Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Olejniczak czy Napieralski?

Wygra Wojciech Olejniczak - taka opinia przeważa przed rozpoczynającym się w sobotę 31 maja Kongresem SLD.

Skąd ta pewność? Jeżeli Jerzy Szmajdziński otwarcie i zdecydowanie poparł Wojtka, to sprawa jest rozstrzygnięta. Szmajdziński nigdy nie stawia na kandydatów niepewnych – to jest dość powszechna opinia znających kulisy kolejnych wyborów w Sojuszu, które zazwyczaj rozstrzygane są, zanim delegaci przystąpią do głosowania.

Stawką IV Kongresu jest rzeczywiście wyłonienie nowego przewodniczącego, gdyż wszyscy zgodnie przyznają, że tym razem żadnej programowej dyskusji nie było. Na kilka dni przed Kongresem Olejniczak miał większość. Tak przynajmniej wynikało z deklaracji szefów regionów. Nie bardzo jednak wiadomo, jak zachowają się delegaci z Lubelskiego i Mazowieckiego, gdzie ostatnio wybory wygrała Katarzyna Piekarska startująca przeciwko kandydatowi popieranemu przez Olejniczaka.

Oblicza się, że Olejniczak może wygrać stosunkiem głosów 65:35, ale pewności nie ma, gdyż Napieralski był w ostatnich dniach bardzo aktywny i złożył sporo różnych deklaracji, na przykład, aby pozbyć się twarzy człowieka aparatu – zapowiedział, że jeżeli wygra, to wyrzuci z Rozbrat Janika i Nikolskiego. 

Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną