Kraj

Tomasz Sekielski i Krzysztof Parchimowicz laureatami nagrody im. Paradowskiej i Zimowskiego

Tomasz Sekielski i Krzysztof Parchimowicz Tomasz Sekielski i Krzysztof Parchimowicz Jakub Ostałowski / Polityka
W tym roku nagrody zostały przyznane m.in. za odwagę łamania tabu (Tomasz Sekielski) oraz osobistą odwagę przeciwstawiania się urzędowym i politycznym naciskom (prokurator Krzysztof Parchimowicz).

Wręczana corocznie nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego jest przyznawana za dzielność obywatelską, odwagę działania na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka. W tym roku zostały przyznane dwie. Otrzymali je:

Tomasz Sekielski – za dzielność obywatelską, odwagę zaglądania za kulisy rzeczywistości, łamania społecznych tabu i stereotypów, za film „Tylko nie mów nikomu”, którym udowodnił, że niezależna produkcja filmowa może zachować najwyższą jakość warsztatową, wypełniać ważną społeczną misję i wstrząsnąć opinią publiczną.

Prokurator Krzysztof Parchimowicz – za wielką osobistą odwagę przeciwstawiania się urzędowym i politycznym naciskom, naruszającym niezależność prokuratury. Za pracę dla Stowarzyszenia Lex Super Omnia, które broni honoru, godności i profesjonalnych standardów polskiej prokuratury. Za dzielność obywatelską.

W tym roku nagrody zostały wręczone 23 października w Muzeum Woli w Warszawie. Laureatom gorąco gratulujemy!

Nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego jest kontynuacją nagrody im. Jerzego Zimowskiego, przyznawanej od 2008 r. przez Instytut Spraw Publicznych. Zainicjowało ją grono współpracowników Jerzego Zimowskiego z czasów tworzenia struktur państwowych po 1989 r., żona Janina Paradowska oraz koledzy i koleżanki z ISP. Nagroda była wówczas przyznawana za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach trudnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

Laureatki i laureaci nagrody im. Jerzego Zimowskiego

2008 – Małgorzata Gebert z Centrum Pomocy Uchodźcom przy Polskiej Akcji Humanitarnej
2009 – Stana Buchowska z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”
2010 – Nadbrygadier Janusz Skulich – zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
2011 – Krystyna Starczewska – inicjatorka szkolnictwa niezależnego oraz Wiktor Osiatyński – prawnik, pisarz konstytucjonalista
2012 – Wojtek Smarzowski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta
2013 – Danuta Przywara – prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
2014 – Grażyna i Wojciech Jagielscy – dziennikarze, pisarze, reportażyści
2015 – Ewa Ewart – dokumentalistka, dziennikarka dochodzeniowa oraz Aleksandra Chrzanowska – doradczyni międzykulturowa, działaczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej
2016 – Marina Hulia – działaczka społeczna

Laureatki i laureaci nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego

2017 – fundacja Akcja Demokracja oraz biskup Tadeusz Pieronek
2018 – prof. Marcin Matczak oraz Anna Dąbrowska i stowarzyszenie Homo Faber

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama