Kraj

Bank kojarzony z Ziobrą pomoże Karnowskim kupić Radio ZET

Bank kojarzony z Ziobrą pomoże Karnowskim kupić Radio ZET

Eurozet – właściciel Radia ZET – został wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Eurozet – właściciel Radia ZET – został wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Andrzej Hulimka / Forum
Spółka Fratria, wydawca tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl należących do braci Jacka i Michała Karnowskich, dostała 51 mln euro kredytu na kupno Radia ZET od Czechów.

Wiadomość o kredycie Pekao SA dla Fratrii podał portal WirtualneMedia.pl. Prezesem banku jest Michał Krupiński, co nie bez znaczenia, przyjaciel Zbigniewa Ziobry. Bank pozostaje w strefie wspływów ministra sprawiedliwości. Krupiński był wcześniej prezesem PZU, największego polskiego ubezpieczyciela. Kiedy wiosną zeszłego roku Jarosław Kaczyński wyjechał do Londynu, ekipa Mateusza Morawieckiego odebrała Ziobrze PZU. Ale szybko, dzięki poparciu Szydło, minister odzyskał pozycje w tej spółce. Szefem banku został kojarzony z Ziobrą Paweł Surówka, a prezesem Pekao SA właśnie Michał Krupiński.

Hojni dla mediów przychylnych Ziobrze

W połowie listopada na biurku premiera wylądowały raporty wszystkich państwowych spółek na temat ich wydatków na cele „marketingowe, komunikacyjne, wizerunkowe i sponsoringowe” za 2017 i 2018 r. Chodziło o rozpoznanie strefy wpływów, przede wszystkim Ziobry: komu płaci za przychylność pieniędzmi spółek, w których ma swoich prezesów? Nie wiemy, jak hojnie Pekao SA dotuje Fratrię, ale o tym, że Karnowscy bardzo dobrze żyją z Ziobrą, świadczy już to, że PZU jest wobec nich bardzo szczodre. Przez ostatnie dwa lata z PZU do Fratrii poszły przelewy na łączną kwotę 2 mln 495 tys. zł. A tak się jakoś składa, że wiele przecieków i newsów z prokuratury podporządkowanej Ziobrze ukazuje się właśnie na łamach „Sieci” i w serwisie wPolityce.pl.

Czytaj także: Rok niepraworządności

Zetka light dla Ziobry

Eurozet – właściciel Radia ZET – został wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Pomysłodawcą i pierwszym prezesem radia był Andrzej Woyciechowski. To jedna z pionierskich komercyjnych rozgłośni w kraju. Rozpoczęła nadawanie we wrześniu 1990 r. W ostatnich latach radio notowało spadki słuchalności. Według badania Radio Track od sierpnia do października tego roku stacja miała 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności wobec 13,9 proc. rok wcześniej.

Adam Hofman mówił niedawno w TVP Info, że nie da się jednym przekazem dotrzeć do wszystkich, a PiS potrzebuje jeszcze jednej prywatnej „telewizji publicznej light”. Taką telewizją staje się Polsat Zygmunta Solorza. Ale dobrze by było mieć też radio. Reorientacja Polsatu polega na łagodzeniu, a czasami na blokowaniu trudnych dla PiS wiadomości oraz eksponowaniu tych niekorzystnych dla opozycji. Wreszcie – na mocniejszym promowaniu polityków partii rządzącej, zwłaszcza premiera Morawieckiego. Fratrii i braciom Karnowskim zdecydowanie bliżej do Ziobry niż do premiera. Ci dwaj rywalizują o schedę po Kaczyńskim, choć prezes już właściwie wskazał swojego następcę.

Jeśli transakcja zakupu Zetki przez Karnowskich dojdzie do skutku, a wszystko na to wskazuje, to Ziobro zyska nową arenę do prezentacji swoich poczynań, a Morawieckiemu będzie jeszcze trudniej pozbyć się go z rządu. Nie stanie się Zetka, tak jak nie stał się Polsat, tak toporna jak TVP, ale ten nowy przekaz będzie wpływał na postrzeganie działań rządzących i samego Ziobry. I to jest dobra informacja dla ministra sprawiedliwości.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Schematy z rodzinnego domu

Małżeństwo: jak odgrywamy w nim role wyuczone jeszcze w dzieciństwie.

Agnieszka Paczkowska
04.08.2015
Reklama