Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dlaczego papież ominął kazanie, kłopoty Barbary Nowak. 5 tematów, o których musisz dziś wiedzieć

Papież Franciszek. Papież Franciszek. Long Thiên / Flickr CC by SA
Franciszek pominął w niedzielę ważną homilię; już trzy lata więziony w białoruskim łagrze jest Andrzej Poczobut; rośnie liczba ofiar zamachu pod Moskwą; polscy skoczkowie nieźle zakończyli słaby sezon; kłopoty ma była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

1. Nie było homilii papieża. Watykan nie komentuje

Podczas tradycyjnej mszy w Niedzielę Palmową, jednej z ważniejszych uroczystości w kalendarzu Kościoła katolickiego, papież Franciszek dość nieoczekiwanie pominął wygłoszenie homilii. Na mszy na placu św. Piotra było kilkadziesiąt tysięcy wiernych, którzy po odczytaniu fragmentu ewangelii tradycyjnie czekali na papieskie kazanie. Ale się nie doczekali.

Zapytane o to przez dziennikarzy służby prasowe Watykanu odmówiły wyjaśnienia. Agencja Reutera przypomina, że taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko, a media domyślają się, że dziwne zachowanie Franciszka może mieć związek z jego pogarszającym się stanem zdrowia.

2. Andrzej Poczobut od trzech lat jest więziony w łagrze

Andrzej Poczobut, opozycyjny wobec białoruskiego reżimu dziennikarz i działacz polonijny, został aresztowany 25 marca 2021 r. Oskarżono go o wzniecanie nienawiści rasowej i religijnej, gloryfikowanie faszyzmu. Żeby zrobić większe wrażenie na obywatelach Białorusi, dołożono jeszcze terroryzm.

Skazany został na osiem lat. Bo Aleksandr Łukaszenka traktuje Poczobuta jak osobistego wroga i zakładnika równocześnie. Właściwie nieustannie jest przetrzymywany w karcerze lub celi specjalnej, pozbawiany paczek żywnościowych, leków nasercowych. Rodzina nie ma wiadomości, co się z nim dzieje, niemal od miesiąca.

„Jest też okruszek nadziei. Jeśli to prawda, że można było negocjować wymianę Nawalnego na kogoś, kto odsiadywał karę „po naszej stronie świata” i kogo chciał odzyskać Putin, to może jest jakaś szansa na uwolnienie Poczobuta. Jest chyba w europejskich więzieniach paru białoruskich szpiegów, Łukaszence zapewne zależy na ich powrocie. Niechby ich wziął, nawet wszystkich, cholera jasna...

Mam nadzieję, że polska dyplomacja potrafi wspiąć się na wyżyny. Jeśli działano w tym kierunku, to żadne kroki nie przynoszą rezultatów. Nie chcę myśleć, że poprzedni szefowie resortu spraw zagranicznych myśleli wyłącznie, jak się wzbogacić na wydawaniu wiz za łapówki. Może w wolnych chwilach zajęli się jednak sprawą Poczobuta, nie poprzestając na zapewnieniach o nieustających staraniach o jego uwolnienie” – pisze dziennikarka „Polityki” Jagienka Wilczak. Cały tekst dziś na Polityka.pl.

3. Rośnie liczba ofiar zamachu w Moskwie

W podmoskiewskim centrum biznesowo-rekreacyjnym Krokus zginęło – według ostatnich danych rosyjskich służb – 137 osób, o wiele więcej jest rannych. Rosyjscy śledczy, którzy wszczęli postępowanie z art. 205 kodeksu karnego o atakach terrorystycznych, poinformowali, że na miejscu znaleziono broń i amunicję. Zatrzymano też 11 osób, w tym czterech podejrzanych o zamach.

Do zamachu przyznało jedno ze skrzydeł Państwa Islamskiego, ale Kreml ma z tym kłopot. „Media sprzyjające władzy nie dostały odgórnej dyspozycji, kogo obwinić, sugerują więc intuicyjnie: ukraiński wywiad, napaść z inspiracji „kolektywnego Zachodu”, a nawet rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy. Ślad islamski jest zdecydowanie najmniej wygodny” – pisze na Polityka.pl Agnieszka Bryc.

Zamach skomentował też w weekend prezydent napadniętej przez Rosję Ukrainy Wołodymyr Zełenski: „Nędznik Putin, zamiast zająć się swoimi rosyjskimi obywatelami, zwrócić się do nich, milczał przez jeden dzień – myślał o tym, jak zrzucić winę na Ukrainę”.

4. To nie był dobry sezon polskich skoczków

W niedzielę w słoweńskiej Planicy skoczkowie zakończyli rywalizację w Pucharze Świata zawodami w lotach. Gdyby oceniać ten sezon po tych ostatnich zawodach, mogłoby się wydawać, że polscy skoczkowie – jak co roku – dyktowali warunki i bili się o najwyższe miejsca w czołówce. Po niesamowicie dalekich skokach Aleksander Zniszczoł był trzeci, a Piotr Żyła piąty.

Niestety te wyniki to zdecydowanie wyjątek, a nie reguła w tym sezonie. „To był drugi sezon pracy mniej więcej rówieśnika swoich podopiecznych Thomasa Thurnbichlera. W ubiegłym roku było całkiem nieźle. W tym nasi zawodnicy przez większą część sezonu zajmowali się raczej spadaniem na bulę niż skakaniem. Przykro się patrzyło na męczarnie wielkich mistrzów i bezradność w objaśnianiu tego, co się dzieje. Na przykład Kamil Stoch ani razu nie skończył zawodów Pucharu Świata w dziesiątce. Kilka razy był 11. Pojedyncze skoki wychodziły Piotrowi Żyle, najgorzej wiodło się Dawidowi Kubackiemu” – pisze na Polityka.pl Krzysztof Matlak.

5. Była pisowska kurator oświaty ma kłopoty

Barbara Nowak, słynna małopolska kurator oświaty czasów PiS, znana z radykalnych i skrajnie konserwatywnych poglądów, które przekładała na swoją urzędniczą działalność, może teraz stanąć przed sądem.

Jak pisze Onet, krakowska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie dotyczącej Barbary Nowak i jej męża. O co chodzi? Mieli zataić w zeznaniu majątkowym, że posiadają własne mieszkanie w Nowej Hucie i – wbrew przepisom – skorzystać z gminnego przydziału na lokal komunalny – wyjaśnia Onet.

Przypomnijmy, że po tym, jak Barbara Nowak straciła podarowane przez PiS stanowisko kuratora, została kandydatką partii Jarosława Kaczyńskiego w najbliższych wyborach samorządowych.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną