwa, o klonowaniu, o prawach kobiet w rodzinach islamskich, o marihuanie wreszcie. Podziwiam tę ich zdolność debatowania o wszystkim, chociaż potrafią dojść do absurdu. Znajomy historyk opowiadał mi, że w czasie II wojny w podziemnej prasie toczyła się zażarta dyskusja, czy moralne jest okłamywanie okupanta. W Holandii nic nie jest oczywiste.

U nas, zamiast debaty, jest krzykliwa wymiana mitów i stereotypów.
Niestety, nawet eksperci manipulują faktami i to osłabia siłę ich argumentacji. Ostatnio prof. Mariusz Jędrzejko, wybitny ekspert od uzależnień, w dyskusji telewizyjnej powiedział, że marihuana powoduje bezpłodność. Na to jego interlokutor Kamil Sipowicz odparł, że to bzdura, bo on i wielu jego znajomych, którzy palą marihuanę, mają dzieci. Prawda jest bardziej skomplikowana. Badania na Uniwersytecie Stanowym w Buffalo wykazały, że marihuana obniża potencjał męskiej płodności, m.in. poprzez zmniejszenie liczby plemników w nasieniu i może powodować bezpłodność u mężczyzn, którzy płodność mają już znacznie obniżoną. I to jest poważny problem, bo wiadomo, że w ostatnich latach spada przeciętna liczba plemników w nasieniu. Ale nie można wprost mówić, że marihuana powoduje bezpłodność, bo to jest niepotrzebne i szkodliwe przekłamanie.

Twierdzenie, że marihuana jest całkowicie nieszkodliwa, to też mit?
To całkowita nieprawda z medycznego, psychologicznego i społecznego punktu widzenia. Partia Palikota próbuje się dziś prezentować jako obrońca swobód i wolności, tymczasem nie ma wolności bez wiedzy. Nie jest żadną wolnością sytuacja, w której młody człowiek pali marihuanę, nie wiedząc, na co się naraża. Nie wolno zaczynać od bezmyślnych żądań: legalizujmy. Odwoływanie się do przykładu Holandii i jej kultury politycznej powinno polegać na wezwaniu do rzetelnej i wnikliwej debaty.

To czym naprawdę grozi używanie marihuany?
Badań na ten temat są tysiące. Wykazują najczęściej nie związki przyczynowo-skutkowe, ale korelacje, bo w tej dziedzinie, ze względów etycznych i praktycznych, nie można przeprowadzać eksperymentów, które mogłyby przynieść jednoznaczne rozstrzygnięcia. Stwierdza się na przykład, że osoby palące marihuanę przez dłuższy czas częściej zapadają na schizofrenię. Ale znowu, mimo tej korelacji, nie można mówić, że marihuana powoduje schizofrenię. Niewykluczone, że osoby o skłonnościach do schizofrenii częściej sięgają po marihuanę. Uprawniona wydaje się hipoteza, że w niektórych przypadkach bez marihuany nie doszłoby do rozwinięcia się pełnoobjawowej psychozy.

Badania niemieckie z kolei wykazały, że u młodych mężczyzn palących trawę przez dłuższy czas dochodzi do głębokich zmian osobowości. Stają się aspołeczni lub wręcz psychopatyczni, podczas gdy kobiety znacznie częściej popadają w depresję. Podkreślam, to nie jest związek przyczynowo-skutkowy, nie są znane mechanizmy tych zmian, ale korelacje są bardzo silne i powinny budzić niepokój. Natrafiłem ostatnio w Internecie na forum, gdzie wypowiadały się dziewczyny, najczęściej byłe, chłopców palących marihuanę. Wszystkie narzekały, że oni po prostu przestali się czymkolwiek interesować. Ale takich wniosków też nie można generalizować, bo każdy reaguje indywidualnie. A na forum wypowiadają się głównie te, które mają taki problem.

 

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną