W drugim numerze 2019 r. przedstawiamy laureatów najnowszej edycji Paszportów POLITYKI, każdego z osobna, ale dwójkę z nich Joannę Kulig i Dawida Podsiadłę także szerzej w osobnym artykule Bartka Chacińskiego „Światowa i Małomiasteczkowy”. Autor pokazuje różne, ale w jakiejś mierze podobne drogi życiowe i artystyczne naszych nowych gwiazd filmu i muzyki.
Ponadto w najnowszej POLITYCE:
• Szemrana historia Wisły Kraków, a więc niesamowite zwroty akcji, potężne długi, związki ze światem przestępczym, niewydarzeni inwestorzy, czyli jak zniszczyć szacowny klub piłkarski z wielką tradycją – pisze Marcin Piątek.
• Martyna Bunda, na kanwie ostatniego, wycofanego później przez rząd projektu „ustawy przemocowej”, pisze o wizji rodziny według PiS, patriarchalnej, tradycyjnej, której sielski obrazek ma przysłonić realne problemy, zwłaszcza kobiet i dzieci.
• Ewa Siedlecka opisuje szykany zwane dyscyplinowaniem sędziów, pokazując na konkretnych przypadkach, jak władza, mimo przyhamowania tzw. reformy sądownictwa przez europejskie instytucje, chce udowodnić, kto rządzi w wymiarze sprawiedliwości.
• Grzegorz Rzeczkowski, nawiązując do przypadku nowego wiceministra Andruszkiewicza, tropi sympatyków putinowskiej Rosji w polskiej polityce i jej okolicach.
• Paweł Walewski pisze o rosnącej modzie na badania genetyczne, przeprowadzane nawet w błahych celach, oraz o tym, jak ta moda zmienia się w dochodowy biznes.
• Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, mówi w wywiadzie, jak uczniowie i rodzice mogą przetrwać kryzysowy w oświacie rok 2019 i następne.
• Edyta Gietka opisuje nowy zawód – symulanta choroby: młodzi ludzie udają chorych po to, aby studenci medycyny mogli ćwiczyć na nich procedury medyczne.
I jeszcze: o konfliktach między samorządami a mieszkańcami, podsycanymi przez obecną władzę, o sumieniu w biznesie, o końcu świata jednorazowych przedmiotów, o wielkiej aferze „zmyślacza” w niemieckim tygodniku „Spiegel”, o prostytucji w czasach PRL, o napisach na ścianach antycznych toalet, o tym, jak przygotować obywatela na wojnę. O charytatywnej działalności Jakuba Błaszczykowskiego oraz o nowym życiu zabytkowych domów na Żuławach.
I wiele innych artykułów, w sumie dużo do czytania w zimowe wieczory.
Zapraszam do lektury!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego