Kraj

Rafał Woś i Karol Jałochowski z nagrodami Grand Press!

Polityka
Dwóch autorów POLITYKI otrzymało w tym roku prestiżowe nagrody dla dziennikarzy. Rafał Woś został wyróżniony w kategorii „Grand Press Economy”, Karol Jałochowski – w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”.

Niezwykle miło nam poinformować, że aż dwóch autorów POLITYKI otrzymało w tym roku nagrodę Grand Press: Rafał Woś w kategorii „Grand Press Economy” oraz Karol Jałochowski w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” – za materiał „Bomba, która wstrząsnęła światem” (film i nawiązujący do niego tekst).

„To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów” – tak swój wybór uzasadniło jury, przyznając nagrodę Rafałowi.

Rafał Woś jest dziennikarzem POLITYKI od października tego roku. Wcześniej pracował w redakcjach „Dziennika Gazety Prawnej”, „Dziennika” i „Przekroju”. Jest stałym felietonistą Wirtualnej Polski. W kwietniu tego roku został też laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa za cykl wywiadów, w których desakralizował ekonomiczne dogmaty.

„Rafał Woś ma tylko 33 lata i bez wątpienia jest w swoim pokoleniu jednym z najlepszych, najciekawszych autorów. Co ważne (i rzadkie) red. Woś zajmuje się tematyką ekonomiczną, a właściwie ekonomią polityczną, bo o gospodarce pisze w kontekście wielkich sporów ideowych, społecznych i politycznych współczesnego świata” – pisał o nim redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Do nagrody Grand Press 2015 został nominowany za „świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie dogmatów ekonomicznego liberalizmu”.

Odbierając nagrodę, Rafał Woś przyznał: – Z ekonomicznego punktu widzenia opowiadam herezje i bzdury. Na przykład że inwestycje wyprzedzają oszczędności, albo że ludzie to nie konie. To wszystko można wyczytać w książkach ekonomicznych, których ostatnio jest bardzo wiele. Warto to śledzić i dotrzeć do tych wielu herezji, które tam są, i opowiedzieć je przed innymi.

Wybrane artykuły Rafała Wosia:
Skąd PiS weźmie pieniądze na spełnienie obietnic wyborczych
Kto psuje polski rynek pracy
Kim pan jest, panie Morawiecki?

Karola Jałochowskiego wyróżniono za materiał „Bomba, która wstrząsnęła światem” – film, który jest efektem wielogodzinnych rozmów z Royem Glauberem, uczonym obdarzonym niezwykłą pamięcią i prawdopodobnie ostatnim żyjącym naukowcem uczestniczącym w Projekcie Manhattan. – Robię te swoje proste filmy po to, żeby nie mówić – tłumaczył Karol Jałochowski, odbierając nagrodę. Państwa zachęcamy zaś do oglądania!

Film „Bomba, która wstrząsnęła światem” jest częścią większego cyklu – „Pionierzy” – którego Karol jest pomysłodawcą i realizatorem. To spotkania z największymi współczesnym uczonymi, ale przedstawianymi w inny niż na ogół sposób: daleki od uczelnianego gabinetu i wykładowych sal. Poszczególne odcinki cyklu przedstawiają najbardziej frapujących myślicieli naszych czasów, pionierów, ludzi przekraczających granice dziedzin i obszarów nauki, działających na krawędzi poznania, stawiających pytania absolutnie fundamentalne.

W ramach cyklu ukazały się do tej pory dwa filmy (w sumie powstało sześć). Poza „Bombą” – „Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle” z Danielem C. Dennettem w roli głównej, jednym z najciekawszych dziś filozofów. Materiały te nie powstałyby, gdyby nie pasja, konsekwencja i olbrzymia praca, którą Karol włożył, żeby dotrzeć do swoich bohaterów.

Więcej o cyklu i filmach: tutaj

Obydwu naszym autorom – oraz pozostałym tegorocznym nominowanym i laureatom – serdecznie gratulujemy!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną