Kraj

Sobota. 111 nowych zakażeń w Polsce. Najwięcej od początku epidemii

Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
W sobotę resort zdrowia poinformował o 111 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest ich już w Polsce 536. W domowej kwarantannie przebywa ponad 54 tys. osób.

Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 536 (w tym pięć zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 304 tys. (13 tys. zgonów, 94,7 tys. wyleczonych)
  • Obowiązuje kontrola na granicach i zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób
  • Ponad 54 tys. Polaków w domowej kwarantannie. Za jej złamanie grozi 30 tys. zł kary
  • Zajęcia szkolne i na uczelniach wyższych zawieszone do 10 kwietnia
  • Zaplanowany na 20 kwietnia egzamin ósmoklasisty ma się odbyć bez zmian
  • Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590

Koronawirus w Polsce. Kolejne zakażenia

W sobotę resort zdrowia poinformował o 111 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą 20 osób z woj. mazowieckiego, 34 osób z łódzkiego, 13 osób z wielkopolskiego, 10 osób ze śląskiego, 8 z dolnośląskiego, 6 z podkarpackiego, 4 z pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, 2 z podlaskiego, 2 z małopolskiego, 1 osoby z zachodniopomorskiego i 1 ze świętokrzyskiego. W sumie zakażonych jest 536 Polaków.

Pięć osób w wyniku zachorowania na Covid-19 zmarło. Resort zdrowia nie uwzględnia w statystyce 27-letniej kobiety, która również była zakażona, ale bezpośrednią przyczyną jej śmierci okazała się sepsa.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 2 tys. testów na obecność koronawirusa. A w sumie w całym kraju ponad 15 tys. Liczba osób w domowej kwarantannie wynosi ponad 54 tys., a grupa zakwalifikowana do niej po powrocie do kraju liczy 74 tys. osób.

W Głogowie zmarł mężczyzna, który przebywał w domowej kwarantannie z podejrzeniem koronawirusa. Wciąż nie wiadomo, jaka była przyczyna jego śmierci.

Kaczyński: Wybory prezydenckie powinny się odbyć

„W tej chwili nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli ten – można powiedzieć – najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych. A tylko wtedy wybory mogą być odłożone, więc pamiętajmy o tym ograniczeniu konstytucji” – mówił prezes PiS w sobotniej rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Według Jarosława Kaczyńskiego w czasie trwającej w Polsce epidemii najbardziej traci ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. „Bo nikt tak nie gromadzi ludzi na spotkaniach i nikt nie ma tak znakomitego kontaktu z ludźmi, nikt nie jest tak świetnym mówcą jak obecny prezydent. Prezydent utracił to, co jest jego niezwykle silną stroną” – uważa prezes PiS.

Wspomniał też o „specjalistach zaangażowanych politycznie”. „Stany nadzwyczajne są wyraźnie określone w konstytucji i muszą być spełnione pewne warunki, także formalne, co do ich ogłoszenia. Więc o tym, że jest jakiś stan nadzwyczajny, bo ktoś tak uważa, nie można mówić, jeżeli się rozmawia poważnie” – dodał. Przyznał też, że „do kościoła, jeżeli to nie stwarza niebezpieczeństwa, jeżeli się przestrzega tych wszystkich zasad, wciąż można chodzić. Nie ma zakazu”. Sam uczestniczył w niedzielnej mszy tydzień temu.

W sprawie kolejnej niedzielnej dyspensy zabrał dziś głos prymas Polski. Abp Wojciech Polak zaapelował, by „zostać jutro w domach i wziąć udział w transmisjach mszy świętej w mediach”.

Jarosław KaczyńskiSławomir Kamiński/Agencja GazetaJarosław Kaczyński

Wybory uzupełniające już w niedzielę

Na najbliższą niedzielę w pięciu miejscowościach zaplanowano wybory uzupełniające na różnych szczeblach samorządu. „W komisjach wybuchła panika, niektórzy kandydaci rezygnują. A szefowa Krajowego Biura Wyborczego uspokaja i mija się z prawdą” – pisze w „Polityce” Anna Dąbrowska.

Milion euro od Lewandowskich

„Dziś wszyscy gramy w jednej drużynie. Jeśli możemy w sposób bezpieczny komuś pomóc, to róbmy to” – ogłosili w sobotę Anna i Robert Lewandowscy. Postanowili przekazać 1 mln euro na walkę z koronawirusem. Szczegółowy cel darowizny poznamy wkrótce.

Kilka dni wcześniej Dominika Kulczyk przekazała fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł. Milion złotych od Leszka Gierszewskiego, prezesa bytowskiego Drutexu, trafiło do pomorskich szpitali. Kapitanowi Wisły Kraków Jakubowi Błaszczykowskiemu na walkę z pandemią udało się zebrać 400 tys. zł.

Zajęcia w szkołach i na uniwersytetach

Przerwa w zajęciach szkolnych potrwa do 10 kwietnia. W rozporządzeniu MEN zapisano, że w nowej sytuacji „za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły”, a „w sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty”. Zaplanowany na 20 kwietnia egzamin ósmoklasisty ma się odbyć bez żadnych zmian.

Do 10 kwietnia przedłużono też zawieszenie zajęć na uniwersytetach. „Uczelnie zobowiązane są do prowadzenia zajęć online” – ogłosił minister nauki Jarosław Gowin.

Czytaj też: Wypowiedź ministra zdumiała nauczycieli

Ministerstwo kultury zapowiedziało, że ograniczenie działalności instytucji kultury zostaje przedłużone do odwołania. I dotyczyć będzie także szkół artystycznych.

Stan epidemii w Polsce. Na czym polega?

Rozporządzeniem ministra zdrowia opublikowanym w „Dzienniku Ustaw” w piątek 20 marca został w Polsce wprowadzony „stan epidemii”. Ma obowiązywać aż do odwołania. Na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych „minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii”. – Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię – wyjaśniał Szumowski. – W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie.

Zmiany w galeriach handlowych

W związku ze stanem epidemicznym wprowadzono zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ograniczenia handlu w centrach handlowych.

Wskazano, które branże mogą prowadzić handel w takich obiektach:
– spożywcza
– kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania
– artykułów toaletowych i środków czystości
– wyrobów medycznych i farmaceutycznych
– artykułów remontowo-budowlanych
– prasowa
– artykułów dla zwierząt
– paliw.

Z handlu wyłączone będą tzw. wyspy handlowe.

Zmiany w projekcie pomocowym dla przedsiębiorców

Prezydent zapowiedział, że wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa, których dochody spadły o ponad 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r., zostaną zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące. Wcześniejsze propozycje zakładały odroczenie składek.

Tragiczna sytuacja we Włoszech

Najwięcej nowych przypadków na świecie odnotowują wciąż Włochy – w sobotę 21 marca stwierdzono tam 6557 nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarły 793 osoby, a od początku pandemii w sumie 4825. Rekordową liczbę zakażeń odnotowała też dziś Hiszpania (w ciągu ostatniej doby było ich 3803).

Francja, Kanada, Japonia, Irlandia, Turcja, Katar, Ekwador, Egipt, Peru, Panama, Argentyna, San Marino, Urugwaj, Wenezuela, Nowa Zelandia to niektóre z państw bez nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Marzec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. A teraz może szczególnie potrzebne.

Sebastian Frąckiewicz
29.03.2020
Reklama