PiS wywołał aferę z niczego. Da się to jeszcze odwrócić?
Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że PiS znalazł skwapliwych pomocników w Izraelu, bo przecież reakcja drugiej strony też jest histeryczna.
Demonstracji ONR przed Pałacem Prezydenckim towarzyszyła kontrmanifestacja Obywateli RP
Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta

Demonstracji ONR przed Pałacem Prezydenckim towarzyszyła kontrmanifestacja Obywateli RP

Prezydent Duda podpisał bezsensowną i szkodliwą poprawkę ustawy o IPN. Izraelskie delegacje odwołują wizyty w Warszawie. Delegacje polskie odwołują wizyty w Izraelu. Amerykański Departament Stanu ostrzega Polskę. W telewizji publicznej bezkarnie żartują z komór gazowych w Oświęcimiu, ba, jednym z żartownisiów jest dyrektor drugiego programu telewizji publicznej (co zostało nagłośnione w Izraelu; niestety nie dociera tam informacja, że dyrektorem TVP2 jest niegdyś bardzo uzdolniony satyryk, który na stare lata stał się postacią kabaretową).

Awantura szkodzi wizerunkowi Polski na świecie

Premier Benjamin Netanjahu ogłasza publicznie, że wszystkie kraje, w tym Polska, muszą bronić pamięci i prawdy o Holocauście. Polskie media prawicowe – wSieci.pl, wPolityce.pl – biją na alarm, że musimy zwierać szeregi, bo „światowe żydostwo” chce upokorzyć Polskę (termin „światowe żydostwo” nie pada, jest jedynie przedstawiany w sposób opisowy i eufemistyczny, ale może i to niedługo się zmieni).

Mówiąc krótko: mamy gigantyczną aferę, która poważnie szkodzi wizerunkowi Polski na świecie. Co więcej, owa afera została wywołana przez PiS praktycznie z niczego. To zasługuje na szczególne podkreślenie i uznanie. Tylko najwięksi nieudacznicy potrafią robić takie cuda: stwarzać poważne problemy z niczego.

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że PiS znalazł skwapliwych pomocników w Izraelu, bo przecież reakcja drugiej strony też jest histeryczna. Tak jak powstaje z kolan margines antysemicki w Polsce, tak również powstaje z kolan margines antypolski w Izraelu. Obydwa marginesy wyznaczają kierunek i tempo wydarzeń.

I tym sposobem obie strony odleciały. Co jest tym dziwniejsze, że przecież – jeśli pominąć marginesy – to obydwie się w kluczowych sprawach zgadzają! Nie „było „polskich obozów koncentracyjnych”. To Niemcy wymyślili i realizowali najbardziej potworną zbrodnię w historii ludzkości (po pierwsze ze względu na jej skalę, po drugie ze względu na jej bezsens, bo przecież z mordowania milionów Żydów Niemcy nie odnosili żadnych realnych korzyści).

Prawda o polskim antysemityzmie

A jaka była rola Polaków w tej zbrodni? Mrzonkami są opowieści o szczególnie szlachetnym narodzie polskim (słyszane często w Polsce), jak również o szczególnie podłym i antysemickim narodzie polskim (słyszane często w Izraelu). Nie byliśmy – z grubsza rzecz biorąc – ani lepsi, ani gorsi niż inni.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj