Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Przyjaźń – jak ją zdobyć, utrzymać, nie zepsuć

Przyjaciół potrzebujemy przez całe życie. Przyjaciół potrzebujemy przez całe życie. Eugenio Marongiu / Shutterstock
Pierwsze przyjaźnie zawiązujemy już w dzieciństwie i potrzebujemy ich przez całe życie. Więcej o tej niezwykłej relacji w naszym cyfrowym wydaniu specjalnym.
Okładka wydania specjalnegoPolityka Okładka wydania specjalnego

Dla filozofów – od Arystotelesa począwszy – przez wieki przyjaźń była niezwykle ważną, a często wręcz najistotniejszą relacją, w jaką możemy wejść z drugim człowiekiem. Zainteresowanie nią zaczęło wyraźnie słabnąć w XIX w., gdy na pierwszy plan wybiła się miłość romantyczna. Do dziś odnalezienie „tej jedynej, prawdziwej” miłości dla wielu z nas jest głównym celem w życiu. Tymczasem o wiele łatwiej jest nam sobie wyobrazić człowieka niebędącego w romantycznym związku niż takiego, który nie ma ani jednego przyjaciela.

Prof. Leszek Kołakowski na pytanie Jacka Żakowskiego, co według niego jest najistotniejsze w życiu, odpowiedział: „Wśród dóbr ważnych w życiu na pierwszym miejscu jest przyjaźń. Bo w każdym ludzkim życiu jest tyle nieszczęścia, bólu, cierpienia, załamań, niepowodzeń, że bardzo trudno zmagać się z nimi samemu”. A najlepszym wsparciem w tych codziennych zmaganiach są właśnie przyjaciele – dlatego tak warto o nich dbać.

Więcej o tej niezwykłej relacji przeczytacie w naszym cyfrowym wydaniu specjalnym „Przyjaźń – jak ją zdobyć, utrzymać, nie zepsuć”.

Przyjaźnijmy się!

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama