Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Na scenie

Teatr: podsumowanie 2008 roku

W specjalnym numerze „Polityki” zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Nasi krytycy przedstawiają swoje autorskie rankingi wydarzeń 2008 r.

1. Factory 2 autorstwa i w reż. Krystiana Lupy, Stary Teatr w Krakowie. Ekshibicjonistyczne popisy bywalców Fabryki Andy’ego Warhola jako lustro przystawione naszej cywilizacji. Spektakl roku.

2. Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w reż. Jana Klaty, Teatr Polski we Wrocławiu. Efektowny spektakl o narodzinach współczesnej polityki. Triumfator festiwali i rankingów.

3. Bat Yam – Tykocin Amita Epsteina i Pawła Demirskiego w reż. Yael Ronen i Michała Zadary, Teatr Współczesny we Wrocławiu i Teatr Habima w Tel Awiwie. Szczere, niepoprawne politycznie, zarazem bolesne i zabawne spojrzenie na stosunki polsko-żydowskie okiem trzydziestolatków. Pierwsza w historii polsko-izraelska koprodukcja teatralna.

4. Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine’a) Pawła Demirskiego i Michała Zadary w reż. Michała Zadary, Stary Teatr w Krakowie. Polska misja w Iraku jako tło dla interesującej analizy współczesnej postpolityki.

5. Opowiadania dla dzieci Isaaca Bashevisa Singera w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Narodowy w Warszawie. W połowie drogi między anarchistycznym humorem Monty Pythona a Kantorowską nostalgią za światem, którego już nie ma. Dla całej rodziny.

6. Brygada szlifierza Karhana Vaška Kani w reż. Remigiusza Brzyka, Teatr Nowy w Łodzi. Spektakl odwołujący się do inscenizacji Kazimierza Dejmka z 1949 r., będący jednocześnie hołdem młodego pokolenia dla tradycji teatru społecznie zaangażowanego i projekcją marzenia o teatrze jako złączonym wspólnym celem kolektywie.

7. Mill/Maslow Komuny Otwock. Najciekawsza grupa naszego offu zderza papierowe tezy filozofów z życiowym konkretem.

8. Triumfalny powrót Barbary Krafftówny na warszawskie sceny. Kreacje w Teatrze Dramatycznym („Peer Gynt” i „Alicja”) oraz występ w Teatrze Na Woli („Oczy Brigitte Bardot”).

9. Seria DVD Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego z rejestracjami najgłośniejszych polskich spektakli ostatnich lat. M.in. „Kosmos” w reż. Jerzego Jarockiego i „Sędziowie” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (z Teatru Narodowego), „Burza” i „Krum” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (z TR).

10. Prestiżowe nagrody dla polskich reżyserów. Obradujące pod patronatem Komisji Europejskiej i Unii Teatrów Europy międzynarodowe jury uhonorowało Krystiana Lupę nazywaną teatralnym Oscarem Europe Theatre Prize, zaś Krzysztofa Warlikowskiego – nagrodą New Theatrical Realities, za wytyczanie nowych szlaków w teatrze.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną