Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Pytanie bez odpowiedzi

Jak wiadomo, ulice polskich miast nie są bezpieczne, ale jak donosi prasa, istnieje szansa, że wkrótce sytuacja jeszcze się pogorszy. Otóż powstała koncepcja, aby patrolowali je członkowie elitarnych oddziałów antyterrorystycznych – ludzie znani z niezwykle poważnego podejścia do swojej pracy. Zdaniem komendanta głównego policji świetnie się sprawdzili w tej robocie już podczas próby w lutym tego roku. Przez pięć tygodni setka antyterrorystów skontrolowała 113 niebezpiecznych miejsc, wylegitymowała tyle samo osób, przeprowadziła 61 interwencji, sprawdziła tuzin podejrzanych samochodów. Jak przyznał w mediach jeden z wiceministrów spraw wewnętrznych, byłby to dla nich „element utrzymania kontaktu z rzeczywistością”.

Inicjatywie trzeba przyklasnąć, bo jak wiadomo, nie ma nic gorszego niż uzbrojony i potrafiący zabijać gość, który utracił kontakt z rzeczywistością (swoją drogą do patrolowania ulic można by również skierować cierpiących na tę samą przypadłość polityków). Antyterroryści nie kryją, że chcieliby za patrolowanie ulic ekstrapieniędzy, co najlepiej świadczy o tym, że kontakt z rzeczywistością już stracili. Niewątpliwie warto zafundować im terapię, w wyniku której nawiążą go ponownie, pytanie tylko, czy koszty społeczne nie będą za duże. Ciekawe, że sami zainteresowani na ulice wyjść się boją, twierdząc, że w ogóle nie są do tego przygotowani. Jak przyznaje jeden z funkcjonariuszy reporterce „Dziennika”, on i jego koledzy nie ćwiczą legitymowania i nie wkuwają kodeksu wykroczeń. – Mamy zupełnie inną technikę pracy. Najpierw rzucamy na ziemię, strzelamy, a potem pytamy o nazwisko.

To bardzo ciekawa technika. Sęk w tym, że w wyniku takiej interwencji pytany zwykle nie jest już w stanie udzielić żadnej odpowiedzi. Oczywiście można się zastanawiać, czy jakieś odpowiedzi są tu w ogóle potrzebne. W reakcji na takie głupie gadanie niejednemu antyterroryście (zwłaszcza gdy utracił kontakt z rzeczywistością) drgnie palec na spuście i nieszczęście gotowe.

Dlatego może jednak lepiej, aby na ulicach porządku pilnowali zwykli policjanci. Bo nawet jeśli przestępczość się nie zmniejszy, to na pewno mniej będzie rannych, zabitych i przerażonych. A antyterroryści zawsze mogą nawiązać kontakt z rzeczywistością telefonicznie.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną