Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

170 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej od początku pandemii w Polsce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 kolejnych zakażeniach: jest ich już w Polsce 1221. Zmarły dziś trzy kolejne osoby. Sejm przegłosował zmianę regulaminu umożliwiającą zdalne obrady.

Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach

Stan na: 
Potwierdzone nowe przypadki wykrycia koronawirusa w kolejnych dniach
Linia ciągła pokazuje uśrednione wyniki z 7 kolejnych dni

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 1221 (w tym 16 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 500,5 tys., 22,3 tys. zgonów, 121 tys. wyleczonych
  • Rząd przyjmuje tzw. tarczę antykryzysową, pakiet ustaw z pomocą dla firm i pracowników
  • Granice Polski zamknięte do 13 kwietnia. Restrykcje obejmą dojeżdżających do pracy za granicę
  • Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590

170 nowych zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o 170 kolejnych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej przypadków dotyczy woj. mazowieckiego (251), dolnośląskiego (150), łódzkiego (144). Wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest najwyższy w woj. łódzkim (5,84) i dolnośląskim (5,17).

Zmarły dziś trzy kolejne ofiary pandemii w Polsce: w Koszalinie 67-letni mężczyzna, który „miał choroby współistniejące”, w Warszawie dwoje pacjentów: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta.

Od początku pandemii wykonano w kraju 29,5 tys. testów. Kwarantanną objęto 83,9 tys. osób, a hospitalizowanych jest 1,6 tys.

Sejm pracował w nadzwyczajnych okolicznościach

Posłowie przegłosowali zmiany w regulaminie Sejmu pozwalające na to, by piątkowe obrady mogły odbyć się już zdalnie. Do projektu zgłoszonego przez PiS opozycja zgłosiła kilkanaście poprawek, m.in. dotyczące tego, by decyzję o zwołaniu niestacjonarnego posiedzenia podejmowało prezydium Sejmu większością kwalifikowaną, a nie sama marszałek Sejmu. Większość przyjęła zgłoszony przez Lewicę postulat, by zdalne obrady były możliwe wyłącznie w stanach nadzwyczajnych i w czasie epidemii. Odrzucono poprawkę, która nie pozwalała na zmianę konstytucji i ordynacji wyborczej w trybie zdalnym.

W czasie debaty nad dzisiejszą uchwałą posłowie opozycji wzywali do jak najszybszego zajęcia się pakietem antykryzysowym. „Nie powinniśmy zajmować się regulaminem Sejmu. Powinniśmy pracować nad rozwiązaniami, które będą ratunkiem dla Polaków i służby zdrowia. Zaproponowaliśmy 20 mld zł na służbę zdrowia” – mówił Borys Budka, szef PO. Przekonywał, że ustawy przygotowane przez jego partię pomogą zwalczać gospodarcze skutki koronawirusa.

Władysław Kosiniak-Kamysz apelował, by nie toczyć sporów proceduralnych, ale jak najszybciej przyjąć pakiet pomocowy dla pracowników i pracodawców: „2 mln Polaków może stracić pracę”. Barbara Nowacka proponowała, aby Sejm podjął uchwałę wyrażającą wdzięczność pracownikom polskiej służby zdrowia. To się jednak nie wydarzyło.

Platforma Obywatelska złożyła dziś wniosek do premiera Morawieckiego ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. „Tylko wtedy pracownicy i przedsiębiorcy będą mogli walczyć o odszkodowania. Tylko wtedy burmistrzowie, starostowie, wójtowie będą mogli stanąć na czele antykryzysowych ciał, które pomogą im wyjść z tego kryzysu. Dziś trzeba powiedzieć jasno, że rząd wybiera interes partyjny, co w obecnych warunkach jest skandaliczne” – mówił Cezary Tomczyk, poseł PO, w czasie konferencji prasowej przed budynkiem KPRM.

Czytaj też: Sejm poza Sejmem. Jak PiS ratuje większość

W piątek Sejm zajmie się tzw. tarczą antykryzysową. Głosowania mają się odbyć za pomocą formularza w sieci. „Będzie specjalny komunikator, będzie specjalny link przesłany przez Biuro Informatyki Sejmu, tak byśmy wiedzieli na pewno, że dany poseł to na pewno ten poseł” – zapowiadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Dzisiejsze obrady były stacjonarne. Uczestniczyło w nich 368 na 460 posłów. Na sali plenarnej zasiadło 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła (PiS – 20 posłów, KO – 12, Lewica – 4, PSL – 3, Konfederacja – 1 oraz posłowie niezrzeszeni – 1); reszta posłów została ulokowana w 11 salach – maksymalnie do 50 osób. Głosowanie odbywało się tylko przez podniesienie ręki. Ponieważ parlamentarzyści byli rozlokowani w 12 salach, głosowanie kilkunastu poprawek zajęło ponad dwie godziny.

8. posiedzenie Sejmu IX kadencji w czasie epidemii koronawirusaSławomir Kamiński/Agencja Gazeta8. posiedzenie Sejmu IX kadencji w czasie epidemii koronawirusa

Wybory lokalne odroczone

Z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przesunął termin wyborów uzupełniających do rady gminy Wielowieś. Podobną decyzję podjął wojewoda podlaski. Głosowanie w sprawie uzupełnienia składów rad gminy Turośl, Czeremcha i Rudka zamiast 5 kwietnia odbędą się dwa tygodnie później – 19 kwietnia.

Podobna decyzja zapadła w Mazowieckiem. Wojewoda Konstanty Radziwiłł przesunął wybory uzupełniające w Radziejowicach i w Zielonce. W pierwszym przypadku głosowanie miało się odbyć 29 marca, w Zielonce – 5 kwietnia.

W kraju obowiązują nowe obostrzenia

Od środy 25 marca zakazano przemieszczania się z wyjątkiem wykonywania pracy, w tym na gospodarstwie rolnym, wolontariatu na rzecz walki z Covid-19, zakupów (w tym do pracy) oraz zaspokajania potrzeb codziennych, jak wizyty lekarskie czy pomoc psychologiczna.

Do soboty 11 kwietnia obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej dwóch osób (nie dotyczy członków rodzin), oddzielne zasady dotyczą poruszania się w komunikacji miejskiej (pasażerowie powinni zajmować co drugie miejsce siedzące). W danym środku transportu powinno znajdować się nie więcej pasażerów niż liczba miejsc siedzących. W rozporządzeniu sprecyzowano także, że osoby poruszające się pieszo powinny zachować wobec siebie odstęp co najmniej 1,5 m.

Czytaj też: Pandemia i zbiorkom. Czy samorządy to udźwigną?

Będzie można wychodzić do pracy, apteki, lekarza, na spacer z psem. – Nie oznacza to jednak, że mamy się gromadzić na placach, pójść na plac zabaw z dziećmi czy na bulwary i grillować ze znajomymi – mówił minister Szumowski. – Zostańmy w domu.

Nowe zasady dotyczą też obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów. Będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób. Do tej grupy nie wlicza się osób, które sprawują dany obrzęd (np. księży czy pracowników zakładów pogrzebowych).

Czytaj też: Jak śledzić pandemię i nie panikować. Modele i sztuczna inteligencja

Świat walczy z koronawirusem

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła pół miliona. Najwięcej nowych przypadków odnotowały 25 marca Stany Zjednoczone: 13,5 tys. Prezes Fed Jerome Powell w wywiadzie dla telewizji NBC ocenił, że USA „mogą już być w recesji”, a to, kiedy gospodarka odzyska dynamikę, będzie zależało od tego, jak szybko uda się opanować pandemię.

W Europie najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii (7,4 tys. nowych zachorowań) i we Włoszech (5,2 tys. nowych przypadków). Hiszpański dziennik „El Mundo” donosi, że szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które resort zdrowia kupił w Chinach, są bezużyteczne, bo dają wyniki fałszywie negatywne.

W środę z powodu Covid-19 na całym świecie zmarło 2,3 tys. osób – z czego 1,3 tys. właśnie w tych dwóch krajach.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło w sumie 206 osób. Według danych Instytutu im. Roberta Kocha w ciągu ostatniej doby wykryto tu 4,9 tys. nowych przypadków zakażenia. W sumie zainfekowanych u naszych zachodnich sąsiadów jest ponad 36,5 tys. osób. Niemiecka gospodarka musi liczyć się w tym roku ze spadkiem PKB o 10 proc. – to dane Instytutu Gospodarki Niemieckiej.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama