Kraj

Rafał Woś i Karol Jałochowski z nagrodami Grand Press!

Polityka
Dwóch autorów POLITYKI otrzymało w tym roku prestiżowe nagrody dla dziennikarzy. Rafał Woś został wyróżniony w kategorii „Grand Press Economy”, Karol Jałochowski – w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”.

Niezwykle miło nam poinformować, że aż dwóch autorów POLITYKI otrzymało w tym roku nagrodę Grand Press: Rafał Woś w kategorii „Grand Press Economy” oraz Karol Jałochowski w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” – za materiał „Bomba, która wstrząsnęła światem” (film i nawiązujący do niego tekst).

„To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów” – tak swój wybór uzasadniło jury, przyznając nagrodę Rafałowi.

Rafał Woś jest dziennikarzem POLITYKI od października tego roku. Wcześniej pracował w redakcjach „Dziennika Gazety Prawnej”, „Dziennika” i „Przekroju”. Jest stałym felietonistą Wirtualnej Polski. W kwietniu tego roku został też laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa za cykl wywiadów, w których desakralizował ekonomiczne dogmaty.

„Rafał Woś ma tylko 33 lata i bez wątpienia jest w swoim pokoleniu jednym z najlepszych, najciekawszych autorów. Co ważne (i rzadkie) red. Woś zajmuje się tematyką ekonomiczną, a właściwie ekonomią polityczną, bo o gospodarce pisze w kontekście wielkich sporów ideowych, społecznych i politycznych współczesnego świata” – pisał o nim redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Do nagrody Grand Press 2015 został nominowany za „świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie dogmatów ekonomicznego liberalizmu”.

Odbierając nagrodę, Rafał Woś przyznał: – Z ekonomicznego punktu widzenia opowiadam herezje i bzdury. Na przykład że inwestycje wyprzedzają oszczędności, albo że ludzie to nie konie. To wszystko można wyczytać w książkach ekonomicznych, których ostatnio jest bardzo wiele. Warto to śledzić i dotrzeć do tych wielu herezji, które tam są, i opowiedzieć je przed innymi.

Wybrane artykuły Rafała Wosia:
Skąd PiS weźmie pieniądze na spełnienie obietnic wyborczych
Kto psuje polski rynek pracy
Kim pan jest, panie Morawiecki?

Karola Jałochowskiego wyróżniono za materiał „Bomba, która wstrząsnęła światem” – film, który jest efektem wielogodzinnych rozmów z Royem Glauberem, uczonym obdarzonym niezwykłą pamięcią i prawdopodobnie ostatnim żyjącym naukowcem uczestniczącym w Projekcie Manhattan. – Robię te swoje proste filmy po to, żeby nie mówić – tłumaczył Karol Jałochowski, odbierając nagrodę. Państwa zachęcamy zaś do oglądania!

Film „Bomba, która wstrząsnęła światem” jest częścią większego cyklu – „Pionierzy” – którego Karol jest pomysłodawcą i realizatorem. To spotkania z największymi współczesnym uczonymi, ale przedstawianymi w inny niż na ogół sposób: daleki od uczelnianego gabinetu i wykładowych sal. Poszczególne odcinki cyklu przedstawiają najbardziej frapujących myślicieli naszych czasów, pionierów, ludzi przekraczających granice dziedzin i obszarów nauki, działających na krawędzi poznania, stawiających pytania absolutnie fundamentalne.

W ramach cyklu ukazały się do tej pory dwa filmy (w sumie powstało sześć). Poza „Bombą” – „Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle” z Danielem C. Dennettem w roli głównej, jednym z najciekawszych dziś filozofów. Materiały te nie powstałyby, gdyby nie pasja, konsekwencja i olbrzymia praca, którą Karol włożył, żeby dotrzeć do swoich bohaterów.

Więcej o cyklu i filmach: tutaj 

Obydwu naszym autorom – oraz pozostałym tegorocznym nominowanym i laureatom – serdecznie gratulujemy!

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną