Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Polska na ulicach. Ruszyło Archiwum Protestów Publicznych

Protest przeciw cenzurze w Muzeum Narodowym w Warszawie, 29 czerwca 2019 r. Protest przeciw cenzurze w Muzeum Narodowym w Warszawie, 29 czerwca 2019 r. Chris Niedenthal / Arch. pryw.
Grono uznanych fotografów stworzyło internetową platformę, która pozwala prześledzić, jak demonstracje stały się istotną częścią życia w Polsce.

Inicjatywa utworzenia internetowej bazy zdjęć wyszła od Rafała Milacha, fotografa i członka agencji Magnum Photos, w ubiegłym roku nominowanego do Paszportów POLITYKI. Do projektu zaprosił zaprzyjaźnionych fotografów, m.in. Chrisa Niedenthala i Adama Lacha, którego zdjęcie zostało w 2019 r. wybrane „ikoną 30-lecia”. W gronie twórców znaleźli się też Agata Kubis, Wojciech Radwański i Paweł Starzec.

Napięcia i nastroje społeczne

APP powstało z potrzeby stworzenia scalonego archiwum fotografii obywatelskiej, czyli takiej o charakterze reportażowo-dokumentalnym, która bada stan napięć polityczno-społecznych. Ale nie powstaje na instytucjonalne czy redakcyjne zlecenie – opowiada Rafał Milach.

Obrazy mają funkcjonować poza obiegiem prasowym i mogą być poddawane dalszej pracy badawczej lub artystycznej. Archiwum gromadzi prace z różnych protestów z obydwu stron sceny politycznej. Mam nadzieję, że m.in. stworzy pewien rodzaj ostrzeżenia przed ideologią skrajnie nacjonalistyczną w przestrzeni publicznej – dodaje.

Punktem wyjścia jest 2016 r. Na stronie Archiwum Protestów można prześledzić chronologię demonstracji, do jakich dochodziło w ostatnich latach. Począwszy od manifestacji Komitetu Obrony Demokracji i czarnych protestów, a kończąc na młodzieżowych strajkach klimatycznych z jesieni 2019 r. Można zobaczyć, jak ewoluowały i jak zmieniały się nastroje społeczne po lewej i prawej stronie.

Ksenofobia, homofobia, populizm

Archiwum stwarza możliwość obejrzenia znakomitych zdjęć zebranych w jednym, ogólnodostępnym zbiorze. Inicjatywa jest też swego rodzaju ostrzeżeniem przed rosnącymi zjawiskami dyskryminacji, ksenofobii czy populizmu. Służy temu choćby dokumentacja z Marszów Niepodległości, którą można obejrzeć po zarejestrowaniu się w serwisie.

Baza powstała w ramach projektu „Polska – stan badań” kolektywu Sputnik Photos. Start APP zbiega się z wystawą Milacha „Drgania” w stołecznej Galerii Studio. Jej głównym tematem są protesty w Polsce, a wydarzenie towarzyszy obchodom Roku Antyfaszystowskiego (1 września 2019–8 maja 2020).

Rafał Milach: Najtrudniej fotografuje się własne podwórko

Końca protestów nie widać

Forma APP jest zdecydowanie otwarta zarówno jeśli chodzi o wybór autorów oraz autorek, jak i ramę czasową – mówi Milach. Archiwum będzie się więc rozrastało. Ciąg dalszy nastąpi wraz z kolejnymi protestami. Ich końca, niestety, na horyzoncie nie widać, o czym świadczy choćby najświeższy przykład: Marsz Tysiąca Tóg.

Archiwum można obejrzeć tutaj.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną