Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Gwiazdy ekranu, gwiazdy literatury w filmach 35. WFF

„Talasoterapia” „Talasoterapia” WFF / mat. pr.
Kilka filmów z Gérardem Depardieu, kilka z Udo Kierem... i jeden z Michelem Houellebecqiem. To niektóre z planowanych zagranicznych pokazów na ruszającym w piątek Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Dla polskich widzów szczególnie interesująca będzie czesko-słowacko-ukraińska produkcja „Malowany ptak”, czyli ekranizacja bestsellerowej powieści Jerzego Kosińskiego. Wyreżyserował ją Václav Marhoul, a w obsadzie Stellan Skarsgård, Harvey Keitel czy Udo Kier. To historia sześcioletniego żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej, który doświadcza niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony mieszkańców wsi w Europie Wschodniej.

„Malowany ptak”WFF/mat. pr.„Malowany ptak”

Kier zagrał też z Geraldine Chaplin w filmie otwarcia Warszawskiego Festiwalu Filmowego – w „Bosym imperatorze”. To satyra polityczna Jessiki Woodworth o rozpadzie Unii Europejskiej. Niemniej interesujący wydaje się film zakończenia festiwalu, francuska komedia „Talasoterapia” Guillaume’a Nicloux, w której Michel Houellebecq i Gérard Depardieu próbują przetrwać w reżimie nadmorskiego spa.

„Talasoterapia”WFF/mat. pr.„Talasoterapia”

Depardieu występuje też w pokazywanym w Warszawie filmie dla dzieci „Fahim, mały książę szachów”, który wyreżyserował Pierre-François Martin-Laval. To prawdziwa historia szachowego mistrza Francji, który zwalczył w dzieciństwie sporo przeciwności losu.

Na WFF francuskie rockmenki dokażą też w dokumencie „Ech, te dziewczyny!” Françoisa Armanet; wypowiadają się w nim m.in. Brigitte Fontaine, Charlotte Gainsbourg, Françoise Hardy czy Vanessa Paradis.

„Ech, te dziewczyny!”WFF/mat. pr.„Ech, te dziewczyny!”

W programie festiwalu, który potrwa w stolicy od 11 do 20 października, także trochę polskich produkcji. W Konkursie Międzynarodowym pokazana zostanie m.in. „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego. Reżyser przedstawia swoją wizję Stanów Zjednoczonych, a pomagają mu w tym amerykańscy aktorzy John Malkovich i Josh Hartnett.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną