Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Manifestujący pod Pałacem Prezydenckim: Chcemy weta!

Skandowano hasła: „wolny naród”, „chcemy weta”, „zjednoczona opozycja”, „wolna Polska – europejska”, „3xweto”, „tu jest Polska”, „precz z Kaczorem”. Skandowano hasła: „wolny naród”, „chcemy weta”, „zjednoczona opozycja”, „wolna Polska – europejska”, „3xweto”, „tu jest Polska”, „precz z Kaczorem”. Twitter
Według szacunków warszawskiego ratusza pod Pałacem Prezydenckim manifestowało 50 tys. osób.

W czwartek Sejm przyjął zgłoszoną przez posłów PiS ustawę o Sądzie Najwyższym. Za uchwaleniem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw – 192, wstrzymało się – 23.

Wieczorem rozpoczął się protest organizowany przez Nowoczesną, Platformę Obywatelskiej i KOD pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Zebrani wzywali prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Niestety obywatele zebrali się pod pustym Pałacem Prezydenckim. Dlaczego? Prezydent Andrzej Duda od kilku dni jest na wakacjach. Po wizycie brytyjskiej pary książęcej wyjechał do prezydenckiej rezydencji na Półwyspie Helskim.

Protest rozpoczął się od odczytania przez Joannę Szczepkowską preambuły konstytucji.

Przemówienia polityków:

Grzegorz Schetyna: Widzieliśmy dzisiaj w Sejmie, że komuna chce wrócić! Nie pozwolimy na to. Precz z komuną! 235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów, żeby zniszczyć polski Sąd Najwyższy. To jest hańba. Prezydent ma wielką szanse, żeby pokazać, że służy wszystkim Polaków. Ale musi zrobić jedną rzecz: musi zawetować ustawy o sądownictwie. Tylko razem dojdziemy do celu, kiedy będziemy tworzyć wspólnotę, w parlamencie, samorządach, w Parlamencie Europejskim. W całej Polsce, ale zawsze razem z wami.

Prof. Adam Strzembosz: Jestem sędzią w stanie spoczynku. Są jednak takie chwile, takie sytuacje, w których nie można stać z boku. Nigdy nie przejawiałem odwagi wojskowej, troszkę zostało mi odwagi cywilnej. Jestem wśród państwa nie dlatego, że chciałbym pełnić albo włączyć się w działalność polityczną. Jestem bezpartyjny od urodzenia. Są jednak takie chwilę, sytuacje, w których nie można stać z boku. Ukształtowałem w pewnym sensie nowy Sąd Najwyższy. Zakłamuje się, mówiąc, że Sąd najwyższy, to skamielina komunizmu.

Ryszard Petru: To jest taki moment, kiedy czujemy, że nasza praca ma sens. Dzisiaj jest zły dzień dla polskiej demokracji. Oni walcem rozjechali polską demokracją. Będzie bitwa o media, będzie bitwa o polskie uczelnie. Musimy być razem, żeby można było obalić PiS. Muszą być nas setki tysięcy w całym kraju, a jak wyjdzie nas milion, to obalimy ten rząd.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wmawiają całej Polsce, że chcą więcej sprawiedliwości, zdzieramy tę maskę obłudy. W tych ustawach nie ma nic dla ludzi, to jest tylko umacnianie władzy. A jaka władza to robi? Władza, która się boi. Nie damy się wypchnąć z Unii Europejskiej.

Krzysztof Łoziński, Komitet Obrony Demokracji: Sędziów ma mianować prokurator. To jest rzecz niebywała na świecie.

Ewa Kopacz: Dzisiaj w nocy źli ludzie z PiS uchwalili niezgodne z konstytucją prawo. Mamy im do powiedzenia, że właścicielami Polski są równi wobec prawa obywatele. Czy pozwolicie sobie ukraść Polskę? Panie Kaczyński, powinien pan się budzić i zasypiać z jedną myślą: do pana też przyjdziemy.

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Czy chcecie, żeby weszły w życie niszczące polskie sądownictwa? Polskie protesty muszą być masowe i oparte na gruncie konstytucji. Każdy z nas ma znajomych, którzy głosowali na PiS. Musimy z nimi rozmawiać. Każdy z nas ma znajomych, którzy uważają, że te spory ich nie dotyczą. Każdy z nas chciałby, żeby sąd był niezależny. Żeby to zrobić, musimy rozmawiać z tymi ludźmi. Dwa zadania: rozmawiajmy i tłumaczmy.

Borys Budka: Prezydent Andrzej Duda obiecał, że nie podpisze ustawy, która upartyjni polskie sądy. Panie prezydencie, suweren się tutaj upomina. Czy prezydent posłucha tej nienawistnej twarzy, którą widzieliśmy wczoraj? Nie ma zgody na to, by twarz chorego człowieka była wizytówką Polski w Europie!

Rafał Trzaskowski: Jarosław Kaczyński pokazał swoje prawdziwe oblicze. Dzisiaj, wczoraj pojawiły się pierwsze rysy na pisowskim monolicie. Chcieli upokorzyć prezydenta i zapłacą za to cenę. Ponieważ Jarosław Kaczyński nie zapomina tak łatwo, jak ktoś się  z nim nie zgadza.

Skandowano hasła: „wolny naród”, „chcemy weta”, „zjednoczona opozycja”, „wolna Polska – europejska”, „3xweto”, „tu jest Polska”, „precz z Kaczorem”.

Frekwencja na manifestacji

W kulminacyjnym momencie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim brało udział 14 tys. osób – poinformował PAP w czwartek wieczorem Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji. Rzecznik ratusza twierdzi z kolei, że w proteście uczestniczyło 50 tys. osób.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama