Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Maj 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Z książki „Miasto Potwór” Z książki „Miasto Potwór” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Joanna Guszta (tekst), Przemek Liput (ilustracje), „Miasto Potwór”, Wydawnictwo Kropka

Pewnego dnia do Miastoszewa przypływa wielki potwór żywiący się blokami i kamienicami (jak na ilustracji wyżej). Skuszony malowniczą kartką pocztową, chce zamienić Miastoszewo w swoje śniadanie. Jednak rzeczywistość daleka jest od widokówki, bo Miastoszewo wita bestię korkami, bałaganem, reklamowym chaosem i betonem zamiast drzew. Dlatego potwór postanawia odpowiednio „przygotować” swoje śniadanie, by dało się je strawić. Joanna Guszta i Przemek Liput w przebiegły, lekki i bezpretensjonalny sposób opowiadają dzieciom o dobrze urządzonej przestrzeni publicznej. Trudno mi wskazać tytuł dla najmłodszych, w którym ktoś zrobiłby to lepiej.

Joe Todd Stanton, „Marcy i zagadka Sfinksa”, Kultura Gniewu

W pierwszym tomie komiksowego cyklu o mitach świata Stanton zabierał nas w podróż do świata Wikingów z małym Arturem. W tomie drugim z tytułową Marcy udajemy się w podróż do starożytnego Egiptu. Stanton nie traci formy. Mamy tu nadal szybkie zwroty akcji, piękne rysunki, bohaterskie czyny oraz widowiskowo przedstawionych egipskich bogów. Doskonały tytuł dla miłośników spektakularnych przygodowych historii.

Okładka książki „Marcy i zagadka Sfinksa”mat. pr.Okładka książki „Marcy i zagadka Sfinksa”

Smirti Halls (tekst), Steve Small (ilustracje), „Jestem przy Tobie”, Zielona Sowa

Kiedy dwójkę przyjaciół (niedźwiedzia i wiewiórkę) różni nie tylko postura, ale także charakter, relacja chwilami bywa trudna. Ale prawdziwi przyjaciele różnice potrafią zawsze przekuć w coś pozytywnego. I właśnie o tym jest ta książka: pełna emocji, radości, a czasem także tęsknoty.

Okładka książki „Jestem przy Tobie”mat. pr.Okładka książki „Jestem przy Tobie”

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, „Którędy do Yellowstone?”, Dwie Siostry

Najnowsza książka autorów słynnych „Map” to potężny, edukacyjny parakomiks. Piszę „parakomiks”, bo momentami autorzy – choć stosują komiksową formę – rezygnują z dynamicznej, komiksowej narracji na rzecz opowieści rodem z książki obrazkowej, tyle że z podziałem na kadry. Ale szuflada gatunkowa nie jest tu tak istotna jak ogromna porcja wiedzy o przyrodzie i relacjach człowiek–natura. Wiedzę tę przekazuje czytelnikowi dwójka bohaterów: żubr Kuba i wiewiórka Ula, którzy postanawiają zwiedzić osiem parków narodowych rozsianych po świecie: od Australii po Grenlandię.

Okładka książki „Którędy do Yellowstone?”mat. pr.Okładka książki „Którędy do Yellowstone?”

Anna Buchner (tekst materiałów edukacyjnych), Rafał Witek (tekst książki), Ewa Poklewska-Koziełło (ilustracje), „Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny”, Egmont Polska

W zestawie znajdziemy książkę Rafała Witka „Doktor Ola” oraz całą gamę kartonowych kart. Część z nich to litery, inna część – całe słowa, są tu także karty obrazujące dane wyrazy. Korzystając z zawartego w tym samym pudełku „Poradnika dla rodziców”, dowiemy się, jak uczyć dziecko czytać na rozmaite sposoby. W księgarniach jest sporo zabaw, gier i publikacji do nauki czytania. Ale nie wszystkie są dobrze zilustrowane i nie mają tak dobrego zaplecza merytorycznego jak „Pierwsze słowa”.

„Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny”mat. pr.„Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny”
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną