Charles Aznavour – polski symbol znad Sekwany
Francja elegancja
7 maja w Łodzi wystąpił Charles Aznavour. 90-letni artysta to symbol piosenki francuskiej, która w Polsce miewała odbiór wyjątkowy, także polityczny.
Charles Aznavour – „Napoleon francuskiej piosenki”.
Roland Godefroy/Wikipedia

Charles Aznavour – „Napoleon francuskiej piosenki”.

Przyjazd Aznavoura do Sopotu w 1984 r. był wydarzeniem wielkiej wagi. Po pierwsze dlatego, że Aznavour był pieśniarzem legendą, zwłaszcza dla starszej części rodzimych melomanów oddanych kultowi piosenki francuskiej; po drugie, ponieważ niosła się po kraju sława Aznavoura aktora, ze świetną rolą w „Blaszanym bębenku”, którego w kinach nie było, ale bywał już wtedy oglądany z kaset na coraz popularniejszych magnetowidach; po trzecie wreszcie – ponieważ w orwellowskim roku mało kto spośród znanych zachodnich artystów do Polski przyciśniętej stanem wojennym zaglądał, więc jeśli coś takiego się zdarzało, miało siłą rzeczy rangę ewenementu.

Telewidzowie oglądający transmisję telewizyjną nie przypuszczali jednak (bo nie mogli tego wiedzieć), że w tle koncertu najważniejszej gwiazdy festiwalu rozgrywał się tragikomiczny dramat. Reżyser sopockiej imprezy Jerzy Gruza wspomina to tak: „Jak każdy wielki artysta Aznavour chciał występować na końcu, nie zdając sobie sprawy z długości koncertu giganta. Niespodziewanie jakaś Czeszka stała się ulubienicą publiczności i śpiewała zamiast trzech minut przez okrągłą godzinę i nie można jej było spędzić z estrady. Kiedy wyszedł Aznavour, zbliżała się pora odjazdu ostatniej kolejki z Sopotu w kierunku Gdańska i Gdyni. Ze zdumieniem wielki gwiazdor zobaczył, że gdy zaczął śpiewać, publiczność natychmiast wstała i opuściła tłumnie amfiteatr.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną