W najnowszej „Polityce” znajdziecie Państwo wiele atrakcyjnych materiałów, z tematem okładkowym włącznie – to zlecony przez nasz tygodnik sondaż: co je Polak, gdzie, za ile, z kim; ilu z nas nie je mięsa, a ilu okazyjnie, jak wielu to wegetarianie, weganie; ilu Polaków uważa, że ma nadwagę, jakie potrawy są w Polsce najpopularniejsze. Wyniki badania, wykonanego dla nas przez pracownię Kantar, są bardzo interesujące, zachęcam do zapoznania się z tabelami i omówieniem Martyny Bundy.
Ponadto w nowym wydaniu „Polityki”:
• Premier Morawiecki jest teraz w najtrudniejszym czasie od momentu objęcia funkcji, dlaczego mu nie idzie, czy może stracić stanowisko, kto kopie pod nim dołki, czy prezes Kaczyński uratuje mu fotel szefa rządu – o tym piszą Anna Dąbrowska i Malwina Dziedzic.
• Węgiel, paląca sprawa; jest na składach, jak twierdzi władza, czy go nie ma, jak uważa opozycja, za ile można go kupić, czy rząd zdąży przed zimą z importem (a od tego może zależeć polityczny los władzy) – sprawdził i opisał Norbert Frątczak.
• Gdzie znaleźli zatrudnienie radni wojewódzcy PiS i dlaczego są to głównie spółki skarbu państwa, ile tam zarabiają, jak to się ma do walki z nepotyzmem, którą ogłosił rok temu prezes Kaczyński – o tym w tekście Anny Dąbrowskiej.
• O osobliwym parku religijno-martyrologicznym, gdzie wśród eksponatów jest makieta tupolewa – pisze Marta Mazuś.
• Skąd się bierze bezdomność kobiet, czym różni od bezdomności mężczyzn, jak można im pomóc – o tym z kulturoznawczynią Sylwią Górą, autorką książki na ten temat, rozmawia Joanna Cieśla.
• Porwana za 20 zł, czyli wstrząsająca historia uprowadzonej i dręczonej 14-latki – pisze Violetta Krasnowska.
• Co się dzieje z cukrem i jego cenami, dlaczego nagle go zaczęło brakować, czy to tylko panika, czy rzeczywisty problem z dostawami – sprawę opisuje Joanna Solska.
• O tym, jak rosyjski Gazprom prowadzi politykę zagraniczną i jest filarem władzy Putina – pisze Jacek Poprzeczko.
• O tym, jak po kilku miesiącach wojny rozmraża się polityka wewnętrzna Ukrainy, a prezydent Zełenski podejmuje decyzje personalne wobec swoich ludzi i napotyka krytykę – pisze Ziemowit Szczerek.
• O FC Barcelonie, czyli do jakiej drużyny przeszedł Robert Lewandowski i czy ma ona szansę powrócić na piłkarski szczyt – opowiada Marcin Piątek.
A także: o kryzysie kubańskim, o wysychających rzekach, o brytyjskich szkołach dla elit, o coraz krótszych przebojach na Spotify, o książkach dla młodych oraz o Funduszu Wczasów Pracowniczych – jak to kiedyś było...
Jeszcze więcej interesujących materiałów znajdziecie Państwo w najnowszej „Polityce”. Życzę inspirującej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego