7 ważnych zmian, które nastąpią 1 stycznia 2018 roku
Nowy rok to m.in. koniec z bezpłatnymi foliówkami, podniesienie płacy minimalnej oraz... siedem nowych miast w Polsce.
Nowy rok i nowe zasady
Brooke Lark/Unsplash

Nowy rok i nowe zasady

Ostatnie miesiące roku to czas, w którym rząd ogłasza nowe przepisy, mające wejść w życie od stycznia kolejnego roku. Wiele z nich dotyczy prawa pracy, podatków oraz rodziców. Oto najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2018 roku.

1. Koniec z bezpłatnymi foliówkami w sklepach

Od 1 stycznia do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana będzie opłata recyklingowa. Zgodnie z ustawą opłata wyniesie 20 groszy, ale jeśli obowiązująca stawka nie wpłynie na zachowania konsumentów, będzie mogła zostać podniesiona do 1 zł.

Opłatą recyklingową objęte będą bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów – pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa itp.).

Obecnie w Polsce zużywamy ok. 11 mld plastikowych toreb rocznie, to od 250 do 300 toreb na mieszkańca. Dekadę temu na jednego Polaka przypadało blisko 500 foliówek rocznie. Ich żywot jest krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa droga z zakupami ze sklepu do domu. Następnie stają się one odpadem, dostają się do zbiorników wodnych, mórz, trafiają też do układu pokarmowego zwierząt.

2. Wzrośnie płaca minimalna oraz stawka godzinowa

Płaca minimalna wzrośnie do 2100 zł brutto (to o 5 proc., czyli 100 złotych, więcej niż obecnie), a minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia do 13,70 zł. Zleceniodawca, który nie będzie jej przestrzegał, może zapłacić od tysiąca zł do 30 tys. zł grzywny.

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej było podyktowane ograniczeniem zjawiska polegającego na tym, że osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie znacznie niższe od minimalnego wynagrodzenia na etacie, a także ograniczeniem nadużywania umów cywilnoprawnych przez pracodawców.

Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln osób.

3. Zmniejszenie o połowę dofinansowania na nianię

Dofinansowanie do opiekunek zostanie zmniejszone ze 100 proc. do maksymalnie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Rozwiązanie mające wspomagać finansowo rodziców, którzy potrzebują zapewnić opiekę swoim dzieciom, gdy sami są w pracy, wprowadzono 6 lat temu. Od 2011 roku podpisano już ponad 53 tys. takich umów. W pierwszym roku obowiązywania ustawy z rozwiązania skorzystało 9050 osób, a w pierwszej połowie 2017 roku – już 9111.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj