Beata Szydło ogłasza zmiany w rządzie. Szałamacha odchodzi, Morawiecki obejmuje superresort
Premier z dwugodzinnym opóźnieniem ogłosiła zmiany strukturalne i personalne w rządzie. Niewiele zmian.
P.Tracz/Kancelaria Prezesa RM

Przede wszystkim premier ogłosiła, że ministerstwo finansów zostanie włączone do resortu rozwoju, na czele którego stoi wicepremier Mateusz Morawiecki. To on będzie szefem superresortu, będzie też koordynował prace nowo powołanego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Pierwsze posiedzenie Komitetu zaplanowano na najbliższy piątek.

Dotychczasowy minister finansów Paweł Szałamacha odchodzi z rządu, jak poinformowała premier, na swoją prośbę. – Minister Szałamacha zwrócił się do mnie z prośbą o zmianę miejsca zatrudnienia, a ja przyjęłam tę dymisję – mówiła premier. Wkrótce Szałamacha ma objąć „inne ważne funkcje”. Premier nie odpowiedziała jednak na pytania dziennikarzy, jakie to będą zadania. Szałamacha odchodzi w dniu, kiedy rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok.

Premier, zapytana o to, czy wicepremier Morawiecki został przez objęcie stanowiska superresortu wzmocniony, odpowiedziała: – Raczej obciążony. Nie będzie miał teraz czasu na nic innego niż zadania, które wynikają z jego funkcji. Ministerstwo finansów to bardzo trudny resort. Jak dodała, jednym z pierwszych zadań, jakie premier postawi przed Komitetem Ekonomicznym, będą problemy sektora energetyki. – Minister Tchórzewski na pewno będzie oczekiwał na wsparcie premiera Morawieckiego – podsumowała Szydło.

Ze stanowiskiem pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania żegna się również odwołany przez premier Wojciech Kaczmarczyk. Zastąpi go w KPRM Adam Lipiński, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, przypisywany do grupy tzw. Zakonu Partii Centrum.

Do ministerstwa cyfryzacji przechodzi Paweł Majewski, wcześniej odpowiedzialny za koordynację ŚDM 2016. Nowym sekretarzem stanu został z kolei Grzegorz Schreiber.

W KPRM powstanie także Centrum Analiz Rozwojowych Ośrodka Planowania Studiów Strategicznych.

We wtorek premier wraz z Henrykiem Kowalczykiem mają przedstawić plan nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa po likwidacji resortu, na czele którego stał odwołany w zeszłym tygodniu Dawid Jackiewicz.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną