Kraj

Wybory 2023. Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Obwodowa komisja wyborcza Obwodowa komisja wyborcza Anna S. Kowalska / Polityka
O tym, gdzie zagłosujemy 15 października, decyduje adres, pod którym jesteśmy zapisani w Centralnym Rejestrze Wyborców. Zwykle jest to miejsce zameldowania. Co robić, jeśli się przeprowadziliśmy albo – po prostu – chcemy zagłosować w innym lokalu?

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć na dwa sposoby – w urzędzie albo przez internet. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, czas na to mamy do 12 października (trzy dni przed terminem wyborów).

Sposób pierwszy: w urzędzie

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć w urzędzie gminy, w której będziemy głosować. Formularz znajdziemy na stronie gov.pl. Logowanie do kreatora wniosków odbywa się za pośrednictwem profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel 2.0. Wypełnić może go każda osoba z czynnym prawem wyborczym, która zamierza głosować w Polsce. Jest to bezpłatne. Osoby przybywające poza granicami Polski składają wniosek do właściwego konsula. Głosy wyborców przebywających za granicą są przypisane do dzielnicy Warszawa-Śródmieście.

Latarniki wyborcze: Gdzie sprawdzisz, która partia podziela twoje poglądy?

Sposób drugi: przez internet

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można też złożyć online, bez odwiedzin w urzędzie gminy. To także zrobimy przez stronę gov.pl. Wystarczy zalogować się profilem zaufanym i podać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Wniosek podpisujemy elektronicznie. Potwierdzenie jego złożenia dostaniemy na swoją skrzynkę ePUAP. Tam też znajdziemy potwierdzenie zmiany miejsca głosowania z informacją o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

Zmiana miejsca głosowania przez internet trwa zwykle koło minuty.

Czytaj też: Kto może, przyleci na wybory. Na PiS nie ma co liczyć

Jeśli nie wiemy, gdzie będziemy w dniu wyborów

Jeżeli nie wiemy, gdzie dokładnie będziemy 15 października, możemy wyrobić zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, które pozwala na zagłosowanie w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. Tego wniosku nie złożymy przez internet, ale możemy to zrobić w każdym urzędzie gminy. Przebywającym poza Polską takie zaświadczenie wyda konsul. Aby zagłosować, wystarczy mieć przy sobie to zaświadczenie i dokument potwierdzający tożsamość.

Jedynym dokumentem potwierdzającym tożsamość w razie głosowania za granicą jest ważny paszport – wyjątkiem są te państwa, do których można wjechać na podstawie tylko dowodu osobistego. W takim wypadku ważny dowód osobisty także będzie uznawany.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną