Mandala ***
Adres: Warszawa ul. Etiudy Rewolucyjnej 9

Nepalska kuchnia nie kojarzy mi się ze smakołykami. To niedosolone pierogi, twardawe mięso baranie, sery z mleka jaków i – tu już wietrzę przyjemność – wiele egzotycznych przypraw. Dlatego dziwi mnie nieustannie zdolność Nepalczyków do wspaniałego gotowania. Tyle tylko, że korzystają z dorobku sąsiednich Indii i nieodległej także Tajlandii. A w tych dwóch krajach kunszt kulinarny od wieków stoi na bardzo wysokim poziomie.

„Mandala” to taki właśnie lokal, w którym pięciu kucharzy z Nepalu: Rishi, Jibalal, Hari, Toya i Bhandari pod wodzą świetnego, także nepalskiego szefa Prakasha Tiwari łączy smaki Indii, Tajlandii i swojej ojczyzny. Rezultat jest oszałamiający.

„Mandala” szybko zdobyła powodzenie i oba lokale (restauracja z tą sama załogą działa na Mokotowie oraz w Śródmieściu przy Emilii Plater 9) mają swoją stałą publiczność. Mogą tu znaleźć świetne dania i miłośnicy mięsa: kurczaki, jagnięcina w dziesiątkach odmian i smaków; wielbiciele ryb oraz owoców morza; i wegetarianie, a nawet weganie.

Karta zawiera wiele dań i wszystkie są oznaczone stopniem ostrości – od jednej do pięciu czerwonych papryczek. Przy tych najostrzejszych (jadłem jagnięcinę po madrasku) warto zamówić słony lub kwaśny koktajl jogurtowy z ziołami dla złagodzenia uczucia piekła, które rozprzestrzenia się po języku, podniebieniu i całym przełyku.

Do wszystkich dań polecane są placki w dużym wyborze: z mąki razowej, soczewicowej, z nadzieniem lub robione podobnie jak polskie podpłomyki.

Bardzo udane są dania z pieca tandoori, jak np. kurczak Afagani w sosie z orzechów nerkowca czy łosoś Tikka, marynowany uprzednio w sosie jogurtowym. To samo można powiedzieć o daniach z krewetek.

Deserów jest wprawdzie niewiele, ale za to miłośnicy sorbetów będą usatysfakcjonowani, są tu bowiem: cytrynowe, ananasowe, kokosowe i mandarynkowe.
Słowem - pełna egzotyka zapachów i smaków. Na dodatek wszystkie dania można wziąć na wynos albo zamówić z dowozem do domu. W ten sposób Himalaje i okolice znacznie zbliżyły się nad Wisłę!

*

Tel. 22 646 2624, www.mandalaklub.com

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną