Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.
- Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce: 425 (w tym pięć zgonów)
- Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń na świecie: 275 tys. (ponad 11 tys. zgonów)
- Stan epidemii w Polsce
- Zajęcia szkolne zawieszone do Wielkanocy (12–13 kwietnia)
- Pierwszy Polak ze stwierdzonym Covid-19 opuścił już szpital
- Kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa na kwarantannie
- Adam Jarubas pierwszym europosłem z Covid-19
- 27-letnia kobieta zakażona koronawirusem zmarła w Łańcucie z innego powodu niż SARS-CoV-2
- Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
Rozporządzeniem ministra zdrowia opublikowanym w Dzienniku Ustaw w piątek 20 marca 2020 r. został w Polsce wprowadzony „stan epidemii”. Ma obowiązywać aż do odwołania. Decyzja rządu została ogłoszona na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa MEN Dariusza Piontkowskiego. W piątkowy wieczór orędzie wygłosił także Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem opozycji, żeby zebrać poparcie dla pakietu kryzysowego rządu, oraz zaapelował do Polaków o mobilizację i dyscyplinę.
Stan epidemii w Polsce. Co to oznacza?
– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki – ogłosił premier Morawiecki. Ma to skuteczniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a oznacza dodatkowe ograniczenia i zasady, także w obszarze kwarantanny.
– Dziś ponad 400 osób jest zarażonych, 900 hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia ogłaszającego stan epidemii w Polsce – ogłosił minister Szumowski.
I tłumaczył, co oznacza wprowadzenie „stanu epidemii”. Na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych „minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii”. – Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię – wyjaśniał Szumowski. – W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie.
Szumowski apelował o zachowanie dyscypliny: – Wiemy, że to jest dla wszystkich państwa bardzo trudny i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice, możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i sami zdołają się nie zakazić.
Szumowski dodał, że 99,5 proc. osób objętych kwarantanną przestrzega jej. – Polacy są narodem, który potrafi reagować w sytuacjach bardzo poważnego kryzysu – mówił minister.
Czyjeś zdrowie lub życie ceną za złamanie kwarantanny
Także premier podkreślał, że przestrzeganie zasad kwarantanny ma fundamentalne znaczenie. Powoływał się na przykład tych krajów azjatyckich, których mieszkańcy mogli już – po tygodniach izolacji – powrócić do pracy. Ogłosił podwyższenie kary za naruszenie zasad kwarantanny: z 5 tys. do 30 tys. zł. – Wprowadzamy także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował – zapowiedział Morawiecki.
– Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać, że będziemy luzowali sobie reguły. Te najbliższe dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich, taka społeczna izolacja bardzo pomaga – mówił premier.
Zajęcia szkolne zawieszone do Wielkanocy
– Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił premier. – Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 proc. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji, tylko wyciszenia narodowego.
Wielkanoc w tym roku wypada 12–13 kwietnia. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/20 przerwa w nauce z okazji świąt miała trwać od 9 do 14 kwietnia.
Minister Piontkowski ogłosił na konferencji w KPRM obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca. Podkreślił też, że ogłoszenie stanu epidemii nie zmienia terminarza egzaminów w szkołach. – Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy zrozumieli, że to nie jest przerwa wakacyjna – mówił. I zapewniał: – Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą.
W związku z przedłużeniem okresu zawieszenia lekcji wydłużony zostanie także zasiłek na opiekę nad dziećmi.
Szumowski: Przygotowujemy się na wysokie liczby
– W najbliższych dniach będziemy mieli 1–2 tys. chorych. W ciągu kilkunastu dni może to być 10 tys. – mówił szef resortu zdrowia. – Przygotowujemy się na wysokie liczby. Na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch, gdy tych pacjentów będzie bardzo, bardzo dużo.
Czy w Polsce wykonujemy wystarczająco dużo testów na SARS-CoV-2?
Minister Szumowski został dziś zapytany o to, kiedy w Polsce będzie można liczyć na powszechne testy na koronawirusa. Odpowiedział, że liczba wykonywanych badań, biorąc pod uwagę etap rozwoju epidemii, jest stosunkowo dobra w porównaniu z innymi krajami. Przy 387 przypadkach przeprowadzaliśmy 344 testy na milion mieszkańców. – W momencie, gdy było 212 zakażonych, Francja przeprowadzała 17,5 testu na milion mieszkańców. Wielka Brytania, gdy miała 373 zakażonych, przeprowadzała 388 testów na milion mieszkańców. Stany Zjednoczone, gdy miały 350 zakażonych, przeprowadzały 10 testów na milion mieszkańców – wyliczał.
Do tej pory – jak poinformował Szumowski – zostało wykonanych 13 tys. 100 testów. – Nasze możliwości w związku z tym, że mamy już 30 laboratoriów, wzrosły do 4 tys. testów na dobę, i oczywiście nadal wykonujemy je u osób, które ich potrzebują – zapewniał.
Czytaj też: Covid-19. Testy, testy, testy, ale jakie?
Specustawa ws. tarczy antykryzysowej gotowa
Premier Morawiecki oznajmił dziś, że projekt ustawy antykryzysowej „jest już gotowy w Ministerstwie Rozwoju”. – We współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy; chcemy ten weekend poświęcić jeszcze na jego przegląd, konsultacje – zapewnił szef rządu.
Przypomniał też, że przedstawiciele opozycji mieli okazję wypowiedzieć się na temat propozycji w czwartek. – Nie chciałbym komentować, bo to jest oczywiście po ich stronie, jak odbierają całą tarczę antykryzysową; myślę – bo widać to w społeczeństwie – że tarcza jest odbierana dobrze.
Czytaj też: Koncert życzeń Morawieckiego i Dudy. Tarcza napędzi inflację
Brytyjski rząd apeluje o powrót emerytowanych lekarzy i pielęgniarek do pracy
Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się z apelem do 15 tys. lekarzy i 50 tys. pielęgniarek, którzy odeszli na emeryturę w ciągu ostatnich trzech lat, aby wrócili do pracy i wsparli służbę zdrowia w walce z pandemią SARS-CoV-2. „Nie damy rady sami”, „potrzebujemy waszej wiedzy i doświadczenia” – przekonywała w piątek Ruth May, doradczyni rządu ds. pielęgniarstwa i położnictwa. Minister zdrowia Matt Hancock oświadczył, że liczy na „wiele, wiele tysięcy odpowiedzi”. O pomoc proszeni są także studenci ostatnich lat uczelni medycznych i pielęgniarskich.
33 osoby zmarły w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby, od początku epidemii – 177. Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba wykrytych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godz. z 3269 do 3983.
Już ponad tysiąc zgonów w Hiszpanii. Powstają prowizoryczne szpitale
Na terenie dwóch największych centrów wystawowych w Hiszpanii – w halach IFEMA w Madrycie i Fira w Barcelonie – powstają tymczasowe szpitale dla zakażonych. Osoby z lekkim przebiegiem Covid-19 zostaną umieszczone w halach barcelońskich targów Fira, w centrum madryckim znajdzie się także oddział intensywnej terapii. W budowie szpitali pomaga wojsko.
Skala kryzysu w Hiszpanii jest ogromna. Specjaliści z Grupy Roboczej Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) i Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Internistycznej (SEMI) opracowali dokument z wytycznymi dla lekarzy, którzy – podobnie jak ich włoscy koledzy – zaczynają się w tym kraju mierzyć z problemem wyboru, których pacjentów z Covid-19 kierować na oddziały intensywnej terapii, a których nie. W praktyce oznacza to podejmowanie decyzji o tym, kto przeżyje. Rekomendowane kryteria, do których dotarł dziennik „El Mundo”, opierają się na założeniu „maksymalizacji dobra wspólnego” (w tym m.in. szansa na przeżycie, oczekiwana długość życia oraz „wartość społeczna” osoby).
Hiszpania notuje dramatyczny wzrost zakażeń. Obecnie jest ich już ponad 20 tys., a liczba zgonów przekroczyła tysiąc. Ponad 900 osób znajduje się w stanie ciężkim lub krytycznym.
Nie wykryto wirusa u przewodniczącej Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, została przebadana na obecność koronawirusa. Jej test dał wynik negatywny – poinformował rzecznik KE Eric Mamer. Von der Leyen miała kontakt z głównym negocjatorem UE ds. brexitu Michelem Barnierem, który jest zakażony. Na domowej kwarantannie przebywa Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, który miał kontakt z zakażoną sekretarz stanu ds. transformacji ekologicznej Brune Poirson.
Komisja Europejska pracuje w trybie zdalnym, von der Leyen spotyka się tylko z bardzo wąskim gronem urzędników.
Pierwszy Polak z Covid-19 opuścił szpital. „Jestem zdrowy”
Dziś przed godz. 15 ze szpitala w Zielonej Górze został wypisany 66-letni mieszkaniec Cybinki, który jako pierwszy w Polsce został zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. – To teraz ja się mogę państwa bać, a nie wy mnie. Zostałem przebadany na wszystkie strony i jestem zdrowy – mówił pan Mieczysław.
Koronawirusem zakaził się w Westfalii. Typowe objawy – gorączkę, duszności i kaszel – zaczął odczuwać już po powrocie do Polski. 2 marca został przyjęty na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze, 4 marca minister Szumowski podał do wiadomości publicznej, że 66-latek to pierwszy Polak z potwierdzonym Covid-19.
27-latka z Łańcuta nie zmarła z powodu koronawirusa
W szpitalu w Łańcucie zmarła zakażona koronawirusem 27-latka, która była w stanie ciężkim. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, kobieta zakaziła się od własnej matki, która niedawno wróciła z Włoch. Zmarła nie miała innych poważnych chorób, kilka dni temu urodziła dziecko w szpitalu w Nisku. Do placówki w Łańcucie trafiła już z koronawirusowym zapaleniem płuc. „Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13. dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu doszło do zatrzymania krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej pacjentkę uznano za zmarłą” – można przeczytać w specjalnym komunikacie łańcuckiego szpitala.
Ministerstwo Zdrowia nie zalicza zmarłej 27-latki do śmiertelnych ofiar koronawirusa.
Kierownictwo MRiRW w kwarantannie
Jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, więc całe kierownictwo resortu zostało skierowane na kwarantannę – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. „W tej chwili sytuacja jest taka, że Rada Ministrów pracuje głównie zdalnie w trybie wideokonferencji” – mówił w TVP Info. To kolejny przypadek zachorowania osoby w rządzie – w poniedziałek o swoim zakażeniu poinformował minister środowiska Michał Woś. Testom na SARS-CoV-2 poddano wówczas członków rządu, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt, dały wyniki negatywne.
Adam Jarubas pierwszym europosłem z koronawirusem
Michał Woś i wiceminister rolnictwa to niejedyni polscy politycy chorujący na Covid-19. W piątek rano na Twitterze o pozytywnym wyniku testu poinformował także wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i europoseł Adam Jarubas.
Moi drodzy, przeprowadzono u mnie test na obecność COV19. Okazał się pozytywny. Jestem w szpitalu i czuję się dobrze. Wyjdę z tego i wszyscy z tego wyjdziemy. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom i wszystkim za wyrazy wsparcia. Pamiętajcie: #zostańwdomu. Bądźcie zdrowi!
— Adam Jarubas (@JarubasAdam) March 20, 2020
Jak informuje biuro prasowe Parlamentu Europejskiego, Polak jest pierwszym zgłoszonym eurodeputowanym, u którego potwierdzono SARS-CoV-2. 9 i 10 marca Jarubas uczestniczył w sesji PE, ale ze względu na rozprzestrzenianie się pandemii wprowadzono na niej specjalne środki ostrożności (urzędnicy i członkowie PE byli m.in. zobowiązani do zachowania odpowiedniego dystansu względem siebie). Sesja została też przeniesiona ze Strasburga do Brukseli i skrócona do dwóch dni.
Co działo się wczoraj? Zobacz relację – czwartek, 19 marca