Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Polański redivivus. Kolekcja dzieł zebranych

Kolekcja najważniejszych dzieł Romana Polańskiego: od „Noża w wodzie” po „Prawdziwą historię” Kolekcja najważniejszych dzieł Romana Polańskiego: od „Noża w wodzie” po „Prawdziwą historię” mat. pr.
Na 32 płytach został zgromadzony unikalny, blisko 60-letni dorobek artysty.

Po Wajdzie i Kieślowskim w monumentalnej serii prezentującej prawie wszystkie dzieła zebrane najwybitniejszych polskich reżyserów otrzymujemy kolejny rarytas. Autoryzowany, kompletny zbiór filmowych dokonań Romana Polańskiego. Na dwóch nośnikach, Blu-ray i DVD, na 32 płytach został zgromadzony unikalny, blisko 60-letni dorobek artysty. Od „Noża w wodzie” po „Prawdziwą historię”. Publikacja obejmuje w sumie 35 tytułów. Obok takich arcydzieł jak „Chinatown”, „Dziecko Rosemary” czy „Pianista” są też stosunkowo mniej znane pozycje, np. „Cinema erotique”, 10-minutowy żart wchodzący w skład antologii „Kocham kino”, wydanej z okazji jubileuszu 60-lecia festiwalu w Cannes. Z rzeczy nieoczywistych warto wymienić jeszcze „Weekend z mistrzem”, niedawno ukończony dokument o Jackiem Stewarcie, dwukrotnym mistrzu świata w rajdach samochodowych, oraz rozmowę Polańskiego z Brettem Ratnerem, amerykańskim reżyserem, scenarzystą i producentem, który pomógł mu ten dokument dystrybuować w USA. Filmom towarzyszy wspaniała książka zawierająca wyjątkowe zdjęcia z prywatnej kolekcji Romana Polańskiego oraz jego komentarze na temat swojej twórczości.

Roman Polański: Chyba się zahartowałem

Dwa tygodnie temu Polański rozpoczął zdjęcia do planowanego od dawna dramatu historycznego „J’accuse” (Oskarżam) o aferze Dreyfusa, uważanej za jeden z największych skandali politycznych w historii Francji. Pod koniec XIX w. kapitan Alfred Dreyfus w oparciu o spreparowane dowody został skazany za szpiegostwo na rzecz Niemiec. Mimo iż fałszerstwo odkrył podpułkownik Marie-Georges Picquart, jego przełożeni kazali mu milczeć. Dreyfusa gra w filmie Polańskiego Louis Garrel, natomiast w Picquarta, który doprowadził do uwolnienia niesłusznie skazanego kapitana, wciela się Jean Dujardin (Oscar za „Artystę”).

Początkowo Polański chciał ten film kręcić w Polsce. Sześć lat temu w jednym z wywiadów tłumaczył, że sprawę Deyfusa można bez trudu odnieść do współczesności. „Teraz także oglądamy stary jak świat spektakl polowania na czarownice, czyli na mniejszości (Dreyfus był żydowskiego pochodzenia), paranoję bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, agencje wywiadowcze pozbawione kontroli, rządy tuszujące to wszystko i fanatyczne media”. Ostatecznie „J’accuse” realizowany jest we Francji z niewielkim udziałem koproducentów z Polski. Scenariusz napisał Robert Harris („Autor widmo”). Operatorem jest Paweł Edelman.

Polański: Antologia filmowa, wydanie kolekcjonerskie 32 DVD/32 Blu-ray, dystr. Galapagos, premiera w grudniu 2018 r.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama