Legalizacja bez edukacji. Problemy lekarzy z medyczną marihuaną
W teorii każdy lekarz może wypisać receptę na medyczną marihuanę. W praktyce nieliczni mają na jej temat wystarczającą wiedzę. Ministerstwo Zdrowia nie kwapi się, aby pomóc to zmienić, więc środowisko lekarskie radzi sobie samo.
W przekonaniu się do medycznej marihuany lekarzom nie pomaga również brak badań klinicznych, potwierdzających skuteczność marihuany w różnych obszarach medycyny.
Sharon McCutcheon/Unsplash

W przekonaniu się do medycznej marihuany lekarzom nie pomaga również brak badań klinicznych, potwierdzających skuteczność marihuany w różnych obszarach medycyny.

Chociaż medyczna marihuana jest w Polsce legalna od listopada 2017 roku, dopiero od kilku dni można ją kupić w polskich aptekach. Na początek do kraju trafiło siedem kilogramów suszu – za gram pacjenci zapłacą ok. 65 złotych. Lek nie jest bowiem refundowany.

Według szacunków importera z terapii może skorzystać nawet 300 tys. chorych. Wśród nich są osoby zmagające się z chorobą nowotworową, stwardnieniem rozsianym czy padaczką oporną na leki. Zastosowanie u nich konopi łagodzi skutki choroby, podnosząc komfort życia pacjenta.

Pacjenci szukają „otwartych” lekarzy

O medycznej marihuanie rozpisują się media, rozbudzając zainteresowanie pacjentów. Ci z kolei wywierają ogromną presję na lekarzy. Sami zaś lekarze mają ostrożne podejście do leków z konopi. Według osób zajmujących się tym tematem wynika to przede wszystkim z braku wiedzy i przygotowania na kontakt z pacjentami zainteresowanymi medyczną marihuaną. A osób szukających specjalisty, z konkretną wiedzą, jest coraz więcej.

„Czy zna pan lekarzy z Wrocławia, którzy są na tyle otwarci, że są w stanie chociaż porozmawiać o medycznej marihuanie?” – taką wiadomość otrzymał Piotr Sokołowski, farmaceuta zajmujący się m.in. ziołolecznictwem. Przyznaje, że podobnych pytań dostaje więcej. – Marihuana kojarzy się przede wszystkim z ciemnymi zaułkami i dilerami. Także niektórym lekarzom. Nie chcą być postrzegani jako ci, którzy przepisują narkotyki – mówi Sokołowski.

Sytuację można też odwrócić. Czasami to sami pacjenci boją się leczenia medyczną marihuaną. – Powiedziałem pacjentowi z zaawansowanym nowotworem, który cały czas pali papierosy, że mógłby je zamienić na palenie marihuany. W odpowiedzi usłyszałem, że przez 15 lat nałogowo pił on alkohol i nie chce być uzależniony od kolejnej używki – mówi dr Jacek Cieżkowicz, specjalista chirurgii klatki piersiowej z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

Medyczna marihuana dostępna w Polsce

Susz dostępny w polskich aptekach ma prawie 19 proc. THC i zaledwie 1 procent drugiej substancji czynnej konopi – CBD. THC jest więc na poziomie średnim – to właśnie ta substancja odpowiada za psychoaktywne właściwości marihuany, ale jednocześnie jest kluczowa m.in. w łagodzeniu bólu. Pacjent początkowo zaczyna od bardzo małych dawek, obserwując reakcje organizmu. Taka zawartość THC przy nieostrożnym stosowaniu może bowiem wywołać skutku uboczne jak napady lęku czy paniki. Ale przy zachowaniu ostrożności jest to produkt bezpieczny. Tym bardziej że jego śmiertelne przedawkowanie jest niemożliwe.

Nauka musi być sceptyczna

W przekonaniu się do medycznej marihuany lekarzom nie pomaga również brak badań klinicznych potwierdzających skuteczność marihuany w różnych obszarach medycyny. – Badań jest sporo, ale laboratoryjnych i naukowych. Gorzej jest z tymi prowadzonymi z udziałem ludzi. Między nimi istnieje ogromna przepaść – mówi dr Cieżkowicz.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj