Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Podsumowanie poniedziałku: 749 zakażonych w Polsce. Wciąż nieznane szczegóły tzw. tarczy antykryzysowej

W Polsce w poniedziałek potwierdzono 115 nowych przypadków koronawirusa, łącznie jest ich 749. Zmarło osiem osób. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim (175) i dolnośląskim (102).

Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach

Stan na: 
Potwierdzone nowe przypadki wykrycia koronawirusa w kolejnych dniach
Linia ciągła pokazuje uśrednione wyniki z 7 kolejnych dni

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 749 (w tym osiem zgonów)
  • WHO: Zmarło 16 tys. osób, a wirusem zakaziło się 360 tys. osób. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło niemal 600 osób, a liczba ofiar przekroczyła 6 tys.
  • Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590

Szumowski: Na razie nie widzę optymizmu

„Dalej uważam, że na koniec tego tygodnia możemy mieć dobre kilka tysięcy zakażeń. Najgorsze przed nami. Na pewno będzie więcej zachorowań, więcej osób w szpitalach i dla niektórych to się niestety skończy śmiercią” – mówił w poniedziałek w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał: „Na razie nie czuję optymizmu”.

W Polsce w poniedziałek potwierdzono 115 nowych przypadków koronawirusa, łącznie jest ich 749. Od początku epidemii zmarło osiem osób. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim (175) i dolnośląskim (102).

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że na świecie z powodu Covid-19 zmarło 16 tys. osób, a zakaziło się 360 tys. osób. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło niemal 600 osób, a liczba ofiar przekroczyła 6 tys. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że przypadki zakażeń są obecnie zgłaszane prawie w każdym kraju na świecie. Będzie prosił przywódców krajów G20 o zwiększenie produkcji środków ochrony osobistej, unikanie zakazów ich eksportu i zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji.

Już w styczniu rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu z informacją, że zagrożenie koronawirusem jest poważne.Krystian Maj/Kancelaria Prezesa RMJuż w styczniu rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu z informacją, że zagrożenie koronawirusem jest poważne.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego bez rządowych projektów

W krótkim wystąpieniu po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda oświadczył: „Nikt nie ma wątpliwości, że ten kryzys wywołany przez koronawirusa będzie głęboki”. Dodał, że trwają prace nad przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, które mają jeszcze w tym tygodniu trafić do Sejmu. „Jest niebezpieczeństwo, że wielu polskich rolników zostanie objętych kryzysem. Te przepisy są cały czas tworzone, rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie, jestem o tym przekonany” – zaznaczył prezydent.

Jak relacjonował Robert Biedroń, podczas posiedzenia RBN politycy opozycji nie otrzymali projektu rządowego do wglądu: „Dyskutowaliśmy z ministrami, prowadziliśmy tę rozmowę bez konkretnych propozycji. One były przedstawiane w jakiejś ogólnej formule przez poszczególnych ministrów, a dzisiaj, w tych szczególnych czasach, potrzebujemy stałej współpracy”.

Sąd Najwyższy o wyborach prezydenckich

Sąd Najwyższy orzekł, że wbrew decyzji PKW należy zarejestrować komitet wyborczy Sławomira Grzywy, choć nie dostarczył wymaganych podpisów (potrzeba tysiąca, zebrał 753). Bez tego Grzywa nie mógł rozpocząć zbiórki 100 tys. podpisów uprawniających do startu w wyborach. Komitet zaskarżył uchwałę do SN, twierdząc, że ze względu na zagrożenie koronawirusem nie mógł zebrać brakujących podpisów. Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski wyjaśnia, że SN uchylił decyzję PKW, bo zebranie podpisów nie było możliwe w obecnych warunkach. Już po 9 marca państwo nie funkcjonowało normalnie.

Według Laskowskiego dzisiejsze orzeczenie SN może mieć pośredni wpływ na decyzję o wyborach prezydenckich. Sąd Najwyższy doszedł bowiem do wniosku, że zbieranie podpisów jest nawet nie utrudnione, a nierealne.

Będą kolejne ograniczenia

W kierunku koronawirusa w ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 2,5 tys. testów. Łącznie przebadano 20 127 próbek. Liczba osób w domowej kwarantannie wynosi ok. 54 tys., a zakwalifikowanych do niej po powrocie do kraju jest 74 tys. osób.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w Polskim Radiu, że w tym tygodniu można spodziewać się decyzji „w zakresie zmian lub przedłużenia poszczególnych ograniczeń wynikających z epidemii”. Z kolei Szumowski powiedział w RMF FM, że nie ma podstaw do zamknięcia niektórych obszarów kraju. „Gdybyśmy mieli takie różnice jak Włosi w regionach, to tak, te decyzje byłyby uzasadnione, ale w Polsce to się w miarę równomiernie rozkłada. Mazowsze czy Dolny Śląsk mają trochę więcej zakażonych, bo są tam duże miasta” – stwierdził.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o rozszerzeniu kryterium przypadku podejrzanego o zakażenie koronawirusa: „Osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej są traktowane jako podejrzane o Covid-19 – bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych”.

Agencja Wywiadu w styczniu ostrzegała przed epidemią

Już w styczniu rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu z informacją, że zagrożenie jest poważne i należy przygotować się na kryzys. „Dlaczego ją zignorował?” – pyta poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”. Agencja sprawdzała, czy doniesienia o koronawirusie nie są elementem wojny informacyjnej. Według źródeł „GW” polski „wywiad wniósł cenny wkład w zawartość natowskich analiz”. Jako pierwszy podkreślał powagę sytuacji. „Już w styczniu AW ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do Chin” – uważa informator dziennika.

Czytaj też: Zakażeni, ozdrowieńcy, wyleczeni. Jak ten proces przebiega

WOŚP zamawia pakiety ochronne dla lekarzy

Fundacja WOŚP zamówiła 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej. „Na pakiet składa się kombinezon, buty, panoramiczne gogle, rękawiczki, worek na odpady, czyli to, czego dzisiaj najbardziej potrzebują walczący z koronawirusem lekarze i personel medyczny. Ogrom ludzi pracuje teraz nad całą logistyką dostawy z Chin. Robimy wszystko, by dotarła ona do nas tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, nie powinno to trwać dłużej niż kilkanaście dni” – informuje WOŚP. Fundacja przeznaczyła na ten zakup blisko 16 mln zł.

Ponad 20 tys. Polaków wróciło do kraju

Polska aktywowała dziś unijny mechanizm obrony ludności, żeby sprowadzać do domów obywateli, którzy utknęli za granicą. Warszawa dołączyła do innych stolic, które zwróciły się już wcześniej do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Dzięki temu niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 proc. zostaną pokryte przez UE. Może chodzić przede wszystkim o rodaków, którzy przebywają w Czadzie, Sudanie, Nepalu i na Malediwach.

Przypomnijmy, że w ramach rządowej operacji „Lot do domu” narodowy przewoźnik wykonuje kilkadziesiąt rejsów dziennie. Tylko w niedzielę odbyło się 27 lotów czarterowych do Warszawy. Na poniedziałek zaplanowano 25 rejsów m.in. z Amsterdamu, Bangkoku, Chicago, Edynburga, Miami, Sztokholmu, Zurychu i Barcelony. W kolejnych dniach zaplanowano loty m.in. z Cancun, Denpasaru, Kapsztadu, Malediwów, Dubaju, Trondheim, Varadero i Zanzibaru. Najaktualniejsze informacje można znaleźć na stronie LOT.

Sejm w piątek o specustawie antykryzysowej

W najbliższy piątek Sejm ma rozpatrywać rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej – wynika ze wstępnego harmonogramu. Posiedzenie będzie jednodniowe. Przygotowane zostały dwa warianty; według pierwszego projektem specustawy posłowie zajmą się o godz. 9. Oba czytania miałyby się odbyć kolejno po sobie. W przypadku zaopiniowania poprawek przez komisję – trzecie czytanie odbyłoby się o godz. 10:45. W drugim wariancie prace w komisjach miałyby się odbywać między 9:30 a 17 po pierwszym czytaniu i między 17:15 a 18:15 po drugim czytaniu, jeżeli komisja będzie musiała zaopiniować poprawki. Wówczas przewidziane głosowania odbyłyby się w godz. 18:15–18:30.

Oprócz projektu tarczy posłowie wysłuchaliby sprawozdania komisji o uchwale Senatu dotyczącej ustawy budżetowej 2020.

Czytaj też: Rząd robi za mało i ślamazarnie

Przedłużony stan wyjątkowy w Hiszpanii, Merkel z negatywnym wynikiem

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, w specjalnym orędziu telewizyjnym, ogłosił nowe ograniczenia dla mieszkających na Wyspach. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób i można raz dziennie wyjść na zewnątrz. Zaleca się też robienie zakupów w sieci. „Bez olbrzymiego wysiłku społecznego w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa nadejdzie moment, w którym żadna służba zdrowia na świecie nie będzie w stanie dać temu rady, bo nie będzie wystarczającej liczby respiratorów, łóżek na oddziałach intensywnej terapii, lekarzy i pielęgniarek” – mówił Johnson.

W Holandii liczba ofiar pandemii koronawirusa przekroczyła 10 tys. osób. Wszystkie zgromadzenia publiczne mają być zakazane do 1 czerwca 2020 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała kontakt z lekarzem, u którego wykryto koronawirusa, i w związku z tym podjęła decyzję o poddaniu się dwutygodniowej domowej kwarantannie. Test dał wynik negatywny.

Od niedzieli ulicami niemieckich miast można się poruszać tylko w pojedynkę lub parami. Restrykcje, które będą obowiązywać w całym kraju przez co najmniej dwa tygodnie, nie dotyczą rodzin i członków tego samego gospodarstwa domowego; osoby te nadal mogą wspólnie wychodzić z domu. Osoby poruszające się po mieście muszą zachowywać co najmniej 1,5 m odstępu od innych.

Kanclerz poinformowała także o całkowitym zamknięciu restauracji, choć nadal będzie możliwa sprzedaż posiłków na wynos i z dowozem. Dodatkowo prócz wielu sklepów i lokali, które są już zamknięte na mocy wcześniejszych decyzji, obecnie również salony fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu i salony masażu będą musiały zaprzestać działalności.

Do 6078 osób wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby w całym kraju zanotowano 602 zgony. To drugi z rzędu dzień spadków. Liczba zakażonych wynosi teraz ponad 50 tys. Od początku kryzysu zanotowano 63 tys. zakażeń, wyleczono 7 tys. 432 chorych

Czytaj też: „Płacimy najwyższą cenę”. Włoscy lekarze na wojnie z pandemią

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że UE chce przekazać Iranowi na walkę z koronawirusem 20 mln euro. Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem na Bliskim Wschodzie. Unia chce mieć pewność, że firmy, które będą uczestniczyć w przekazywaniu wsparcia, nie narażą się na konsekwencje ze strony Stanów Zjednoczonych. Iran jest bowiem objęty sankcjami. Temat ten był omawiany na poniedziałkowej telekonferencji ministrów spraw zagranicznych UE. Prezydent Iranu oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc powstrzymać epidemię.

Hiszpański rząd przedłużył stan wyjątkowy kraju o kolejnych 15 dni. W poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia poinformowało, że dotychczas koronawirusem zakażonych zostało prawie 3,2 tys. pracowników tamtejszej służby zdrowia. Według szacunków rządu Hiszpanii do poniedziałkowego popołudnia na Covid-19 zachorowało w tym kraju 33 tys. osób, a zmarły 2182. W ciągu doby liczba zainfekowanych zwiększyła się o 4,5 tys., a zgonów o 462.

Francuski parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego. Prawo przewiduje ograniczenia swobód obywatelskich, takie jak zakaz opuszczania domów, uwięzienie czy konfiskata, oraz upoważnia rząd do podjęcia w drodze rozporządzeń szeregu działań wspierających firmy. Stan zagrożenia opóźnia drugą turę wyborów lokalnych.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama