Manifestujący pod Pałacem Prezydenckim: Chcemy weta!
Według szacunków warszawskiego ratusza pod Pałacem Prezydenckim manifestowało 50 tys. osób.
Skandowano hasła: „wolny naród”, „chcemy weta”, „zjednoczona opozycja”, „wolna Polska – europejska”, „3xweto”, „tu jest Polska”, „precz z Kaczorem”.
Twitter

Skandowano hasła: „wolny naród”, „chcemy weta”, „zjednoczona opozycja”, „wolna Polska – europejska”, „3xweto”, „tu jest Polska”, „precz z Kaczorem”.

W czwartek Sejm przyjął zgłoszoną przez posłów PiS ustawę o Sądzie Najwyższym. Za uchwaleniem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw – 192, wstrzymało się – 23.

Wieczorem rozpoczął się protest organizowany przez Nowoczesną, Platformę Obywatelskiej i KOD pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Zebrani wzywali prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Niestety obywatele zebrali się pod pustym Pałacem Prezydenckim. Dlaczego? Prezydent Andrzej Duda od kilku dni jest na wakacjach. Po wizycie brytyjskiej pary książęcej wyjechał do prezydenckiej rezydencji na Półwyspie Helskim.

Protest rozpoczął się od odczytania przez Joannę Szczepkowską preambuły konstytucji.

Przemówienia polityków:

Grzegorz Schetyna: Widzieliśmy dzisiaj w Sejmie, że komuna chce wrócić! Nie pozwolimy na to. Precz z komuną! 235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów, żeby zniszczyć polski Sąd Najwyższy. To jest hańba. Prezydent ma wielką szanse, żeby pokazać, że służy wszystkim Polaków. Ale musi zrobić jedną rzecz: musi zawetować ustawy o sądownictwie. Tylko razem dojdziemy do celu, kiedy będziemy tworzyć wspólnotę, w parlamencie, samorządach, w Parlamencie Europejskim. W całej Polsce, ale zawsze razem z wami.

Prof. Adam Strzembosz: Jestem sędzią w stanie spoczynku. Są jednak takie chwile, takie sytuacje, w których nie można stać z boku. Nigdy nie przejawiałem odwagi wojskowej, troszkę zostało mi odwagi cywilnej. Jestem wśród państwa nie dlatego, że chciałbym pełnić albo włączyć się w działalność polityczną. Jestem bezpartyjny od urodzenia. Są jednak takie chwilę, sytuacje, w których nie można stać z boku. Ukształtowałem w pewnym sensie nowy Sąd Najwyższy. Zakłamuje się, mówiąc, że Sąd najwyższy, to skamielina komunizmu.

Ryszard Petru: To jest taki moment, kiedy czujemy, że nasza praca ma sens. Dzisiaj jest zły dzień dla polskiej demokracji. Oni walcem rozjechali polską demokracją. Będzie bitwa o media, będzie bitwa o polskie uczelnie. Musimy być razem, żeby można było obalić PiS. Muszą być nas setki tysięcy w całym kraju, a jak wyjdzie nas milion, to obalimy ten rząd.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wmawiają całej Polsce, że chcą więcej sprawiedliwości, zdzieramy tę maskę obłudy. W tych ustawach nie ma nic dla ludzi, to jest tylko umacnianie władzy. A jaka władza to robi? Władza, która się boi. Nie damy się wypchnąć z Unii Europejskiej.

Krzysztof Łoziński, Komitet Obrony Demokracji: Sędziów ma mianować prokurator. To jest rzecz niebywała na świecie.

Ewa Kopacz: Dzisiaj w nocy źli ludzie z PiS uchwalili niezgodne z konstytucją prawo. Mamy im do powiedzenia, że właścicielami Polski są równi wobec prawa obywatele. Czy pozwolicie sobie ukraść Polskę? Panie Kaczyński, powinien pan się budzić i zasypiać z jedną myślą: do pana też przyjdziemy.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj