Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Donald Tusk: „Apeluję do realnie rządzących w Polsce o respekt dla ludzi i konstytucji”

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Rady Europejskiej Kancelaria Prezesa RM
Kto dziś podważa ten europejski model demokracji, gwałcąc konstytucję i dobre obyczaje, naraża nas wszystkich na strategiczne ryzyka – mówił szef RE.

Wystąpienie Donalda Tuska było elementem ceremonii zamknięcia obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z powodu ostatnich wydarzeń w Polsce szef Rady Europejskiej odniósł się jednak przede wszystkim do nich.

– Jestem wzruszony. To moje pierwsze publiczne wystąpienie w Polsce od dłuższego czasu. Przygotowałem sobie wcześniej dokumenty, materiały i wystąpienie dotyczące kultury i tego roku we Wrocławiu. Nie pierwszy raz w moim życiu historia płata pewnego figla. Kazałem zmienić wystąpienie z oczywistych względów – mówił.

Przewodniczący RE podkreślał, żedemokratyczna tradycja demokratyczna jest podważana, czasem wręcz atakowana, z różnych powodów i z wielu miejsc”. I dlatego wymaga teraz, w tej krytycznej chwili, „szczególnej ochrony i pieczołowitości, wręcz czułości”, bo „sama z siebie nie przetrwa”. – Jest bardziej krucha i delikatna niż nam, Polakom, to się wydawało, gdy do niej tak tęskniliśmy zza żelaznej kurtyny w czasach mojej młodości – podkreślał.

– Kto dziś podważa ten europejski model demokracji, gwałcąc konstytucję i dobre obyczaje, naraża nas wszystkich na strategiczne ryzyka. Odrzucając ducha wolności i wspólnoty, pisze kolejny akt dramatu polskiego osamotnienia. My tę sztukę znamy z historii aż za dobrze – przestrzegał Tusk.

I zaapelował: – Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach w Warszawie, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju, o respekt i szacunek wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów.

Prezydent Andrzej Duda w roli mediatora?

Tuż przed wystąpieniem Donalda Tuska na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiło się oświadczenie Andrzeja Dudy w sprawie ostatnich wydarzeń w kraju.

„Z troską i niepokojem obserwowałem wczorajsze wydarzenia w polskim Sejmie. Chciałbym zaapelować do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą – zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej” – pisze prezydent.

Duda przyznaje, że rozumie „głosy krytyki ze strony przedstawicieli mediów, zaniepokojonych propozycjami obostrzeń”, i lekko dystansuje się od propozycji marszałka Kuchcińskiego: „Wiem doskonale, jak ważny jest dostęp opinii publicznej do informacji w przypadku pracy organów kolegialnych, zwłaszcza Sejmu i Senatu, realizujących władzę ustawodawczą. Rozumiem starania marszałka Kuchcińskiego, by zarówno parlamentarzyści, jak i dziennikarze mieli zapewniony komfort pracy, ale rozumiem też głosy krytyki ze strony przedstawicieli mediów, zaniepokojonych propozycjami obostrzeń. W moim przekonaniu wszelkie zmiany powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji”.

I zapowiada, że jako głowa państwa jest gotów do mediacji w tej sprawie.

Kaczyński proponuje spotkanie z dziennikarzami

W wyniku protestów zorganizowanych pod Pałacem Prezydenckim i pod Sejmem prezes PiS zwrócił się dziś do marszałka Senatu o jak najszybsze zorganizowanie spotkania z przedstawicielami mediów w sprawie ograniczania dostępu dziennikarzy do informacji.

Według informacji, do których dotarły PAP i „Wyborcza”, zaproszenia do redakcji mają być wysłane dziś, tak by do spotkania mogło dojść jeszcze podczas weekendu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama