Janke, Ziemkiewicz, Romaszewska i Warzecha apelują do Dudy o weto
Nawet część prawicowego środowiska, która do tej pory raczej sprzyjała PiS, namawia prezydenta do weta.
Nawet część prawicowego środowiska namawia prezydenta do weta.
Forum

Nawet część prawicowego środowiska namawia prezydenta do weta.

„Jest kilka silnych argumentów – różnej mocy – za skorzystaniem przez Prezydenta z prawa weta. Nie wiem, czy wobec wszystkich trzech ustaw, ale, generalnie, w taki sposób, aby reforma sądownictwa musiała wrócić do Sejmu i być przeprocedowana w normalny sposób” – napisał na Facebooku Rafał Ziemkiewicz.

Publicysta uważa, że ustawa o Sądzie Najwyższym, przegłosowana przez Senat z piątku na sobotę, „jest zwyczajnie zła, nieprzemyślana, będzie powodować problemy”. Dodaje, że PiS nie przedstawił żadnego argumentu, „dlaczego projekt, który czekał rok, nagle musi wejść w życie jeszcze przed świtem”.

Według Ziemkiewicza weto politycznie wzmocni prezydenta i przekona Polaków o jego samodzielnej roli. „Weto wyjdzie na dobre także Prawu i Sprawiedliwości. Da mu szansę zejścia ze ścieżki sekciarskiego zamykania się we własnym żelaznym elektoracie i jego radykalizacji, co jest drogą donikąd. Rozsądna władza powinna pozyskiwać sceptycznie nastawionych obywateli, a nie okazywać im siłę i lekceważenie” – pisze Ziemkiewicz.

Na końcu listu zwraca się do Andrzeja Dudy: „Panie Prezydencie, i Polska, i „dobra zmiana” bardzo potrzebują w tej chwili politycznej roztropności, wierzę, że właśnie Pan ją okaże”.

Do zawetowania ustawy forsowanej przez PiS namawia także Agnieszka Romaszewska, dyrektor Biełsat TV, a prywatnie córka zmarłego senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego. „Przynajmniej ustawa o SN powinna być zawetowana, a prezydent mógłby przedstawić swoją po przeprowadzeniu szerokiej dyskusji” – napisała na Twitterze.

Inny prawicowy publicysta, Łukasz Warzecha, podziela zdanie Romaszewskiej, że Duda powinien zawetować ustawę o SN. Jednak uważa on, że ustawę o KRS prezydent powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego, a tę o ustroju sądów powszechnych podpisać.

Janke namawia Dudę do stworzenia własnego projektu

Również Igor Janke namawia prezydenta do weta. „Panie Prezydencie, reforma aparatu sprawiedliwości jest konieczna. Czas rozpocząć pracę nad własnym projektem” – napisał na Twitterze. Rozwinął swoją myśl na blogu. Według niego prezydent „musi zdobyć się dziś na odwagę. Wyjść z własną polityczną inicjatywą”. Namawia Dudę do opracowania razem z ekspertami własnego projektu ustawy reformującej sądownictwo.

„Dziś nie wystarczą drobne gesty, dziś potrzeba odważnego działania. Bo nie chodzi o kosmetykę, a o wielką reformę, której nie można stracić. Ale nie można też rozmontować państwa” – pisze Janke. Jego wpis skrytykował Michał Karnowski: „Igor, co się stało, że tak wchodzisz w politykę? Komu zależy, by ta reforma się nie udała?”. „Jestem obywatelem i czasem w coś się angażuję” – odpisał mu Janke.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj