Kancelaria Premiera zawiadamia CBA. Chodzi o spółkę byłych współpracowników Szydło
CBA podjęło działania wyjaśniające w sprawie agencji Solvere, która pracuje przy kampanii „Sprawiedliwe sądy”. Agencję założyli Anna Plakwicz i Piotr Matczuk, od wielu lat związani z PiS.
Zawiadomienie w sprawie Solvere skierowała do CBA szefowa KPRM Beata Kempa.
KPRM/Flickr CC by 2.0

Zawiadomienie w sprawie Solvere skierowała do CBA szefowa KPRM Beata Kempa.

Jak podało Radio RMF FM, działania CBA dotyczą samego założenia agencji, a nie jej działalności. Spółka została zarejestrowana 16 maja tego roku, a Plakwicz i Matczuk zakończyli współpracę z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów 22 maja.

CBA będzie sprawdzać, czy nie naruszono przepisów zakazujących urzędnikom prowadzenia działalności gospodarczej oraz posiadania więcej niż 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego. Zawiadomienie w sprawie Solvere skierowała do CBA szefowa KPRM Beata Kempa.

25 lipca, dzień po prezydenckich wetach, Solvere zarejestrowała stronę sprawiedliwesady.pl. Później współwłaściciele spółki otrzymali od Polskiej Fundacji Narodowej zlecenie na 240 tys. zł na przygotowanie strony internetowej kampanii „Sprawiedliwe sądy”. To najprawdopodobniej ich pierwszy tak duży klient. Fundacja nie podlega prawu o zamówieniach publicznych, więc nie organizowano przetargu.

Kim są Matczuk i Plakwicz?

Oboje od dawna byli związani z PiS. Przez wiele lat pracowali w klubie parlamentarnym, głównie w biurze prasowym. Kiedy partia wygrała ostatnie wybory, przenieśli się do KPRM. Plakwicz objęła stanowisko dyrektora departamentu obsługi medialnej Centrum Informacyjnego Rządu, zaś Matczuk został szefem CIR.

Oboje brali udział w obu zwycięskich kampaniach PiS, prezydenckiej i parlamentarnej. Matczuk pracował w resorcie Ziobry za pierwszych rządów PiS. Chodzą słuchy, że w KPRM mieli swoją – wspólną – wizję polityki informacyjnej, ale Elżbieta Witek, była rzecznik Szydło i wciąż szefowa jej gabinetu politycznego, utrącała ich pomysły. Nie mogli się dogadać. Witek stawiała na Rafała Bochenka, dziś rzecznika rządu, który w polityce pojawił się niedawno i podporządkowuje się każdej decyzji Witek. A Szydło bezgranicznie ufa szefowej swojego gabinetu, są w bardzo przyjacielskich relacjach, więc również premier nie było już po drodze z Plakwicz i Matczukiem.

Prezes PiS ich ochroni?

Plakwicz i Matczuk podzielili się po równo udziałami w swojej spółce zajmującej się PR, produkcją programów telewizyjnych, działalnością wydawniczą, reklamą, badaniem rynku i opinii oraz organizacją kongresów.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną