Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Zapraszamy do Szczebrzeszyna na wyjątkowy festiwal literacki

Festiwal Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 5 sierpnia. Festiwal Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 5 sierpnia. mat. pr.
Festiwal Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 5 sierpnia i potrwa sześć dni. W programie spotkania, wystawy, warsztaty i spływ kajakowy. Patronami tegorocznej edycji są Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa.

Festiwal Stolica Języka Polskiego zrodził się z miłości do języka. Jak słusznie pisał Wiesław Myśliwski (takie motto przyświeca organizatorom), „ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat”. W tym roku będzie to zwłaszcza język poezji Anny Świrszczyńskiej oraz Jana Brzechwy. Od 5 do 10 sierpnia zapraszamy do Szczebrzeszyna, a 11 sierpnia, na finał festiwalu, do Zamościa.

Program jest gęsty. Codziennie będzie można obejrzeć wystawę ilustracji towarzyszących twórczości Jana Brzechwy („Brzechwa zobrazowany”), rysowanych przez mistrzów grafiki: Jana Marcina Sztancera, Franciszkę Themerson czy Henryka Tomaszewskiego. Ale i przez znakomitych współczesnych autorów, takich jak Grażka Lange, Lech Majewski i Józef Wilkoń. Wystawa, obejmująca oryginalne prace, pokaże i doskonały warsztat polskich ilustratorów, i całkiem odmienne interpretacje dzieł Brzechwy. O języku poety opowie zaś Mariusz Urbanek, pisarz i publicysta.

Drugiej patronce festiwalu będzie poświęcona rozmowa z Joanną Mueller i Maciejem Libichem (spotkanie poprowadzi recenzentka kulturalna „Polityki” Justyna Sobolewska, kuratorka szczebrzeszyńskiego festiwalu). Na rynku ukazał się właśnie dziennik Anny Świrszczyńskiej „Jeszcze kocham. Zapiski intymne” (wyd. WAB) – to świetna okazja, żeby sobie o niej przypomnieć.

W programie także liczne warsztaty (ze „zbierania historii” z Mikołajem Grynbergiem, oswajania trudnych słów przez dzieci z Joanną Olech, kulis powstawania książek obrazkowych z Grażką Lange i inne), dyskusje (o bajkoterapii, języku w życiu publicznym, o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Józefa Czechowicza). Do Szczebrzeszyna przyjadą z tej okazji znakomici polscy twórcy: Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Ewa Lipska – by wymienić tylko kilka nazwisk.

Już pierwszego dnia festiwalu zostanie wręczona Nagroda Wielkiego Redaktora. Goście przez kilka dni będą wspólnie czytać i rozmawiać o czytaniu. Wiele wydarzeń jest adresowanych do najmłodszych czytelników. A w programie ponadto koncerty i słynny spływ kajakowy im. Kornela Filipowicza. Zapraszamy!

Szczegóły i program wydarzeń na stronie: Festiwal Stolica Języka Polskiego

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama