Matki też wspierają Czarny Protest. Akcja #JestemMatkąBoChcę
Prawo wyboru to również prawo do decyzji o świadomym macierzyństwie.
#CzarnyProtest
Vince Fleming/Unsplash

#CzarnyProtest

Akcję rozpoczęła Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Pisarka, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii literatura za książkę (także o macierzyństwie) „Jak pokochać centra handlowe”. Jej przykładem poszły inne matki, które chcą pokazać rządzącym, że podejmowane przez nich decyzje nie dotykają tylko „radykalnych singielek”, które prawica przedstawia jako siłę napędową czarnych protestów, ale godzą też w kobiety, które już mają dzieci i chcą świadomie decydować o losach swoich i swoich rodzin.

Można być za prawem do aborcji i być szczęśliwą, kochającą matką – albo być za prawem do aborcji i walczyć o prawa osób z niepełnosprawnościami. Można być za prawem do aborcji i nigdy się na nią nie zdecydować.

Oto najciekawsze wypowiedzi, które opublikowano pod hasztagami #JestemMatkąBoChcę i #matkiprotestuja:

Natalia Fiedorczuk-Cieślak: Nie spotkało mnie w życiu nic bardziej znaczącego niż świadomie podjęta decyzja o założeniu rodziny. Podejmując to zobowiązanie, wiedziałam, z czym się mierzę: nieprzespane noce, spędzające sen z powiek choroby dzieci, zagrożenia, przed którymi chciałabym je uchronić, i najważniejsze z zadań – wychowanie moich dzieci na przyzwoitych, wrażliwych i empatycznych dorosłych. Całkiem sporo roboty. Jednak decyzja podjęta była świadomie i mimo trudności, jakie napotykałam i wciąż napotykam na swojej drodze, nie żałuję jej ani przez chwilę. To mój wybór.

Według danych, które przytacza w swojej książce Katha Politt, amerykańska działaczka ruchu pro-choice, osobami, które w Stanach Zjednoczonych podejmują najczęściej decyzje o przerwaniu ciąży, są matki dwójki i więcej dzieci. Nie pustobrzuche egoistki, chcące swoje okienko płodności przetracić w egzotycznych podróżach, na imprezach i przypadkowym seksie bez konsekwencji – jak twierdzą przedstawiciele ugrupowań anti-choice, lepiąc z antykobiecych stereotypów swojego słomianego chochoła „aborcjonistki”.

#CzarnyProtest leży w interesie wszystkich kobiet – bezdzietnych, matek, córek, babek i dziewczynek, które dopiero się urodzą. Prawo wyboru to również prawo do decyzji o świadomym macierzyństwie.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj